Proč Wi-Fi v evropských vlacích nikdy nefunguje? Na vině je řada faktorů

Cestování vlakem po Evropě může být pohodlné, ale pokud se rozhodnete na cestě pracovat, budete pravděpodobně zklamáni. Wi-Fi na palubě často nefunguje tak, jak by měla. Mnozí cestující se setkávají s problémy, kdy se e-maily neodesílají, stránky se nenačítají a streamování videí je prakticky nemožné. Přestože železniční společnosti často propagují Wi-Fi jako výhodu, pro mnohé je to spíše zkouška trpělivosti než produktivity.

Podle Lukea Kehoea, analytika z firmy Ookla, která se zabývá analýzou konektivity, je výkon Wi-Fi na evropských vlacích „velmi slabá“. Důvodů, proč je internet na palubě tak nespolehlivý, je podle webu Politico několik.

Jedním z hlavních problémů je vysoká rychlost vlaku, která ztěžuje udržení stabilního signálu mezi mobilními věžemi. „Pokud vlak jede 200 km/h, zařízení přechází mezi mobilními věžemi každých 45 až 60 sekund, což je rychlý obrat,“ vysvětluje Kehoe.

Tento problém souvisí s Dopplerovým efektem, což je jev, kdy se mění frekvence signálu v závislosti na rychlosti pohybu. To může narušit schopnost zařízení udržet stabilní připojení.

Na francouzských vlacích SNCF cestující dostávají varování, že kvalita Wi-Fi může být nižší než doma, a doporučuje se vyhnout streamování videí, které „omezuje šířku pásma“.

Dalším problémem je konstrukce samotných vlaků. Mnoho starších vlaků používalo okna s metalizovanými nebo nízkoemisními skly, která blokují rádiové signály. To vytváří efekt Faradayovy klece, kdy elektromagnetické záření, včetně Wi-Fi signálů, nemůže proniknout dovnitř kabiny.

Minulý rok se belgická železniční společnost SNCB rozhodla vzdát pokusů o instalaci Wi-Fi na svých vlacích, kvůli vysokým nákladům na implementaci a obtížím s pokrytím mobilními operátory.

Místo toho firma investovala do úpravy skel vlaků, aby byly vhodnější pro mobilní signály. „Telekomunikační operátoři musí zlepšit kvalitu signálu v okolí železniční infrastruktury,“ dodal mluvčí SNCB Tom Guillaume.

Problematické je také použití 5G signálů, které špatně pronikají skrz stromy a keře, které často lemují železniční tratě. To ztěžuje pokrytí vlaků a telefonů v porovnání s 4G, které sice nemůže přenášet tolik dat, ale lépe zvládá překážky a dokáže cestovat na větší vzdálenosti.

„V našich datech vidíme každý rok výrazné zhoršení výkonu mobilních sítí v oblastech s hustou vegetací,“ uvedl Kehoe.

Další komplikací jsou tisíce tunelů v evropské železniční síti, které ještě více ztěžují spolehlivý přenos signálu.

Některé země však mají lepší výsledky než jiné. Švýcarsko se od ostatních výrazně odlišuje. Wi-Fi ve švýcarských vlacích je téměř 30krát rychlejší než v Rakousku a Nizozemsku. Švýcarsko jako jediná země v průzkumu Ookla překonalo hranici 25 megabitů za sekundu, což je minimální rychlost pro spolehlivý internet.

Některé železniční společnosti se nyní obracejí k nebi - doslova - a zkoušejí satelitní internet pro lepší pokrytí. České železnice testují síť Starlink Elona Muska, zatímco francouzská SNCF údajně zvažuje jak Starlink, tak konkurenci v podobě britsko-francouzské sítě Eutelsat.

Ačkoli satelitní připojení funguje dobře pro letecké společnosti díky jasné obloze, Kehoe upozorňuje, že nejde o „neprůstřelné řešení“, ale spíše doplněk k jiným možnostem připojení.

Kehoe také upozorňuje, že klíčovou roli v kvalitě připojení hraje nejen samotné vybavení, ale i standardy Wi-Fi. V Polsku, které patří k těm, kde je Wi-Fi nejhorší, je stále běžné používání Wi-Fi 4, což je standard z roku 2009, který nabízí mnohem nižší šířku pásma a pomalejší rychlosti než novější generace.

„Pokud není pokrytí sítě, nebude ve vlaku žádný mobilní signál, bez ohledu na použité technologie,“ dodal Guillaume z SNCB.

Pokud se chystáte použít hotspot svého telefonu jako alternativu k nespolehlivému Wi-Fi připojení, měli byste si to ještě rozmyslet. „Pokud každý bude vysílat svou vlastní Wi-Fi síť, vznikne obrovský problém s rušením signálu,“ varuje Kehoe.

Vzhledem k těmto výzvám bude Wi-Fi v evropských vlacích i nadále nevyzpytatelná a získání spolehlivého připojení zůstává prozatím spíše výjimkou než pravidlem.

Související

Více souvisejících

internet Vlaky

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Hokej, ilustrační fotografie.

MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení

Český hokejový národní tým má na programu v sobotu druhý zápas na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Poté, co zvládli v pátek svůj úvodní duel proti Dánům, nad kterými vyhráli bez potíží 4:1, se svěřenci kouče Radima Rulíka nyní střetnou se Slovinskem. I v tomto zápase jsou Češi favority. Oproti duelu s Dány se proti Slovincům v české brance představí Dominik Pavlát a v sestavě se poprvé objeví obránce Jan Mandát. Bude mít stejně jasný průběh duel se Slovinskem, jako ten s Dánskem? Sledujte online reportáž zápasu se startem od 20:20 třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

Dálnice, ilustrační fotografie.

Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku

Ministerstvo dopravy rozhodlo o prodloužení pilotního provozu zvýšené nejvyšší dovolené rychlosti 150 km/h na vybraném úseku dálnice D3 mezi kilometry 84–131. Na základě dosavadního průběžného vyhodnocení bude pilotní režim prodloužen do konce letošního roku, aby bylo možné získat dostatek reprezentativních dat pro objektivní posouzení dopadů na bezpečnost a plynulost provozu.

včera

včera

včera

Slovenští fanoušci, ilustrační fotografie.

Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií

Druhým hracím dnem pokračuje v sobotu 89. mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku. Do turnaje dnes vkročili poprvé i hokejisté Slovenska, kteří se na úvod skupiny B střetli s Norskem. Přestože naši východní sousedé šli do tohoto střetnutí jako favorité, na svou výhru se docela nadřeli. Nakonec až díky trefě Hrivíka ze třetí třetiny svěřenci kouče Vladimíra Országha vyhráli těsně 2:1. Ve druhém souběžně hraném poledním zápase potvrdili Rakušané roli mírného favorita v duelu s Velkou Británií, přestože i oni měli v první třetině nevydařenou pasáž, v níž ztratili třígólový náskok. Na vyrovnání se ale Britové ve zbytek zápasu nezmohli, naopak Rakušané odskočili na konečných 5:2.

včera

včera

včera

včera

Raúl Castro

Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát

Americké ministerstvo spravedlnosti se chystá obvinit někdejšího kubánského lídra Raúla Castra, kterému je přes 90 let. Informovala o tom BBC. Mladší bratr Fidela Castra se má zodpovídat ze dvou činů v 90. letech minulého století. Záměr americké justice je vnímán jako další prostředek aktuálního tlaku na Kubu.

včera

Lukáš Dostál během oslav po výhře na MS 2024.

Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou

Protože patří k českým brankářům, na kterého se můžou v týmu od trenérů po spoluhráče opravdu spolehnout pokaždé, když nastoupí do branky, všichni včetně fanoušků doufali, že českému týmu pomůže Lukáš Dostál na MS i tentokrát. Realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem o jeho služby hodně stál, nakonec však musí vzít zavděk trojici gólmanů, kterou s sebou původně do Švýcarska vzali. I když ještě existuje možnost příjezdu jiného českého gólmana ze zámoří.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku

Hned v úvodní páteční hrací den došlo v rámci 89. mistrovství světa v hokeji k repríze loňského finále světového šampionátu mezi Švýcarskem a USA. K radosti domácího publika v Curychu si hokejisté země helvetského kříže na úřadujících světových šampionech smlsli a porazili je 3:1. Oplatili jim tak porážku 0:1 po prodloužení ze zmiňovaného loňského finálového zápasu.

včera

Andrej Babiš

Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek ve Strakově akademii zúčastnil odborné konference, která se zaměřila na aktuální demografický vývoj v Česku a možnosti jeho řešení. Diskuse odborníků, zástupců veřejné správy i dalších institucí nabídla komplexní pohled na příčiny nízké porodnosti i na opatření, která mohou vytvořit příznivější podmínky pro zakládání rodin.

včera

včera

Záchrana lebky svaté Zdislavy. Experti věří ve šťastný konec příběhu

Ani policii samozřejmě neskončila práce na případu krádeže lebky svaté Zdislavy, ale ta se ocitá v rukou restaurátorů, kteří se ji pokusí zachránit. Odborníci věří, že se mimořádně cennou relikvii podaří z betonu, do kterého ji zloděj zalil, vyprostit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy