Vědci: Dlouhý covid může být spojen se sníženou hladinou hormonu kortizolu

Americký tým výzkumníků tento týden publikoval výsledky svého pátrání po stopách takzvaného dlouhého covidu v lidském organismu a označil nízkou hladinu stresového hormonu kortizol za nejsilnější objevený předpoklad pro výskyt post-covidových potíží.

Tento faktor by společně s pozorovanými odlišnostmi v práci imunitního systému mohl podle autorů studie přispět k sestavení sady biologických kritérií pro objektivní diagnózu dlouhého covidu. Napsala o tom agentura Bloomberg.

Nový výzkum týmu z Yaleovy univerzity a newyorské zdravotnické sítě Mount Sinai přináší další střípek do neustále se rozšiřujících poznatků o vleklých zdravotních problémech, které v různé intenzitě trápí jen ve Spojených státech miliony, ne-li desítky milionů lidí. "Doufáme, že tato data pomohou těm, kdo jsou stále skeptičtí, pochopit, že dlouhý covid je skutečný a má biologickou podstatu," napsala na twitteru imunobioložka a jedna z autorek studie Akiko Iwasakiová.

Výzkumného projektu se účastnilo 215 lidí, z toho 99 považovaných za pacienty s dlouhým covidem. Vědci u těchto účastníků zjistili zhruba poloviční hladinu kortizolu ve srovnání s kontrolní skupinou, v níž byli jak lidé, kteří se koronavirem SARS-CoV-2 nikdy nenakazili, tak lidé, kteří se z nemoci covid-19 plně zotavili. "Nízká hladina kortizolu byla nejsilnějším indikátorem jak pro definování statusu dlouhého covidu, tak pro předpověď jeho závažnosti," konstatují autoři studie.

Výsledky zatím neprošly recenzním řízením a sama Iwasakiová na twitteru zdůraznila některé limity výzkumu. Poukazovala například na nízký počet účastníků a hovořila o tom, že zjištění vyžadují "potvrzení napříč" různými demografickými skupinami.

Studie publikovaná ve středu popisuje více biologických faktorů, podle kterých by mohlo být možné dlouhý covid diagnostikovat. Kromě nízké hladiny kortizolu to byly "markantní rozdíly" ve výskytu jistých krevních částic včetně některých bílých krvinek. Autoři výzkumu také našli důkazy o silnějších reakcích organismů lidí s dlouhým covidem na SARS-CoV-2 i další viry, především virus Epsteina-Barrové, který může způsobovat infekční mononukleózu. Imunitní faktory byly údajně v součtu stejně spolehlivým ukazatelem dlouhého covidu jako hladina kortizolu.

Tento hormon pomáhá s ovládáním nálad a emocí a jeho slabá produkce může podle lékařské sítě Mayo Clinic způsobovat únavu, slabost ve svalech či zažívací potíže. Tým vědců z Yaleu a Mount Sinai podotýká že nízká hladina byla pozorována u lidí s myalgickou encefalomyelitidou, neboli chronickým únavovým syndromem, což je diagnóza, která někdy bývá s dlouhým covidem srovnávána.

Příčiny dlouhodobých problémů spojených s infekcí koronavirem, které mohou zasahovat mozkovou činnost, dýchání i řadu dalších tělesných funkcí, zůstávají nejasné. Hlavní hypotézy se týkají zánětů vzniklých při covidu-19, přetrvávání koronaviru v lidském organismu nebo autoimunitních reakcí.

Odhady ohledně výskytu dlouhého covidu se různí, ovšem dosavadní studie nasvědčují tomu, že jde o poměrně běžné vyústění koronavirové nákazy, které může přijít i po mírném průběhu infekce. Malá část pacientů při tom hlásí silné příznaky, které jim znemožňují pracovat a komplikují běžné aktivity jako řízení auta. Vláda USA už vyčlenila více než miliardu dolarů (skoro 24 miliard Kč) ve snaze objasnit příčiny dlouhého covidu a vypracovat strategii pro jeho potlačení, píše Bloomberg.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 20 minutami

před 21 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 58 minutami

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy