KOMENTÁŘ | V české armádě se rozmohl závažný nešvar. Náprava nebude jednoduchá, upozornil odborník

KOMENTÁŘ - Alibismus postihuje čas od času i zodpovědné složky. Bohužel k nim začala patřit i naše armáda, píše v komentáři pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert přednášející na Vysoké škole CEVRO INSTITUT.

Ještě před několika lety, když velitel většího celku potřeboval obsadit vyšší důstojnické místo, musel se rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí s ohledem na úkoly jednotky, komu danou funkci nabídne. Personální práce patřila mezi nezadatelná práva a povinnosti každého velitele od stupně praporu. Ostatně všude ve světě tomu tak je.

Důležitou roli hraje tak zvaný mezilidský chemizmus, zkušenosti, zda dokáže ten či onen důstojník lidi inspirovat k vyšším výkonům a zda je na svou funkci připraven a dokáže jí vykonávat. Jelikož personalisté na rozdíl od velitelů potřebují správný rytmus a tak se personální posuny dějí většinou se začátkem nových kalendářních měsíců. Proti rozhodnutí velitele bylo možné se odvolat k jeho nadřízenému. Vše v několika dnech.

Nyní je tomu jinak. Velitel dnes personalistům řekne, že potřebuje nějakou funkci obsadit a personalisté mu vyberou člověka s nejpůsobivějším profilem bez ohledu na to, zda lidi kolem sebe otráví nebo je jen panákem nerozumícím své práci. Dále, výběrové řízení se provádí zcela podle správního práva. A vyhlašují se výběrová řízení na jednotlivé posty. A každé má své odvolací lhůty.

Psali jsme:
Rozbuška většího konfliktu? Severní Korea je hrozbou pro své okolí  

Je to naprosté vítězství vlády civilního práva v armádním prostředí, kde i ústní rozkaz má váhu zákona! V řádech i celých měsíců v případě odvolání. Nebo nenalezení nikoho, pokud se jedná o pozici, kterou nikdo nechce. Jediný, kdo přichází k úhoně je akceschopnost příslušného vojenského celku, jelikož celý proces je liknavý. Velitel daného celku nemůže cizelovat hodnoty jednotky, protože mu komise lidí z kanceláří vyberou člověka se zářivým profilem, ale třeba bez motivace pracovat pro jednotku. To dále logicky vede k rozmělnění kultury jednotky a jednoty velení.

A jak to vzniklo? Jednou kdosi potřeboval obsadit důležitý post, o který mělo zájem více uchazečů. A protože velitel nechtěl být za toho zlého, vymyslel komisi... A nikdo mu tehdy neřekl: „Víte, berete peníze za zodpovědnost v rozhodování, tak se rozhodněte!" Místo toho dnes ze státního platíme navíc slušnou částku v čase personalistů eventuálně právníků, v případě nějakého toho odvolání. A proč? Protože se zodpovědný funkcionář nechtěl zodpovědně rozhodnout!

Případná náprava nebude jednoduchá. Civilní správní právo zapustilo hluboko své kořeny nehledě na smysl jeho aplikace. Pokud se chceme vyhnout degradaci nebo propouštění lidí, pak musíme vrátit nastavené mechanizmy tam, kde byly dřív, než se současná praxe zažije a nutit funkcionáře k zodpovědnosti a šetřit tím státní kasu. A pokud nějací úředníci přeci jen zbydou, zadejme jim třeba úkol vytipovat zbytečné a odstranitelné papíry. A nejen v personalistice.

Související

Jan Österreicher Rozhovor

Putin je válečným zločincem. Pokud Rusko vyhraje, čeká nás studená válka i nová železná opona, říká profesor

Pokud ruská armáda páchá válečné zločiny, odpovědnost padá na jejich velitele, kterým je prezident Vladimir Putin. Žádný zločin způsobený vojákem ale nesmí zůstat nepotrestán, říká v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz plukovník a profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert, někdejší velitel Nemocniční základny AČR a člen pracovní skupiny NATO, který působí jako garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut. Dodává, že Rusko nebylo schopno obsadit Kyjev, protože nepreciznost, nepořádek a ignorance důležitých faktorů byla nešvarem nejen v ruské společnosti, ale nevyhýbá se ani tamní armádě.
Jaderný výbuch Rozhovor

Konflikt na severu Sýrie: Jaké jsou zájmy Turecka a Ruska? Expert vysvětluje

ROZHOVOR - Invaze turecké armády na sever Sýrie vyvolala ostré reakce. Řada zemí včetně Česka se postavila na stranu Kurdů. A priori pokládat Turecko za toho špatného ovšem není úplně fér. „U Kurdů je téměř dvougenerační evidence podpory teroristických akcí,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Více souvisejících

Jan Österreicher (plukovník AČR) Armáda České Republiky komentář

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy