Vědci zápolí s koronavirem. Řeší, za jakých podmínek se přestává šířit

Vědci se stále snaží zjistit, za jakých podmínek je možné zaručeně zničit virus SARS-CoV-2. Dosavadní výsledky ukazují, že nový koronavirus může přežít teplotu 60 °C po dobu jedné hodiny.

Studie se objevila na bioRxiv, online archivu a distribuční službě pro nepublikované předtisky pro vědecké časopisy. Publikováním předtisků na bioRxiv jsou autoři schopni svá zjištění okamžitě zpřístupnit vědecké komunitě a obdržet zpětnou vazbu před odesláním do časopisů. Studie nebyla ještě přezkoumána odborníky.

Boris Pastorino, vedoucí týmu z Emerging Viral Disease Unit ve Francii, zkoumá teplotu a chemické látky, které jsou potřebné k „inaktivací“ viru SARS-CoV-2. Vědci posuzovali riziko, jakému jsou vystaveni pracovníci v laboratořích, kteří jsou pravidelně v kontaktu s virem. „Z důvodu, že byl SARS-CoV-2 detekován v krvi, musí být vzorky před provedením sérologických testů inaktivovány,“ napsali ve studii. Virem nakazili ledvinové buňky kočkodanů a vytvořili dva druhy podmínek. „Čisté“ podmínky představovaly podmínky v laboratořích, „špinavé“ značili odběr v reálném životě. Vědci poté provedli 10 různých experimentů s různými postupy a teplotami.

Podle studie byl virus SARS-CoV-2 aktivní při teplotě 56 °C po dobu 30 minut a 60 °C po dobu jedné hodiny. Vědci uvádějí, že při těchto teplotách klesla míra infekčnosti, ale zcela nevymizela. „Tyto výsledky jsou v souladu s předchozími studiemi SARS-CoV a MERS-CoV,“ uvedli. Inaktivace viru se dostavila až při vystavení viru teplotě 92 °C po dobu 15 minut.

Vědci došli k závěru, že u většiny pacientů s onemocněním COVID-19 je pozorován nízký obsah viru v krvi, a proto inaktivace nevyžaduje tak vysoké teploty, zatímco vzorky v laboratoři mají vysoký obsah viru a teplotou menší než 92 °C ho nelze inaktivovat.

Britský virolog Jeremy Rossman, který se zaměřuje na interakci mezi hostitelem a patogenem virů RNA, uvedl, že tato zjištění by mohla pomoci při správném zacházení s virem SARS-CoV-2, aby nepředstavoval riziko i pro pracovníky v laboratořích. „Pokud se výsledky potvrdí, příspěvek poskytuje užitečné pokyny pro nakládání se vzorky,“ řekl pro Newsweek.

Jiná studie zveřejněná v The Lancet Microbe ukazuje, že virus SARS-CoV-2 je "vysoce stabilní" při 4 °C, ale při 70 °C byl inaktivní již za 5 minut. Vědci z Pekingu tvrdí, že největší roli hraje vzduch a vlhkost. Na základě analýzy ve 100 čínských městech zjistili, že vyšší teploty a vlhkost „zřejmě snižují přenos COVID-19“ v souladu s předešlým výzkumem SARS i chřipkou, které za těchto podmínek snížily přenos.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda zdraví nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 5 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy