O nošení roušek kolují mýty. Které z nich jsou ty nejčastější?

Od začátku celosvětové pandemie covid-19 je internet plný debat a konfliktů převážně kvůli nošení roušek. Existuje mnoho rad a tipů, jak správně roušky nosit nebo jak jsou pro celou společnost přínosné. V přívalu nových zpráv o účinnosti roušek se objevuje mnoho mýtů, kterým lidé v zajetí dezinformací věří a jsou příčinou mnoha online konfliktů.

Nejčastější mýtus, který koluje internetem, převážně na sociálních sítích je ten, že roušky snižují hladinu kyslíku v krvi. Objevují se tvrzení, že rouška může zhoršit zdravotní stav u lidí, kteří trpí například astmatem. Jedná se však o mýtus. Neexistují žádné důkazy, že by chirurgické roušky snižovaly hladinu kyslíku v krvi.

Kdyby tato fáma byla pravdivá, lékaři po celém světě by nemohli řádně operovat pacienty při několikahodinových zákrocích, protože by to ovlivňovalo jejich kognitivní funkce. Lékaři opakovaně uvádějí, že neexistují žádné legitimní důvody, proč by lidé s chronickými stavy měli být od nošení roušek osvobozeni. Fáma vznikla na základě určitých typů průmyslových respirátorů, které opravdu mohou ovlivnit příjem kyslíku, ale běžné chirurgické nebo látkové roušky hladinu kyslíku neovlivňují.

Další fáma se zakládá na pocitu, že roušku by měli nosit pouze lidé, kteří se bojí nákazy, ale v případě, že se jedinec cítí zdravý a je statečný, tak roušku nosit nemusí. Již na začátku celosvětové pandemie se zjistilo, že existují také lidé, kteří jsou bez zjevných příznaků a fungují jen jako přenašeči. Rouška nejen zabrání vdechnutí nakažlivých částeček, které se přenášejí vzduchem, ale převážně slouží k tomu, aby zachytávala kapénky vznikající při mluvení a ty se nešířily dál vzduchem.

Podle serveru Science Alert nedávná studie z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukázala, jak nošení roušek zastavilo ohnisko v jednom americkém kadeřnictví. Dva tamní zaměstnanci byli pouze přenašeči viru, ale při své práci nosili roušky. Ani jeden ze 139 klientů neonemocněl.

Někteří lidé se domnívají, že nošení roušky může zhoršit jejich stav, když jsou pozitivní na covid-19, protože opakovaně vdechují vir. Ani v tomto případě se nejedná o pravdu, ale pouze o mýtus. Fáma vznikla na základě „pseudovědeckého“ videa Plandemic, které bylo široce sdíleno na Facebooku a YouTube, než bylo staženo z oběhu.

Vědkyně Judy Mikovitsová ve filmu tvrdila nepodložené informace o společnostech, které využívají celosvětovou pandemii pouze k dosažení zisku, nebo o tom, že karanténa potlačuje imunitní systém. Video zhlédlo více než 8 miliónů lidí, než bylo odstraněno na základě porušování zásad o informacích spojených s covidem-19. Stále více důkazů ukazuje, že jakmile tělo spustí imunitní odpověď na covid-19, je po nějaký čas před nákazou chráněno.

Nošení roušky vzbuzuje v lidech pocit bezpečí a mnozí předpokládají, že není potřeba dodržovat minimální odstup od ostatních a bez obav navštěvují hromadné akce. Odborníci v oblasti veřejného zdraví doporučují roušky pouze v kombinaci s dalšími ochrannými opatřeními. Výzkumy jasně ukázaly, že rouška sama o sobě není tolik účinná v případě, když si nemyjete ruce nebo nedodržujete řádný odstup od ostatních. Kombinace těchto tří základních pravidel citelně sníží přenos viru a může zachránit mnoho životů. Spoléhat pouze na roušku nestačí.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy