Vědci zápolí s koronavirem. Řeší, za jakých podmínek se přestává šířit

Vědci se stále snaží zjistit, za jakých podmínek je možné zaručeně zničit virus SARS-CoV-2. Dosavadní výsledky ukazují, že nový koronavirus může přežít teplotu 60 °C po dobu jedné hodiny.

Studie se objevila na bioRxiv, online archivu a distribuční službě pro nepublikované předtisky pro vědecké časopisy. Publikováním předtisků na bioRxiv jsou autoři schopni svá zjištění okamžitě zpřístupnit vědecké komunitě a obdržet zpětnou vazbu před odesláním do časopisů. Studie nebyla ještě přezkoumána odborníky.

Boris Pastorino, vedoucí týmu z Emerging Viral Disease Unit ve Francii, zkoumá teplotu a chemické látky, které jsou potřebné k „inaktivací“ viru SARS-CoV-2. Vědci posuzovali riziko, jakému jsou vystaveni pracovníci v laboratořích, kteří jsou pravidelně v kontaktu s virem. „Z důvodu, že byl SARS-CoV-2 detekován v krvi, musí být vzorky před provedením sérologických testů inaktivovány,“ napsali ve studii. Virem nakazili ledvinové buňky kočkodanů a vytvořili dva druhy podmínek. „Čisté“ podmínky představovaly podmínky v laboratořích, „špinavé“ značili odběr v reálném životě. Vědci poté provedli 10 různých experimentů s různými postupy a teplotami.

Podle studie byl virus SARS-CoV-2 aktivní při teplotě 56 °C po dobu 30 minut a 60 °C po dobu jedné hodiny. Vědci uvádějí, že při těchto teplotách klesla míra infekčnosti, ale zcela nevymizela. „Tyto výsledky jsou v souladu s předchozími studiemi SARS-CoV a MERS-CoV,“ uvedli. Inaktivace viru se dostavila až při vystavení viru teplotě 92 °C po dobu 15 minut.

Vědci došli k závěru, že u většiny pacientů s onemocněním COVID-19 je pozorován nízký obsah viru v krvi, a proto inaktivace nevyžaduje tak vysoké teploty, zatímco vzorky v laboratoři mají vysoký obsah viru a teplotou menší než 92 °C ho nelze inaktivovat.

Britský virolog Jeremy Rossman, který se zaměřuje na interakci mezi hostitelem a patogenem virů RNA, uvedl, že tato zjištění by mohla pomoci při správném zacházení s virem SARS-CoV-2, aby nepředstavoval riziko i pro pracovníky v laboratořích. „Pokud se výsledky potvrdí, příspěvek poskytuje užitečné pokyny pro nakládání se vzorky,“ řekl pro Newsweek.

Jiná studie zveřejněná v The Lancet Microbe ukazuje, že virus SARS-CoV-2 je "vysoce stabilní" při 4 °C, ale při 70 °C byl inaktivní již za 5 minut. Vědci z Pekingu tvrdí, že největší roli hraje vzduch a vlhkost. Na základě analýzy ve 100 čínských městech zjistili, že vyšší teploty a vlhkost „zřejmě snižují přenos COVID-19“ v souladu s předešlým výzkumem SARS i chřipkou, které za těchto podmínek snížily přenos.

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda zdraví nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

včera

včera

včera

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce

Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy