Kvůli odpůrcům očkování může být vakcína na covid-19 prakticky k ničemu, tvrdí nová studie

Jak může nová vakcína proti onemocnění COVID-19 úspěšně ukončit pandemii? To záleží především na její účinnosti a na tom, jak bude vakcína rychle produkována. Podle Anthonyho Fauciho, vedoucího Národního ústavu pro alergické a infekční choroby v USA by vakcína mohla být k dispozici do konce roku 2021. Ale je tu ještě jeden faktor, který může potenciálně ohrozit proces obnovy, a to jsou odpůrci očkování.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Matthew Motta a Kristin Lunz Trujillová zkoumali počet lidí, kteří jsou ochotni podstoupit očkování a důvody, proč někteří vakcínu odmítají. Studie publikována na The Conversation, která se soustředila na americké občany, uvedla, že většina skeptiků očkování odmítne vakcínu COVID-19, což by mohl být velký problém.

Aby bylo šíření viru zastaveno a vakcína tudíž měla svůj význam v celoplošném zmírnění výskytu nemoci, musí mít imunitu až 70 % Američanů. A to se v tuto chvíli nejeví jako reálné.

Podle studie má výhrady k očkování až dvě pětiny Američanů, zejména k její bezpečnosti. Pokud by většina těchto jedinců odmítla očkování na COVID-19, představovalo by to hrozbu pro vytvoření kolektivní imunity. Na druhé straně může pandemie přesvědčit odpůrce očkování, aby změnili názor.

Výzkum totiž zjistil, že pokud mají lidé obavy, že by se téměř vymýcené nemoci mohli znovu objevit, lidé více důvěřují odborníkům v oblasti veřejného zdraví.

Z výzkumu také vyplynulo, že lidé v rizikových částech světa vnímají očkování více pozitivně. Rodiče, kteří odmítají očkovat své děti uvedli, že jsou ochotni očkovat své děti, pokud se jedná o život ohrožující chorobu.

Studie se snažila zjistit, jaký postoj zaujímají odpůrci očkování v současné době. Průzkum se týkal 493 dospělých Američanů a byla jim položena otázka, zda by se nechali očkovat proti COVID-19, jakmile bude vakcína dostupná. Téměř 62 % odpovědělo že ne.

Vědci se domnívají, že i když je studie jen předběžná, naznačuje, že odpůrci očkování můžou ohrozit tvorbu kolektivní imunity, a kromě toho uvádí, že anti-vakcinační hnutí je stejně rozšířené jako před začátkem pandemie.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína bude, tvrdí lékař. Má to ale háček. V koronaviru vidí jiný problém

05.06.2020 22:02 Aktualizováno Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího vakcína proti novému typu koronaviru bude. Je ale…

Hydroxychlorochin pacientům s covidem-19 nepomáhal, ukázaly testy

05.06.2020 21:23 Aktualizováno Oxfordská univerzita ukončila testování hydroxychlorochinu na pacientech s covidem-19, protože lék…

Čeští vědci jsou o krok blíže přípravě kovové vody

05.06.2020 09:19 Tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, detailně zmapoval, jak vzniká kov. Vědci popsali přechod ke…

V Česku se dnes v noci odehraje zvláštní úkaz

05.06.2020 08:18 Na obloze nad Českem bude dnes večer možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Úkaz, při kterém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy