O nošení roušek kolují mýty. Které z nich jsou ty nejčastější?

Od začátku celosvětové pandemie covid-19 je internet plný debat a konfliktů převážně kvůli nošení roušek. Existuje mnoho rad a tipů, jak správně roušky nosit nebo jak jsou pro celou společnost přínosné. V přívalu nových zpráv o účinnosti roušek se objevuje mnoho mýtů, kterým lidé v zajetí dezinformací věří a jsou příčinou mnoha online konfliktů.

Lidé v rouškách, ilustrační foto

Nejčastější mýtus, který koluje internetem, převážně na sociálních sítích je ten, že roušky snižují hladinu kyslíku v krvi. Objevují se tvrzení, že rouška může zhoršit zdravotní stav u lidí, kteří trpí například astmatem. Jedná se však o mýtus. Neexistují žádné důkazy, že by chirurgické roušky snižovaly hladinu kyslíku v krvi.

Kdyby tato fáma byla pravdivá, lékaři po celém světě by nemohli řádně operovat pacienty při několikahodinových zákrocích, protože by to ovlivňovalo jejich kognitivní funkce. Lékaři opakovaně uvádějí, že neexistují žádné legitimní důvody, proč by lidé s chronickými stavy měli být od nošení roušek osvobozeni. Fáma vznikla na základě určitých typů průmyslových respirátorů, které opravdu mohou ovlivnit příjem kyslíku, ale běžné chirurgické nebo látkové roušky hladinu kyslíku neovlivňují.

Další fáma se zakládá na pocitu, že roušku by měli nosit pouze lidé, kteří se bojí nákazy, ale v případě, že se jedinec cítí zdravý a je statečný, tak roušku nosit nemusí. Již na začátku celosvětové pandemie se zjistilo, že existují také lidé, kteří jsou bez zjevných příznaků a fungují jen jako přenašeči. Rouška nejen zabrání vdechnutí nakažlivých částeček, které se přenášejí vzduchem, ale převážně slouží k tomu, aby zachytávala kapénky vznikající při mluvení a ty se nešířily dál vzduchem.

Podle serveru Science Alert nedávná studie z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukázala, jak nošení roušek zastavilo ohnisko v jednom americkém kadeřnictví. Dva tamní zaměstnanci byli pouze přenašeči viru, ale při své práci nosili roušky. Ani jeden ze 139 klientů neonemocněl.

Někteří lidé se domnívají, že nošení roušky může zhoršit jejich stav, když jsou pozitivní na covid-19, protože opakovaně vdechují vir. Ani v tomto případě se nejedná o pravdu, ale pouze o mýtus. Fáma vznikla na základě „pseudovědeckého“ videa Plandemic, které bylo široce sdíleno na Facebooku a YouTube, než bylo staženo z oběhu.

Vědkyně Judy Mikovitsová ve filmu tvrdila nepodložené informace o společnostech, které využívají celosvětovou pandemii pouze k dosažení zisku, nebo o tom, že karanténa potlačuje imunitní systém. Video zhlédlo více než 8 miliónů lidí, než bylo odstraněno na základě porušování zásad o informacích spojených s covidem-19. Stále více důkazů ukazuje, že jakmile tělo spustí imunitní odpověď na covid-19, je po nějaký čas před nákazou chráněno.

Nošení roušky vzbuzuje v lidech pocit bezpečí a mnozí předpokládají, že není potřeba dodržovat minimální odstup od ostatních a bez obav navštěvují hromadné akce. Odborníci v oblasti veřejného zdraví doporučují roušky pouze v kombinaci s dalšími ochrannými opatřeními. Výzkumy jasně ukázaly, že rouška sama o sobě není tolik účinná v případě, když si nemyjete ruce nebo nedodržujete řádný odstup od ostatních. Kombinace těchto tří základních pravidel citelně sníží přenos viru a může zachránit mnoho životů. Spoléhat pouze na roušku nestačí.

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama