Jak porazit pandemii? Jedna cesta potrvá měsíce, druhá zabije miliony lidí, tvrdí experti

Když se objeví nový virus, nikdo proti němu není imunní. Podle některých odborníku ale koronavirus SARS-CoV-2 zastaví své šíření až po tzv. „promořením populace“. Tedy ve chvíli, kdy se objeví v posledních měsících často zmiňovaná kolektivní imunita, které lze dosáhnout dvěma způsoby. Oba s sebou ale přináší velké oběti.

Lidé získávají imunitu vůči virům dvěma způsoby. Prvním z nich je očkování, které ale na COVID-19 zatím neexistuje. Máme k dispozici pouze testovací léčbu remdesivirem a chlorochinem, obojí v experimentální fázi, tudíž žádné podložené výsledky nejsou v současné době k dispozici.

Druhý způsob získání imunity je proděláním určité choroby. Imunita pak funguje na principu paměti, tělo si zapamatuje, že již určitý virus prodělalo a při další nákaze vyšle bílé krvinky, aby virus zničily. Vědci si ale nejsou jisti, jak dlouho by získaná imunita v tomto případě vydržela v těle, tvrdí server Science News.

Kolektivní imunita, která se v posledních týdnech často zmiňuje jako možnost, jak virus porazit, funguje s matematickou přesností, pokud počet lidí se získanou imunitou přesáhne imunitní práh. Ten se liší nemoc od nemoci, u onemocnění Covid-19 by ale měl být kolem šedesáti procent.

Podle některých tvrzení by tato cesta byla nejrychlejší k získání imunity. Tvrdí to například vědci z Imperial College London, kteří uvedli, že pokud bychom nechali populaci virem SARS-CoV-2 nakazit účelně, svého vrcholu by onemocnění COVID-19 dosáhl za dva měsíce.

Světová zdravotnická organizace vydala odhad, že index nakažlivosti (R0) se může pohybovat někde v rozmezí 1,4–3,9 což je podobné jako u nemoci SARS. To znamená, že virus má tendenci nakazit v průměru 2-4 lidi. Náklady na strategii kolektivní imunity by ale byly obrovské.

Podle odhadů by se infikovalo zhruba 81 % Američanů. Nejvíce by byli zasaženi senioři, ale i mladí lidé, kteří trpí vážnými chorobami. Kapacita nemocnic by byla překročena již v druhém týdnu v dubnu a zároveň by bylo třeba o 30 % více lůžek pro nemocné s COVID-19, než je v současné době k dispozici. Jen v USA by zemřely 2 miliony lidí.

Výzkumníci usuzují, že náklady na takovouto strategii by měly pro ekonomiku katastrofální dopady. To je důvod, proč se většina států přiklání k ochranným opatřením, zejména k uzavírání škol nebo práci z domova. Chybějící kolektivní imunita s sebou ale může přinést podobně rozsáhlé problémy.

Michael Mina, profesor a epidemiolog na Harvard School of Public Health, se domnívá, že by se virus mohl znovu objevit, jakmile budou omezení zrušena. „Při absenci kolektivní imunity tu máme určité riziko druhé vlny pandemie," obává se Mina.

„Když zůstaneme doma, doufejme, že se epidemie utlumí," dodává. Je klíčové využít nadcházející měsíce k rychlému rozšíření testování a zároveň posílit systémy zdravotní péče. V této chvíli totiž není jasné, jak a kdy se by se mohlo kolektivní imunity dosáhnout.

Vědci odhadují, že při pokračování současné formy boje s koronavirem se nákaza bude šířit ještě několik měsíců, a nutno dodat, že ty mohou prohloubit již tak citelné ekonomické dopady na celý svět. Pokračující opatření vydané vládami po celém světě navíc negativně dopadají na psychické zdraví obyvatel. 

Mohli bychom sice získat určitou pauzu, pokud se šíření viru zpomalí s teplejším počasím a ukáže se, že jde o sezónní nemoc, zatím ale neexistuje náznak, že k tomu dojde. „To by bylo velké štěstí," říká Maciej Boni, epidemiolog na Penn State University.  

V nadcházejících týdnech budou epidemiologové sledovat počet nově nakažených v USA a celkový počet proběhlých testů, aby získali představu o tom, jestli jsou ochranná opatření účinná. Mina však vyslovil nedůvěru v udržitelnost ochranných opatření, věří ale, že společné síly všech mohou vést k novým vědeckým poznatkům.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

Stav Fica je po atentátu stabilizovaný. Komunikuje a zlepšuje se

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden, stabilizovaný. Předseda vlády komunikuje a klinicky se zlepšuje. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy