Šance pro pacienty s covid-19? Mohl by zabrat lék vyvíjený proti rakovině

Izraelská farmaceutická firma RedHill Biopharma podala poprvé svůj lék Opaganib pacientovi s koronavirem v Izraeli a získala povolení pro experimentální použití u několika pacientů v Itálii. Firma přípravek vyvíjí hlavně pro léčbu rakoviny, ale Opaganib působí také proti virům, takže by mohl pomoci při léčbě pacientů s nemocí covid-19 způsobovanou koronavirem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Opaganib byl už testován, ale není zatím schválen k všeobecnému používání. Informoval o tom dnes server The Times of Israel.

K podání pacientovi v Izraeli dalo svolení ministerstvo zdravotnictví na základě možnosti poskytnout za mimořádných okolností experimentální lék osobě, která není zahrnuta do klinického testování. Firma RedHill v prohlášení uvedla, že bude Opaganib použit pro další izraelské pacienty.

Lék se podává do úst, vyvíjí se k léčbě rakoviny a chorob trávicího systému. Má také antivirové účinky, omezuje rakovinné bujení a patologický zánět, může podle firmy blokovat replikaci viru.

U pacientů s nemocí covid-19 byl testován v USA v 1. a 2. fázi klinických testů. Prošel rovněž jednou fází klinického testování na pacientech s rakovinovým nádorem v pokročilém stadiu a zkouší se i jeho účinnost pro léčbu rakoviny žlučových cest. Ve druhé fázi testování je u rakoviny prostaty.

Italské úřady daly povolení podat Opaganib 160 pacientům s covid-19, kteří trpí symptomy, jež ohrožují jejich životy. Podle prohlášení firmy RedHill jsou tito pacienti ve třech nemocnicích v severní Itálii.

Firma jedná o použití s USA a dalšími státy a plánuje zvýšit výrobu tohoto přípravku. Z předklinických údajů vyplývá, že má lék schopnost zmírnit symptomy zápalu plic, který je příčinou mnoha úmrtí na covid-19.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak,…

03.06.2020 22:03 Aktualizováno Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž…

Průlom v biomedicíně: Čeští vědci se podíleli na objevu nového řízení…

02.06.2020 12:43 Nový a levnější způsob řízení pohybu mikrorobotů napájených a ovládaných světlem objevil česko…

Koronavirus není chřipka. Nová studie popisuje covid-19 jako cévní…

02.06.2020 11:42 Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise…

NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid

02.06.2020 10:25 K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles…

Související:

Právě se děje

Další zprávy