Lékaři řeší psychické potíže pacientů s covid-19. Jsou horší než při SARS a MERS

Onemocnění covid-19 může mít v některých případech velký dopad také na psychiku pacientů. Studie i názory psychiatrů ukazují, že situace je v tomto ohledu ještě horší než při epidemiích nemocí SARS a MERS.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Výzkum uvedený v časopise The Lancet varuje před možným rizikem psychických poruch u vážně nemocných pacientů s covid-19. Vědci tvrdí, že dlouhodobé pobyty pacientů na jednotce intenzivní péče, kteří jsou často připojení k ventilaci, zvyšují riziko úzkosti, depresí a posttraumatické stresové poruchy. Studie se opírá o důkazy, které poskytli sami pacienti se závažnou formou onemocnění SARS a MERS, tak i o důkazy získané od pacientů s onemocněním covid-19.

Vědci z Itálie a Velké Británie našli v několika studiích informace, že pacienti s těžkým průběhem onemocnění covid-19 vykazovali změnu chování v 60 % případů, a vydali varování, že pacienti mohou trpět posttraumatickou stresovou poruchou jako v případě SARS, kde 33 % pacientů zažilo reakci na traumatickou událost až dva roky poté.

Posttraumatická stresová porucha je reakce na závažný stres. Postižený prožívá událost v myšlenkách nebo snech a vyhýbá se místům a situacím, ve kterých k události došlo. Většinou si nevzpomíná na některé podrobnosti, má potíže se spánkem, trpí zmateností, vztekem, v pozdějším stádiu pak apatií nebo také halucinacemi.

Podle spoluautora výzkumu Jonathana Rogerse se není čeho obávat. „Analýza 3 550 případů naznačuje, že většina lidí netrpí psychickými problémy po prodělání covid-19,“ uvedl Rogers pro BBC. Lékař však varuje před možnou hrozbou deliria, které se vyskytuje až u 30 % hospitalizovaných pacientů, častěji u starších 65 let. Delirium může navodit těžkou dezorientaci, bludy, až letargii, Podle lékaře tyto stavy u starších lidí vyvolává dlouhodobá hospitalizace bez kontaktu blízkých.

Výzkum ve Velké Británii uvedl, že až 20 % hospitalizovaných pacientů se závažným průběhem onemocnění covid-19 bylo zmatených. Profesorka psychiatrie Iris Sommerová reagovala na studii komentářem, že pacienti s covid-19, kteří byli hospitalizováni na JIP, jsou vysoce rizikovou skupinou pro rozvoj akutních psychiatrických poruch, převážně deliria, protože na rozdíl od pacientů se SARS a MERS se pacienti s covid-19 vracejí do „hluboké hospodářské krize“, a to zvyšuje úroveň stresu, která vyústí k úzkosti nebo depresi.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vytvořili podobu pravěkého "draka". Spinosaurus měl místo ocasu obří…

30.05.2020 21:53 Aktualizováno Po čtyřech letech vykopávek v marocké poušti objevil a rekonstruoval tým paleontologů ocas…

Hra s ohněm. Amazonie je rezervoárem virů, varuje vědec

30.05.2020 07:47 Lidské zásahy do zón s původní faunou a flórou mohou vyvolat ekologickou nerovnováhu a vést k…

Na vědu by mělo přes 38 miliard korun, předsednictvo RVVI připravilo…

29.05.2020 15:46 Předsednictvo vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) připravilo návrh rozpočtu na vědu pro…

WHO a německá univerzita přerušily studii k hydroxychlorochinu

29.05.2020 08:02 Německá univerzita v Tübingenu přerušila dvě klinické studie léku proti malárii hydroxychlorochin,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy