Hygienici upozorňují: Nošení některých ochran obličeje před covidem neochrání

Roušky, respirátory, nákrčníky, masky, štíty... S nabídkami potřeb na ochranu obličeje před nakažlivým covidem se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Zatímco na jaře šlo o nedostatkové zboží, dnes si každý může zvolit takovou ochranu, jaká jeho potřebám vyhovuje nejvíce. Hygienici ale upozorňují, že ne všechny dostupné prostředky jsou skutečně účinné.

Je dlouhodobě známo, že z hlediska účinnosti jsou na tom nejlépe respirátory třídy FFP3, FFP2 nebo roušky a respirátory z nanomateriálů se stejně vysokou mírou ochrany. 

Nejběžněji však můžeme na obličejích spatřovat klasické lékařské roušky či podomácku vyrobené. Není ani výjimkou ani obličejový štít či plastová rouška. 

Právě poslední jmenované ale proti šíření covidu-19 neposkytují podle hygieniků prakticky žádnou ochranu. Uvedl to v prohlášení Úřad veřejného zdravotnictví Slovenské republiky.

Hygienici upozorňují, že když dýcháme, mluvíme, zpíváme nebo křičíme, z těla nám unikají drobné kapénky, které mohou obsahovat viry. Smyslem roušky je vytvořit bariéru mezi našimi dýchacími cestami a okolním světem.

Roušky ale účinně chrání pouze tehdy, pokud okraje přiléhají na pokožku obličeje, pokud jsou suché a zakrývají ústa i nos. Přes tkaninu pak sice proklouznou molekuly vzduchu, ale podstatně větší kapénky s virem se zachytí na povrchu.

Nošení roušky proto snižuje riziko, že infekční kapénky uniknou do prostředí a vdechne je jiný člověk, nebo že dopadnou na okolní povrchy. To ale v případě plastových roušek a štítů neplatí.

"Plastové roušky či nepřekrývají dýchací cesty tak, aby účinně zabránily šíření viru do okolí. Neposkytují ochranu srovnatelnou s rouškami. Plastová bariéra před ústy a nosem zachytí pouze větší kapénky, které směřují přímo na její povrch, ale drobné kapénky mohou po stranách nadále unikat do prostředí. Plastový materiál zároveň nemůže těsně obepínat horní cesty dýchací, protože bychom se udusili. Není porézní - nefiltruje vzduch a nedá se přes něj dýchat," píší experti.

Upozorňují také, že ochranný štít obličeje je především určen pro ochranu očí. Využívá se sice i při komunikaci s osobami s poruchou sluchu, které potřebují odečítat ze rtů, dýchací cesty jsou ale skutečně chráněny až tehdy, když se pod štítem nosí i rouška.

"Plastové roušky a štíty z těchto důvodů nesplňují požadavky na vhodné překrytí horních cest dýchacích, a proto je nenajdete ani v našich doporučeních pro širokou veřejnost. Vhodné jsou jednorázové zdravotnické roušky nebo bavlněné roušky z hustě tkané bavlny," vysvětlují slovenští hygienici.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Hasan Nasralláh

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh je mrtev, oznámil Izrael

Izraelská armáda (IDF) v sobotu oznámila, že během pátečních náletů na libanonské hlavní město Bejrút zlikvidovala Hasana Nasralláha, šéfa militantního hnutí Hizballáh. Představitelé Hizballáhu zatím úmrtí nejvyššího vůdce nepotvrdili. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

Zdroj: David Holub

Další zprávy