Kvůli odpůrcům očkování může být vakcína na covid-19 prakticky k ničemu, tvrdí nová studie

Jak může nová vakcína proti onemocnění COVID-19 úspěšně ukončit pandemii? To záleží především na její účinnosti a na tom, jak bude vakcína rychle produkována. Podle Anthonyho Fauciho, vedoucího Národního ústavu pro alergické a infekční choroby v USA by vakcína mohla být k dispozici do konce roku 2021. Ale je tu ještě jeden faktor, který může potenciálně ohrozit proces obnovy, a to jsou odpůrci očkování.

Ilustrační foto
doporučujeme

Matthew Motta a Kristin Lunz Trujillová zkoumali počet lidí, kteří jsou ochotni podstoupit očkování a důvody, proč někteří vakcínu odmítají. Studie publikována na The Conversation, která se soustředila na americké občany, uvedla, že většina skeptiků očkování odmítne vakcínu COVID-19, což by mohl být velký problém.

Aby bylo šíření viru zastaveno a vakcína tudíž měla svůj význam v celoplošném zmírnění výskytu nemoci, musí mít imunitu až 70 % Američanů. A to se v tuto chvíli nejeví jako reálné.

Podle studie má výhrady k očkování až dvě pětiny Američanů, zejména k její bezpečnosti. Pokud by většina těchto jedinců odmítla očkování na COVID-19, představovalo by to hrozbu pro vytvoření kolektivní imunity. Na druhé straně může pandemie přesvědčit odpůrce očkování, aby změnili názor.

Výzkum totiž zjistil, že pokud mají lidé obavy, že by se téměř vymýcené nemoci mohli znovu objevit, lidé více důvěřují odborníkům v oblasti veřejného zdraví.

Z výzkumu také vyplynulo, že lidé v rizikových částech světa vnímají očkování více pozitivně. Rodiče, kteří odmítají očkovat své děti uvedli, že jsou ochotni očkovat své děti, pokud se jedná o život ohrožující chorobu.

Studie se snažila zjistit, jaký postoj zaujímají odpůrci očkování v současné době. Průzkum se týkal 493 dospělých Američanů a byla jim položena otázka, zda by se nechali očkovat proti COVID-19, jakmile bude vakcína dostupná. Téměř 62 % odpovědělo že ne.

Vědci se domnívají, že i když je studie jen předběžná, naznačuje, že odpůrci očkování můžou ohrozit tvorbu kolektivní imunity, a kromě toho uvádí, že anti-vakcinační hnutí je stejně rozšířené jako před začátkem pandemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

21.10.2020 11:24 Vědci vyvinuli krevní test, který může lékařům pomoci předpovědět, kterým pacientům s hrozí vážný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama