KOMENTÁŘ | V české armádě se rozmohl závažný nešvar. Náprava nebude jednoduchá, upozornil odborník

KOMENTÁŘ - Alibismus postihuje čas od času i zodpovědné složky. Bohužel k nim začala patřit i naše armáda, píše v komentáři pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert přednášející na Vysoké škole CEVRO INSTITUT.

Ještě před několika lety, když velitel většího celku potřeboval obsadit vyšší důstojnické místo, musel se rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí s ohledem na úkoly jednotky, komu danou funkci nabídne. Personální práce patřila mezi nezadatelná práva a povinnosti každého velitele od stupně praporu. Ostatně všude ve světě tomu tak je.

Důležitou roli hraje tak zvaný mezilidský chemizmus, zkušenosti, zda dokáže ten či onen důstojník lidi inspirovat k vyšším výkonům a zda je na svou funkci připraven a dokáže jí vykonávat. Jelikož personalisté na rozdíl od velitelů potřebují správný rytmus a tak se personální posuny dějí většinou se začátkem nových kalendářních měsíců. Proti rozhodnutí velitele bylo možné se odvolat k jeho nadřízenému. Vše v několika dnech.

Nyní je tomu jinak. Velitel dnes personalistům řekne, že potřebuje nějakou funkci obsadit a personalisté mu vyberou člověka s nejpůsobivějším profilem bez ohledu na to, zda lidi kolem sebe otráví nebo je jen panákem nerozumícím své práci. Dále, výběrové řízení se provádí zcela podle správního práva. A vyhlašují se výběrová řízení na jednotlivé posty. A každé má své odvolací lhůty.

Psali jsme:
Rozbuška většího konfliktu? Severní Korea je hrozbou pro své okolí  

Je to naprosté vítězství vlády civilního práva v armádním prostředí, kde i ústní rozkaz má váhu zákona! V řádech i celých měsíců v případě odvolání. Nebo nenalezení nikoho, pokud se jedná o pozici, kterou nikdo nechce. Jediný, kdo přichází k úhoně je akceschopnost příslušného vojenského celku, jelikož celý proces je liknavý. Velitel daného celku nemůže cizelovat hodnoty jednotky, protože mu komise lidí z kanceláří vyberou člověka se zářivým profilem, ale třeba bez motivace pracovat pro jednotku. To dále logicky vede k rozmělnění kultury jednotky a jednoty velení.

A jak to vzniklo? Jednou kdosi potřeboval obsadit důležitý post, o který mělo zájem více uchazečů. A protože velitel nechtěl být za toho zlého, vymyslel komisi... A nikdo mu tehdy neřekl: „Víte, berete peníze za zodpovědnost v rozhodování, tak se rozhodněte!" Místo toho dnes ze státního platíme navíc slušnou částku v čase personalistů eventuálně právníků, v případě nějakého toho odvolání. A proč? Protože se zodpovědný funkcionář nechtěl zodpovědně rozhodnout!

Případná náprava nebude jednoduchá. Civilní správní právo zapustilo hluboko své kořeny nehledě na smysl jeho aplikace. Pokud se chceme vyhnout degradaci nebo propouštění lidí, pak musíme vrátit nastavené mechanizmy tam, kde byly dřív, než se současná praxe zažije a nutit funkcionáře k zodpovědnosti a šetřit tím státní kasu. A pokud nějací úředníci přeci jen zbydou, zadejme jim třeba úkol vytipovat zbytečné a odstranitelné papíry. A nejen v personalistice.

Související

Jan Österreicher Rozhovor

Putin je válečným zločincem. Pokud Rusko vyhraje, čeká nás studená válka i nová železná opona, říká profesor

Pokud ruská armáda páchá válečné zločiny, odpovědnost padá na jejich velitele, kterým je prezident Vladimir Putin. Žádný zločin způsobený vojákem ale nesmí zůstat nepotrestán, říká v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz plukovník a profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert, někdejší velitel Nemocniční základny AČR a člen pracovní skupiny NATO, který působí jako garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut. Dodává, že Rusko nebylo schopno obsadit Kyjev, protože nepreciznost, nepořádek a ignorance důležitých faktorů byla nešvarem nejen v ruské společnosti, ale nevyhýbá se ani tamní armádě.
Jaderný výbuch Rozhovor

Konflikt na severu Sýrie: Jaké jsou zájmy Turecka a Ruska? Expert vysvětluje

ROZHOVOR - Invaze turecké armády na sever Sýrie vyvolala ostré reakce. Řada zemí včetně Česka se postavila na stranu Kurdů. A priori pokládat Turecko za toho špatného ovšem není úplně fér. „U Kurdů je téměř dvougenerační evidence podpory teroristických akcí,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Více souvisejících

Jan Österreicher (plukovník AČR) Armáda České Republiky komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy