KOMENTÁŘ | Z bezpečnostních složek ČR bude jen torzo? Systém má zásadní slabinu, tvrdí expert

KOMENTÁŘ - Nomenklaturní způsob zacházení s lidmi v bezpečnostních složkách je velmi důležitý, jelikož zabraňuje nadržování případně útisku. Jde o opatření, která ustanovuje systém do jisté míry chránící samotné příslušníky. Každý z nich musí mít stabilní pracovní podmínky, aby se mohl plně věnovat bezpečí svých spoluobčanů. Je to správné, pokud takový systém nemá slabin. Bohužel, je tu ještě jiné lidské hledisko, píše v komentáři pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, pedagog na vysoké škole CEVRO INSTITUT.

Lidi se porovnávají. A lidé z bezpečnostních složek se nejčastěji porovnávají se svými bývalými civilními kolegy stejného řemesla nebo s těmi, kdo již danou složku opustili. Pokud lidé v uniformě zjišťují, že za svá obětovaná práva, přesčasy, ohrožené zdraví a životy dostávají zaplaceno více, než jejich civilní souputníci, je vše v pořádku a stát má obětavého příslušníka. Sociologové nás upozorňují, že v bezpečnostních složkách má být plat zhruba o 20 procent vyšší, než je tomu na srovnatelných civilních pozicích.

Problém nastává u specialistů. V civilním prostředí funguje filozofie ocenění pracovníka podle potřebnosti a zodpovědnosti. Tím platy specialistů stoupají nad úroveň kolegů ze státních složek. Týká se to zejména pilotů, lékařů, počítačových a technických expertů. Například armádní činitelé jsou si toho problému vědomi a snaží se jej kompenzovat příplatkem. Bohužel zcela nedostatečným.

Tito lidé časem dojdou k poznání, že mají pohodlnější život v civilu. Následuje pak eroze dané části bezpečnostní složky. Nejdříve odchází mladší lidé do 40 let, kteří dovedou posouvat poznání na vyšší úroveň, a dlouholetí praktici. Starší se většinou rozhodnou setrvat do důchodu, protože si zvykli a také byli vychováni neměnit zaměstnavatele. Dále postižená složka státu není schopna udržet ani lidi čerstvě dovzdělané v příslušném řemesle. Zabezpečující personál je následuje v druhé řadě, a zbude tak málo kompetentní torzo neschopné výkonu, natož jakéhokoliv rozvoje. Dochází ke ztrátě know-how cestou postupných kroků.

Psali jsme:
V české armádě se rozmohl závažný nešvar. Náprava nebude jednoduchá, upozornil odborník  

Pokud jsou vojáci a policisté ve výkonu zákazníky pro specializované služby, budou si jí muset zajistit nákupem z civilu. Je to mnohem dražší, nicméně ve výkaznictví pohodlné. Platy specialistů v bezpečnostních složkách jsou sledovány v kategorii mandatorních výdajů, kdežto u nákupu za službu se dostanou do běžných provozních výdajů. Vedoucí bezpečnostních složek budou hodnoceni dobře za nezvýšení platů, avšak daňový poplatník neušetří. Spíš naopak, protože bude kupovat službu u specialistů, kteří nemusí znát souvislosti všech procesů v bezpečnostní organizaci.

Například u vojenského zdravotnictví již armáda rezignovala na udržení specialistů v oborech akutní medicíny, jakými jsou chirurgové a anesteziologové a podle své poslední koncepce se soustředí na zajištění základní zákonné funkce, tj. primární péče (zaměstnanecký praktický lékař). Tedy občan může na budoucí vyslání polní nemocnice s rotacemi personálu v budoucnu zapomenout. U dalších silových rezortů je situace mnohem horší, usilovně se snaží udržet alespoň základní péči. Stačí si přečíst počty inzerátů nabízejících práci pro lékaře. Jen v měsíci září 2016 najdete u ministerstva vnitra 9 konkurzů na lékařské pozice, u Vězeňské služby pak 18.

Srovnání hodností a platů v bezpečnostní sféře je cestou, jak ztratit svou specializovanost. Pokud oceníme člověka s náročnější profesní přípravou stejně jako příslušníka s lehčí, pak se nám nebude dostávat specialistů. Cesta vyčlenění specializované funkce ve formě příspěvkové organizace také není vhodná, neboť se tím po čase začne vytrácet bezpečnostní charakter a ekonomické zájmy budou logicky upřednostněny. Ale protože generálové v rozhodujících pozicích nepřipouštějí změnu, pak se s dalším vývojem nelze než smířit.

Související

Jan Österreicher Rozhovor

Putin je válečným zločincem. Pokud Rusko vyhraje, čeká nás studená válka i nová železná opona, říká profesor

Pokud ruská armáda páchá válečné zločiny, odpovědnost padá na jejich velitele, kterým je prezident Vladimir Putin. Žádný zločin způsobený vojákem ale nesmí zůstat nepotrestán, říká v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz plukovník a profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert, někdejší velitel Nemocniční základny AČR a člen pracovní skupiny NATO, který působí jako garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut. Dodává, že Rusko nebylo schopno obsadit Kyjev, protože nepreciznost, nepořádek a ignorance důležitých faktorů byla nešvarem nejen v ruské společnosti, ale nevyhýbá se ani tamní armádě.
Jaderný výbuch Rozhovor

Konflikt na severu Sýrie: Jaké jsou zájmy Turecka a Ruska? Expert vysvětluje

ROZHOVOR - Invaze turecké armády na sever Sýrie vyvolala ostré reakce. Řada zemí včetně Česka se postavila na stranu Kurdů. A priori pokládat Turecko za toho špatného ovšem není úplně fér. „U Kurdů je téměř dvougenerační evidence podpory teroristických akcí,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Více souvisejících

Jan Österreicher (plukovník AČR) komentář Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 29 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy