KOMENTÁŘ | Rozbuška většího konfliktu? Severní Korea je hrozbou pro své okolí

KOMENTÁŘ - Dodnes neskončený konflikt mezi Severní a Jižní Koreou je zamražen na uměle vytvořené hranici podél 38. rovnoběžky. A dokud bude mít KLDR zastání v Pekingu a Jižní Korea v USA, tak má tato válka globální dosah. Tímto se korejskému konfliktu daří zaujmout výsadní pozici rozbušky většího konfliktu, podobně jako tomu bylo v Berlíně za studené války, říká pro EuroZprávy. cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na Vysoké škole CEVRO INSTITUT.

Na začátku září proběhla médii zpráva, že Severní Korea uskutečnila jaderný test a mohutnost výbuchu byla odhadnuta na 20 až 30 kilotun ekvivalentu TNT. Co to znamená? Severní Korea má svou vlastní jadernou bombu, jejíž síla je zhruba dvakrát větší, než ta, která vybuchla v Hirošimě.

Běžný občan se logicky optá: „A proč bychom se měli zajímat o osud nějaké země na druhém konci zeměkoule?" Jižní Korea představuje 7%zahraničních investic v ČR o objemu 77 miliard Kč s vytvořenými 12 tisíci pracovními pozicemi (zdroj CzechInvest 2015), například lidé v Nošovicích a širokém okolí mají díky korejským technologiím práci, za kterou dostávají zaplaceno a stát z jejich výplat, jakož i ze zisku firmy vybírá daně. Jde tedy o velmi důležitou zemi. A nyní si představte, že korejské firmy přestanou investovat do podniků u nás a začnou víc podporovat svou vlastní obranu před režimem pana Kima. Proto je pro nás osobně zvýšení vojenské síly Severní Koreje a případně její použití hrozbou.

K oprávněnosti hrozby přispívá fakt, že použití jaderné zbraně není nijak regulováno mezinárodními dohodami. Ano, existuje smlouva o nešíření jaderných zbraní a technologií, ale právě Severní Korea od této smlouvy v roce 2003 odstoupila, když jí hrozila mezinárodní blamáž odhalující existenci jaderného zbrojního programu. Samotná smlouva o nešíření jaderných zbraní a technologií se však vůbec netýká použití jaderných zbraní. Navíc, není v této smlouvě obsažena žádná sankční doložka, tudíž její vymahatelnost je mizivá. Pravdou je, že Severní Korea dnes disponuje kompletním jaderným zbrojním programem, proti kterému jsou iránské jaderné ambice zanedbatelné. A je iluzorní představa, že Rada bezpečnosti OSN prosadí eliminaci jaderných bomb v této zemi, když čínský patron disponuje právem veta.

O setrvalém ohrožení Jižní Koreje jejím severním rivalem svědčí i velikost amerických sil dislokovaných přímo na korejském území. Ty obsahují pěší divizi a dvě křídla stíhačů podporované námořnictvem a jejich štábní struktura je schopná velet a zabezpečit celou armádu.

A posledním argumentem je existence globalizovaného světa. Ptám se svých studentů: „Jak daleko je v globálním světě skutečně daleko, abychom nebyli ovlivněni daným konfliktem?" A správná odpověď je, že v natolik propojeném světě není možné se následkům jakéhokoliv konfliktu vyhnout zcela.

Související

Jan Österreicher Rozhovor

Putin je válečným zločincem. Pokud Rusko vyhraje, čeká nás studená válka i nová železná opona, říká profesor

Pokud ruská armáda páchá válečné zločiny, odpovědnost padá na jejich velitele, kterým je prezident Vladimir Putin. Žádný zločin způsobený vojákem ale nesmí zůstat nepotrestán, říká v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz plukovník a profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert, někdejší velitel Nemocniční základny AČR a člen pracovní skupiny NATO, který působí jako garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut. Dodává, že Rusko nebylo schopno obsadit Kyjev, protože nepreciznost, nepořádek a ignorance důležitých faktorů byla nešvarem nejen v ruské společnosti, ale nevyhýbá se ani tamní armádě.
Jaderný výbuch Rozhovor

Konflikt na severu Sýrie: Jaké jsou zájmy Turecka a Ruska? Expert vysvětluje

ROZHOVOR - Invaze turecké armády na sever Sýrie vyvolala ostré reakce. Řada zemí včetně Česka se postavila na stranu Kurdů. A priori pokládat Turecko za toho špatného ovšem není úplně fér. „U Kurdů je téměř dvougenerační evidence podpory teroristických akcí,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Více souvisejících

Jan Österreicher (plukovník AČR) Severní Korea (KLDR) komentář

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy