Jan Österreicher (plukovník AČR)

Jaderný výbuch Rozhovor

Konflikt na severu Sýrie: Jaké jsou zájmy Turecka a Ruska? Expert vysvětluje

ROZHOVOR - Invaze turecké armády na sever Sýrie vyvolala ostré reakce. Řada zemí včetně Česka se postavila na stranu Kurdů. A priori pokládat Turecko za toho špatného ovšem není úplně fér. „U Kurdů je téměř dvougenerační evidence podpory teroristických akcí,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.
Jan Österreicher, plukovník AČR Rozhovor

Evropa v ohrožení, za krach INF může Rusko. Atomovky dovedou vygumovat z mapy celá města, varuje expert

ROZHOVOR - 2. srpna 2019 vypršela výpovědní lhůta smlouvy INF, důležitá dohoda o jaderném odzbrojení se tak stala minulostí. Kdo nese odpovědnost za eskalaci napětí ve světě? „Rusové smlouvu porušili a ještě se tím celému světu pochlubili,“ říká pro EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.
Prof. Jan Österreicher, bezpečnostní expert a vojenský radiobiolog Rozhovor

Češi do krytů? Konec raketové smlouvy INF může mít nedozírné následky, obává se profesor

ROZHOVOR – Raketová smlouva INF, která byla podepsána v roce 1987, vzala v uplynulých dnech za své. 1. února 2019 oznámily její vypovězení USA, o den později Rusko. „Pro Evropu to opět znamená budíček po celé generaci sladkého ničení obranných schopností ve prospěch sociálního státu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.
Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut Rozhovor

Poprava novičokem: Strašidelně působivé, říká expert. Proč Putinovým katům útok nevyšel?

ROZHOVOR – Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala patří mezi kauzy, které otřásly už tak pošramocenými vztahy mezi Ruskem a Západem. Moskva používá nevybíravé metody, jak se zbavit nepohodlných osob, útok novičokem ale západní svět zaskočil. „Použít jed v lahvičce od parfému bylo strašidelně působivé,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.
Jan Österreicher, plukovník AČR Rozhovor

Novičok může oběti zlámat kosti. Pozor na „Putinovy zbraně“, Evropa je vojensky zaostalá, varuje expert

ROZHOVOR – Evropou v posledních dnech hýbe kauza novičoku a otrava bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Vztahy mezi Západem a Moskvou se dál zhoršují, a to nedlouho poté, co se Kreml pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. „Nesmíme se na svět koukat z pohodlí české kotliny, kde jsme vojenský výzkum zbyrokratizovali tak, že málokdo má chuť něco vymyslet,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.
Jaderný výbuch Rozhovor

Střet s KLDR? Na jaderné zbraně by patrně došlo, tvrdí profesor vojenské radiobiologie

ROZHOVOR – Napětí na Korejském poloostrově povážlivě roste a panuje značná nejistota v tom, co se bude dít dál. „Pokud se kdokoliv rozhodne zaútočit na severokorejský režim, musí předtím učinit dohodu v Pekingu,“ uvedl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher. Hovořili jsme též o Rusku, Islámském státu a situaci kolem Libye.
Donald Trump Rozhovor

Trump překope svět, dopady pocítí i Česko. Expert nám sdělil závažné informace

ROZHOVOR – 20. ledna 2017 se prezidentem Spojených států stane republikán Donald Trump. Jeho dosavadní prohlášení jsou většinou vágní a jen těžko se interpretují. Co tedy od nového šéfa Bílého domu očekávat? „Pánové Trump a Putin si svou ochotou komunikovat výhodně rozdělí sféry vlivu,“ uvedl pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole Cevro Institut.
Raketa Iskander-M Rozhovor

Slovo do pranice: Americký radar v ČR? Putin ukončil mír v Evropě, varuje bezpečnostní expert

ROZHOVOR - Rusko a USA jsou opět na ostří nože, jak potvrzuje značně napjatá situace v Sýrii, kam Moskva začátkem října poslala už i protiraketový systém. Následně vyděsila Evropu informace o nové dodávce střel Iskander do Kaliningradu. „Druhá studená válka začala již před lety,“ říká pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO INSTITUT.
Armáda České Republiky Komentář

Z bezpečnostních složek ČR bude jen torzo? Systém má zásadní slabinu, tvrdí expert

KOMENTÁŘ - Nomenklaturní způsob zacházení s lidmi v bezpečnostních složkách je velmi důležitý, jelikož zabraňuje nadržování případně útisku. Jde o opatření, která ustanovuje systém do jisté míry chránící samotné příslušníky. Každý z nich musí mít stabilní pracovní podmínky, aby se mohl plně věnovat bezpečí svých spoluobčanů. Je to správné, pokud takový systém nemá slabin. Bohužel, je tu ještě jiné lidské hledisko, píše v komentáři pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, pedagog na vysoké škole CEVRO INSTITUT.
Ilustrační foto Komentář

Rozbuška většího konfliktu? Severní Korea je hrozbou pro své okolí

KOMENTÁŘ - Dodnes neskončený konflikt mezi Severní a Jižní Koreou je zamražen na uměle vytvořené hranici podél 38. rovnoběžky. A dokud bude mít KLDR zastání v Pekingu a Jižní Korea v USA, tak má tato válka globální dosah. Tímto se korejskému konfliktu daří zaujmout výsadní pozici rozbušky většího konfliktu, podobně jako tomu bylo v Berlíně za studené války, říká pro EuroZprávy. cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na Vysoké škole CEVRO INSTITUT.
Jan Österreicher, plukovník AČR Rozhovor

Rozhovor: Civilizační bloky v pohybu. Co Putin chce?

Islámský stát, ukrajinská krize, střet NATO-Rusko a mnoho dalších větších či menších konfliktů. To je současný svět. Měli bychom se opravdu začít bát, že se lidstvo řítí do války obrovských rozměrů? Jsme svědky hledání nové rovnováhy mezi civilizačními bloky, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ředitel Vojenského zdravotního ústavu plk. gšt. prof. MUDr. Jan Österreicher, Ph.D.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

V Německu chtěli útočit teenageři inspirovaní Islámským státem. Policie zakročila

Německá policie zadržela trojici teenagerů, které podezřívá z toho, že motivováni islámským extremismem plánovali teroristický útok. Dospívající děti měli glorifikovat organizaci Islámský stát, podle DW chtěli útočit na křesťany a strážce zákona. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy