KOMENTÁŘ | Armáda ČR bude mít 35 tisíc vojáků? Hezké pohádky, kroutí hlavou bezpečnostní expert

KOMENTÁŘ - Tiskem proběhla zpráva, že české ozbrojené síly mají mít v budoucnu až 35 tisíc vojáků. Nechce se mi tomu věřit. Ze dvou důvodů. První je ekonomický a druhým je zajištění potřeb oněch vojáků, píše v komentáři pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher z vysoké školy Cevro Institut.

Ekonomicky jde o slibování málo proveditelného cíle. Ekonomické oživení způsobené penězi z evropských fondů pomalu odeznívá a průmysl stále nezažívá posun přidané hodnoty. Vzhledem k odchodu Británie z EU, rostoucích finančních problémů v Itálii a stále neuspokojivě řešené kauze řeckého zadlužení, nemůžeme očekávat další velkou finanční injekci do infrastruktury v české kotlině. Navíc úbytek zisků ze zahraničních investic chce vládnoucí sociální demokracie vyřešit vyšším zdaněním firem. Asi aby se zde investovalo ještě hůře.

Takže v nejbližších letech se sociálně demokratickou vládou v současném složení nemůžeme očekávat významný ekonomický boom.

Třicet pět tisíc vojáků je téměř o tři čtvrtiny vyšší počet, než je tomu dnes. Na každé současné 4 vojáky připadnou 3 noví. Každý správný velitel se zeptá: „A kam je chcete umístit?“ Zejména když uvážíme, že volná kasárna pro tuto novou divizi nejsou. Ne, nejsou. Byla to celá řada politických rozhodnutí jednotlivých vedení rezortu obrany v poslední generaci. Tito politici nucení úbytkem peněz, propouštěli vojáky a předávali volná kasárna městům. To, že hojně odprodali svá kasárna za korunu a po nákladné rekonstrukci (opět z peněz na obranu), také přežívajícím vojákům nepomohlo.

Psali jsme: Z bezpečnostních složek ČR bude jen torzo? Systém má zásadní slabinu, tvrdí expert  

Pokud volič očekává, že resort obrany pružně zareaguje pořízením nějakých těch vhodných kasáren zpět (také za korunu?), měl by si uvědomit, že osobně premiér upozorňoval ministra obrany, aby konečně pohnul s armádními nákupy. Oni se totiž milí nákupčí bojí udělat chybu, proto se tolik nenakupuje.

Pro 15 tisíc nových vojáků se nakupovat bude muset a docela rychle! Vedení ministerstva nezbude než připustit, že řemeslo (i nákupčího) má dělat řemeslník (nákupčí znalý potřeb svých vojáků). Chytrý ministr by mohl nákupy decentralizovat do podoby, aby byl každý útvar co nejvíce soběstačný a mohl si co nejvíce potřeb obstarat sám. Ze zkušenosti vím, že si každý velitel řádně ohlídá svého nákupčího, znění zákona a potřeby vojáků. Bohužel, ministerskému úředníkovi voják nezavelí.

Starý vtip říká, že v důvěrném trezoru jsou důvěrné dokumenty, v tajném pak tajné listiny a v přísně tajném je jen hromada alkoholu. Přeji všem vojákům a jejich velitelům plné trezory, aby mohli rozdýchat politická rozhodnutí svých nadřízených ministerských úředníků. A že jich za poslední generaci bylo…

Související

Jan Österreicher Rozhovor

Putin je válečným zločincem. Pokud Rusko vyhraje, čeká nás studená válka i nová železná opona, říká profesor

Pokud ruská armáda páchá válečné zločiny, odpovědnost padá na jejich velitele, kterým je prezident Vladimir Putin. Žádný zločin způsobený vojákem ale nesmí zůstat nepotrestán, říká v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz plukovník a profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert, někdejší velitel Nemocniční základny AČR a člen pracovní skupiny NATO, který působí jako garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut. Dodává, že Rusko nebylo schopno obsadit Kyjev, protože nepreciznost, nepořádek a ignorance důležitých faktorů byla nešvarem nejen v ruské společnosti, ale nevyhýbá se ani tamní armádě.
Jaderný výbuch Rozhovor

Konflikt na severu Sýrie: Jaké jsou zájmy Turecka a Ruska? Expert vysvětluje

ROZHOVOR - Invaze turecké armády na sever Sýrie vyvolala ostré reakce. Řada zemí včetně Česka se postavila na stranu Kurdů. A priori pokládat Turecko za toho špatného ovšem není úplně fér. „U Kurdů je téměř dvougenerační evidence podpory teroristických akcí,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Více souvisejících

Jan Österreicher (plukovník AČR) Armáda České Republiky komentář

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 38 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy