Koronavirus někoho dostane do nemocnice, jiní jsou bez příznaků. Lékaři zjistili proč

V naprosté většině případů byly příznaky nákazy koronavirem označeny za „mírné“. Podle studie na Islandu polovina lidí prodělala onemocnění covid-19, aniž by to věděla. Na druhé straně je více jak 15 % lidí hospitalizováno s vážným průběhem nemoci. Kde se berou tak propastné rozdíly?

Věk a chronické zdravotní problémy jsou hlavním faktorem. Ale při pohledu do Velké Británie vidíme, že premiér Boris Johnson (55) má průběh nemoci těžší a je hospitalizován na JIP, než princ Charles, kterému je 71 let a je pouze v domácí péči.

Jeffrey Taunbenrger, expert na infekční choroby, napsal v časopise Fortune, že pokud nás virus zasáhl v horních cestách dýchacích, má onemocnění COVID-19 mírné příznaky. V případě, že se virus dostane dále do průdušnice, má cestu do plic volnou a tam teprve napáchá velké škody.

Příznaky onemocnění často začínají bolestmi v krku. Je to proto, že virus se snaží napadnout buňky v horních cestách dýchacích. Z důvodu, že náš imunitní systém nezná tento typ onemocnění, může mu chvíli trvat, než virus rozpozná.

Pokud se imunitní systém nezačne včas bránit a virus se dostane přes průdušnici do plic, nemoc dostává jiný rozměr. Tyto příznaky mohou zahrnovat bolest na hrudi, výraznější kašel a dušnost, z důvodu větší zátěže na dýchací systém. Nicméně ve většině případů imunita rozpozná vir včas a dokáže s ním úspěšně bojovat.

„Vaše tělo se okamžitě snaží opravit poškození plic, jakmile toto stane,“ řekl Taubenberger. „Pokud to jde dobře, může infekci vyčistit během několika dnů.“ Ti, kteří zemřou, často zemřou na těžký zápal plic.

Vědci z Londýna se snaží zjistit, proč má virus tak odlišný účinek. Výzkum zahrnuje až 1000 zdravotníků z st. Bartholomew’s hospital, kteří poskytují krev. „Využití tohoto výzkumu je důležité pro vyhodnocení rizika na základě jejich předchozích virových zkušeností nebo genetiky. Poté jsme schopni detekovat změny nemoci před a po nakažení.“ sdělil James Moon, kardiolog na University College London pro Channel 4 News.

Rizikovou skupinou stále zůstávají starší lidé, ale pro průběh nemoci je důležité, jak hluboko se dostane do těla. Zatímco imunitní systém prince Charlese dokázal virus zastavit v horních cestách dýchacích, Johnsonův imunitní systém nerozpoznal virus včas a tím se dostal hlouběji do těla.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy