Z Prahy do Chorvatska za 15 minut? Svět se vrací k nadzvukovému letectví, objednány jsou desítky letadel

Dosáhne dvojnásobku rychlosti současných letadel a poletí o polovinu výše. Řeč je o nadzvukovém letounu Overture od americké společnosti Boom Supersonic. Společnost z něj chce učinit komerčně dostupné letadlo pro běžné lidi. Liší se tak od Concordu, který sloužil spíše pro „elity“. Ačkoliv letadlo ještě nebylo vyrobeno, letecké společnosti si už zaplatily stavbu 130 kusů.

Společnost Boom Supersonic chce znovu zavést komerční nadzvukové letouny. Lety takového charakteru byly zrušeny roku 2003 vyřazením společnosti Concord. „Na rozdíl od elitářského technického zázraku Concordu, který provozovala jen hrstka leteckých společností, Boom doufá, že jeho nadzvukové letadlo – nazvané Overture – tento typ cestování zdemokratizuje a zpřístupní ho masám“ píše americké stanice CNN.

Plán zavést nadzvukové letadlo pro desítky milionů lidí potvrdil zakladatel a generální ředitel společnosti se sídlem v americkém Coloradu Blake Scholl. „Nadzvukové cestování je podle mého názoru o sbližování světa. Naší konečnou vizí je nadzvukový let pro každého cestujícího na každé trase,“ nastínil.

Overture má být zavedeno do provozu do roku 2029. „Společnost nedávno představila řadu nových podrobností o své technologii a partnerech, které tento sen o několik kroků přibližují realitě,“ míní Scholl.

Jak letadlo bude vypadat?

Overture je podle CNN navržen tak, aby dokázal přepravit 64 až 80 cestujících při rychlosti 1,7 Mach a ve výšce zhruba 18 tisíc metrů. To znamená dvakrát vyšší rychlost a o polovinu větší výšku, než jakých dosahují přední komerční letadla se širokým trupem.

Cesta mezi Londýnem a New Yorkem by takovému letounu zabrala zhruba tři a půl hodiny, tedy polovinu dnešního komerčního letu. Pokud by cestující využili tohoto letounu pro let mezi Prahou a chorvatským Záhřebem, vzdálenost může hravě překonat do patnácti minut.

Společnost ale letadlo dosud nepostavila. Tři světové letecké společnosti si jej ale už objednaly. Americké aerolinky United Airlines a American Airlines a japonské Japan Airlines. Konkrétně jde o objednávku 130 kusů s tím, že 35 jsou už nevratnou zálohou a 95 jsou předběžné, za které ještě aerolinky nemusely platit.

Společnost Boom Supersonic očekává první let v roce 2027, letoun má být certifikován roku 2029. „Tyto cíle jsou agresivní, ale s dosavadním pokrokem jsem spokojen. Je to velmi složitý proces, ale na rozdíl od elektrických letadel nebo letadel s kolmým vzletem a přistáním nepotřebujeme k certifikaci zcela nový soubor předpisů,“ poznamenal majitel Scholl.

„Je to jiné dopravní letadlo. Jen létá jinou rychlostí. Ale z hlediska předpisů jde o stejné bezpečnostní normy, stejná pravidla, která jsou již napsána – jen je musíme dodržovat a jejich dodržování prokázat,“ doplnil.

V současné chvíli společnost položila základní kámen továrny o rozloze 62 akrů ve městě Greensboro v Severní Karolíně. První letadla chce dokončit v polovině roku 2024.

Související

Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.

Více souvisejících

letadla, letectví Boom Supersonic XB-1

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 29 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 7 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 8 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout

Nadcházející sváteční a víkendové dny nebudou ani zdaleka tak teplé, jako v minulém týdnu. Podle ČHMÚ.cz se budou denní maxima pohybovat kolem 16 stupňů, v noci naopak teploty klesnou pod nulu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy