KOMENTÁŘ | V české armádě se rozmohl závažný nešvar. Náprava nebude jednoduchá, upozornil odborník

KOMENTÁŘ - Alibismus postihuje čas od času i zodpovědné složky. Bohužel k nim začala patřit i naše armáda, píše v komentáři pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert přednášející na Vysoké škole CEVRO INSTITUT.

Ještě před několika lety, když velitel většího celku potřeboval obsadit vyšší důstojnické místo, musel se rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí s ohledem na úkoly jednotky, komu danou funkci nabídne. Personální práce patřila mezi nezadatelná práva a povinnosti každého velitele od stupně praporu. Ostatně všude ve světě tomu tak je.

Důležitou roli hraje tak zvaný mezilidský chemizmus, zkušenosti, zda dokáže ten či onen důstojník lidi inspirovat k vyšším výkonům a zda je na svou funkci připraven a dokáže jí vykonávat. Jelikož personalisté na rozdíl od velitelů potřebují správný rytmus a tak se personální posuny dějí většinou se začátkem nových kalendářních měsíců. Proti rozhodnutí velitele bylo možné se odvolat k jeho nadřízenému. Vše v několika dnech.

Nyní je tomu jinak. Velitel dnes personalistům řekne, že potřebuje nějakou funkci obsadit a personalisté mu vyberou člověka s nejpůsobivějším profilem bez ohledu na to, zda lidi kolem sebe otráví nebo je jen panákem nerozumícím své práci. Dále, výběrové řízení se provádí zcela podle správního práva. A vyhlašují se výběrová řízení na jednotlivé posty. A každé má své odvolací lhůty.

Psali jsme:
Rozbuška většího konfliktu? Severní Korea je hrozbou pro své okolí  

Je to naprosté vítězství vlády civilního práva v armádním prostředí, kde i ústní rozkaz má váhu zákona! V řádech i celých měsíců v případě odvolání. Nebo nenalezení nikoho, pokud se jedná o pozici, kterou nikdo nechce. Jediný, kdo přichází k úhoně je akceschopnost příslušného vojenského celku, jelikož celý proces je liknavý. Velitel daného celku nemůže cizelovat hodnoty jednotky, protože mu komise lidí z kanceláří vyberou člověka se zářivým profilem, ale třeba bez motivace pracovat pro jednotku. To dále logicky vede k rozmělnění kultury jednotky a jednoty velení.

A jak to vzniklo? Jednou kdosi potřeboval obsadit důležitý post, o který mělo zájem více uchazečů. A protože velitel nechtěl být za toho zlého, vymyslel komisi... A nikdo mu tehdy neřekl: „Víte, berete peníze za zodpovědnost v rozhodování, tak se rozhodněte!" Místo toho dnes ze státního platíme navíc slušnou částku v čase personalistů eventuálně právníků, v případě nějakého toho odvolání. A proč? Protože se zodpovědný funkcionář nechtěl zodpovědně rozhodnout!

Případná náprava nebude jednoduchá. Civilní správní právo zapustilo hluboko své kořeny nehledě na smysl jeho aplikace. Pokud se chceme vyhnout degradaci nebo propouštění lidí, pak musíme vrátit nastavené mechanizmy tam, kde byly dřív, než se současná praxe zažije a nutit funkcionáře k zodpovědnosti a šetřit tím státní kasu. A pokud nějací úředníci přeci jen zbydou, zadejme jim třeba úkol vytipovat zbytečné a odstranitelné papíry. A nejen v personalistice.

Související

Jan Österreicher Rozhovor

Putin je válečným zločincem. Pokud Rusko vyhraje, čeká nás studená válka i nová železná opona, říká profesor

Pokud ruská armáda páchá válečné zločiny, odpovědnost padá na jejich velitele, kterým je prezident Vladimir Putin. Žádný zločin způsobený vojákem ale nesmí zůstat nepotrestán, říká v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz plukovník a profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert, někdejší velitel Nemocniční základny AČR a člen pracovní skupiny NATO, který působí jako garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut. Dodává, že Rusko nebylo schopno obsadit Kyjev, protože nepreciznost, nepořádek a ignorance důležitých faktorů byla nešvarem nejen v ruské společnosti, ale nevyhýbá se ani tamní armádě.
Jaderný výbuch Rozhovor

Konflikt na severu Sýrie: Jaké jsou zájmy Turecka a Ruska? Expert vysvětluje

ROZHOVOR - Invaze turecké armády na sever Sýrie vyvolala ostré reakce. Řada zemí včetně Česka se postavila na stranu Kurdů. A priori pokládat Turecko za toho špatného ovšem není úplně fér. „U Kurdů je téměř dvougenerační evidence podpory teroristických akcí,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Více souvisejících

Jan Österreicher (plukovník AČR) Armáda České Republiky komentář

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 3 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy