Lékaři šli s pravdou ven. Jak velká je šance, že se nakazíte nějakou nemocí?

Moderní lékařství se snaží co nejvíce zaměřit na léčbu chorob, které ohrožují lidské zdraví nebo které zatím neumíme léčit. Nezapomínají ale ani na prevenci a včasné varování obyvatel před řadou chorob, jako je například chřipka, jejíž epidemie aktuálně probíhá. Jak velká je ale šance, že se při kontaktu s nemocným nakazíte? A jak velká šance na nákazu je například u viru HIV? I na to lékaři našli odpověď.

Na světě existuje podle Světové zdravotnické organizace zhruba 37 tisíc nemocí, z nichž většina je vzácná a nebo je neumíme léčit. Pouze méně než 10 tisíc nemocí je častějších a lékaři je dokáži za určitých podmínek vyléčit.

Porovnávat šance na nákazu všemi nemocemi je zcela nemocné, především proto, že řada z nich není přenosná, a odvíjí se od životního stylu každého jednotlivce. U mnoha jedinců také dochází k individuální výši rizika na základě jejich imunity a prostředí, v němž žijí.

Přesto lékaři dokáží u některých nemoci na základě pozorování nebo statistik spočítat, jak velká je šance na nákazu v případě, že se dostaneme do kontaktu s nemocným.

Paradoxně to ale nejde vyjádřit čísly u těch nejběžnějších nemocí jako je chřipka nebo nachlazení. V případě nachlazení například lékaři varují před rozšířeným mýtem, kdy se lze nakazit ve chvíli, kdy je lidem zima. To je podle odborníků nesmysl.

Nachlazení nechytnete, když budete běhat venku v mrazu s mokrou hlavou. Aby mohlo dojít k nákaze, je proto třeba pohybovat se na místě, kde se nachází nebo nacházel nemocný člověk. Jelikož je ale nachlazení záležitostí imunitního systému a známe asi 200 různých virů, které jej vyvolávají, přesné šance spočítat nelze.

Stejně tomu je u chřipky. Ta se rovněž přináší mezi lidmi, udrží se ale i na předmětech. Pokud jste v kontaktu s nemocným a poté si doma umyjete ruce, je to vcelku zbytečné. Chřipkové viry na pokožce většinou nevydrží déle než pár minut, naopak na oblečení se mohou udržet až 12 hodin.

Přesto jsou v tomto ohledu lékaři sdílnější a jednu statistiku v rukávu mají, Týká se očkování proti chřipce. Jednu dobu se na internetu dalo dočíst, že očkování snižuje riziko onemocnění chřipkou na dvě procenta. To je ale nesmysl, ve skutečnosti sníží riziko o asi 59 procent, tedy zhruba o polovinu.

I očkovaný člověk tudíž může chytit chřipku. A u očkování chvíli zůstaneme. V současnosti se o něm totiž nejvíce mluví v souvislosti se spalničkami. A tady mají lékaři jasno. Spalničky se přenáší vzduchem i dotykem a pokud se neočkovaná osoba dostane do blízkosti nakažen, šance na přenos, tedy nákazu, je 90 procent.

U některých nemocí ale koluje řada mýtů, která zveličuje skutečná rizika. To se týká například viru HIV, jehož přenos navzdory všeobecnému podvědomí není stoprocentní. Naopak, při styku s nakaženou osobou je riziko přenosu velmi malé. Konkrétně zhruba 2 procenta při pohlavním styku bez ochrany a pouze několik desetin procent při nechráněném orálním styku.

Související

Více souvisejících

nemoci lékaři

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 16 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 4 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy