ROZHOVOR | Poprava novičokem: Strašidelně působivé, říká expert. Proč Putinovým katům útok nevyšel?

ROZHOVOR – Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala patří mezi kauzy, které otřásly už tak pošramocenými vztahy mezi Ruskem a Západem. Moskva používá nevybíravé metody, jak se zbavit nepohodlných osob, útok novičokem ale západní svět zaskočil. „Použít jed v lahvičce od parfému bylo strašidelně působivé,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Podle nejnovějších informací Britů byl jedním z útočníků na Skripala a jeho dceru plukovník ruské vojenské rozvědky Anatolij Čeniga, vyznamenaný prezidentem Vladimirem Putinem. Ten přitom původně tvrdil, že ho nezná. Kauza rozhádala i Čechy na sociálních sítích. Část tvrdí, že lžou Angličané, část že „lže Rusko jako obvykle“. Na čí stranu se přikláníte Vy? Přikláním se na stranu Britů. Od samého začátku bylo jasné, že britský vyšetřovací tým shromáždil dostupná data velmi rychle. Bylo však také jasné, že je celý spis tajný. Nás mohla ze začátku překvapit razantní odsuzující reakce, která se přelila z Británie ke spojencům, která však nebyla podepřena zveřejněním faktů. Odvolávat diplomaty musíte jen s opravdu pevným důkazem v ruce. Postupem času jednotlivé střípky příběhu byly uvolňovány do tisku.

Dnes je patrné, že Rusové chtěli odstranit svého bývalého plukovníka, který je zradil. A k tomu použili dva své agenty vojenské rozvědky. Snažili se o vynalézavý způsob popravy jedním z nejnebezpečnějších jedů. A to právě mátlo všechny, kteří si dovedli zhruba spočítat smrtelnou dávku. I jedna malá kapička zabijí.

Jak tedy bylo možné, že se Rusům poprava nepovedla? Použít jed v lahvičce od parfému dcery bylo strašidelně působivé a vyžadující předchozí pečlivé testování. Rusové museli spočítat koncentraci jedu tak, aby po nanesení parfému na krk dcery pana Skripala byla látka uvolňována postupně a přesáhla smrtící koncentraci pouze v bezprostředním okolí bez proudění vzduchu tak, aby nebyly ohroženy ostatní osoby. Takovým prostředím je například posezení v restauraci. Nicméně se popravčím jejich úmysl nepovedl. Flakón s jedem skončil ve smetí a našla jej dvojice ze sociální spodiny. A zde skutečně jed zabíjel. 

Mezitím dva pánové s vysokou hodností ruské vojenské rozvědky odletěli ze země. Britové použili všechny dostupné prostředky na zjištění toho, co se stalo. Jen si připomeňme, že v době odvolávání diplomatů a zpochybnění britské interpretace ze strany české státní reprezentace, přiletěl dokonce samotný šéf britské zpravodajské služby do Prahy, aby si ověřil nebo vyvrátil všechny informace.

Na druhou stranu úsilí ruské strany je celou kauzu zamlžit nebo zpochybnit. Dosud jsme si nemohli přečíst jediný oficiální důkaz ruské strany, který by tvrzení Britů vyvrátil. Celý příběh však leccos vypovídá o ruské kultuře. Odveta vůči zrádcům je smrtící, a to i za porušení mezinárodního práva, kdy jsou popravčí vysíláni na území cizího státu.

Už od březnového útoku v Salisbury se objevovaly zprávy, že stopa vede přímo do Kremlu. Abychom ale Putinovi třeba nekřivdili, je možné, že neví vše o akcích rozvědky a že jdou mimo jeho kontrolu?

Putinova kontrola je absolutní. Pokud si vzpomínáte na předávání funkce prezidenta Ruské Federace panu Medveděvovi, tak pan Putin mu tuto funkci nepředal se všemi pravomocemi. Klíčové a silové pravomoci si převedl na funkci premiéra a tím de facto zůstal vládcem Ruska z pozice předsedy vlády.

Jestli si někdo myslí, že doby samoděržaví patří do minulosti a že Rusko se stává demokratickým státem, ať se zamyslí nad těmito mechanizmy. A v takovém systému aplikace státní moci je nemyslitelné, že by pan Putin, coby bývalý šéf ruské zpravodajské služby, nevěděl o nejdůležitějších akcích výkonu státní moci porušující mezinárodní právo.

Když se vrátíme k samotnému novičoku. To je vlastně zbraň hromadného ničení, když nepatrné množství postačí k otrávení/umrcení tisíců lidí. Nebyl takový útok už hodně přes čáru, ať už ho provedl kdokoli? A měli bychom se bát, že nás může kdokoli zabít „lahvičkou od parfému“?Rozhodně se nebojte. Celá příprava byla určitě velmi nákladná a museli na ní spolupracovat toxikologové, plánovači, propagandisté a v konečném důsledku i diplomaté. Pokud si vyčíslíte peněžní hodnotu celé akce, pak jedna obyčejná kulka za pár centů z kradené pistole by Rusy přišla mnohem levněji.

Celá akce měla utužit disciplínu ve vlastních řadách a rozesít strach a respekt napříč celým západním světem. Ale podívejte se na konečný výsledek. Tato vyumělkovaná akce se nepovedla. Pan Skripal a jeho dcera žije. A to se počítá. 

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.

Více souvisejících

Novičok (nervový plyn) Sergej Skripal Vladimír Putin Rusko Velká Británie rozhovor Jan Österreicher (plukovník AČR)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

před 3 hodinami

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

před 4 hodinami

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

před 5 hodinami

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

před 8 hodinami

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta

V Praze došlo ve středu odpoledne k loupežnému přepadení, při kterém bylo údajně odcizeno přes sto milionů korun. Na případ upozornil web novinky.cz. Policistům se zatím podařilo vypátrat a zajistit vozidlo. Do vyšetřování jsou zapojeni i lidé z oddělení vražd. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy