ROZHOVOR | Poprava novičokem: Strašidelně působivé, říká expert. Proč Putinovým katům útok nevyšel?

ROZHOVOR – Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala patří mezi kauzy, které otřásly už tak pošramocenými vztahy mezi Ruskem a Západem. Moskva používá nevybíravé metody, jak se zbavit nepohodlných osob, útok novičokem ale západní svět zaskočil. „Použít jed v lahvičce od parfému bylo strašidelně působivé,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Podle nejnovějších informací Britů byl jedním z útočníků na Skripala a jeho dceru plukovník ruské vojenské rozvědky Anatolij Čeniga, vyznamenaný prezidentem Vladimirem Putinem. Ten přitom původně tvrdil, že ho nezná. Kauza rozhádala i Čechy na sociálních sítích. Část tvrdí, že lžou Angličané, část že „lže Rusko jako obvykle“. Na čí stranu se přikláníte Vy? Přikláním se na stranu Britů. Od samého začátku bylo jasné, že britský vyšetřovací tým shromáždil dostupná data velmi rychle. Bylo však také jasné, že je celý spis tajný. Nás mohla ze začátku překvapit razantní odsuzující reakce, která se přelila z Británie ke spojencům, která však nebyla podepřena zveřejněním faktů. Odvolávat diplomaty musíte jen s opravdu pevným důkazem v ruce. Postupem času jednotlivé střípky příběhu byly uvolňovány do tisku.

Dnes je patrné, že Rusové chtěli odstranit svého bývalého plukovníka, který je zradil. A k tomu použili dva své agenty vojenské rozvědky. Snažili se o vynalézavý způsob popravy jedním z nejnebezpečnějších jedů. A to právě mátlo všechny, kteří si dovedli zhruba spočítat smrtelnou dávku. I jedna malá kapička zabijí.

Jak tedy bylo možné, že se Rusům poprava nepovedla? Použít jed v lahvičce od parfému dcery bylo strašidelně působivé a vyžadující předchozí pečlivé testování. Rusové museli spočítat koncentraci jedu tak, aby po nanesení parfému na krk dcery pana Skripala byla látka uvolňována postupně a přesáhla smrtící koncentraci pouze v bezprostředním okolí bez proudění vzduchu tak, aby nebyly ohroženy ostatní osoby. Takovým prostředím je například posezení v restauraci. Nicméně se popravčím jejich úmysl nepovedl. Flakón s jedem skončil ve smetí a našla jej dvojice ze sociální spodiny. A zde skutečně jed zabíjel. 

Mezitím dva pánové s vysokou hodností ruské vojenské rozvědky odletěli ze země. Britové použili všechny dostupné prostředky na zjištění toho, co se stalo. Jen si připomeňme, že v době odvolávání diplomatů a zpochybnění britské interpretace ze strany české státní reprezentace, přiletěl dokonce samotný šéf britské zpravodajské služby do Prahy, aby si ověřil nebo vyvrátil všechny informace.

Na druhou stranu úsilí ruské strany je celou kauzu zamlžit nebo zpochybnit. Dosud jsme si nemohli přečíst jediný oficiální důkaz ruské strany, který by tvrzení Britů vyvrátil. Celý příběh však leccos vypovídá o ruské kultuře. Odveta vůči zrádcům je smrtící, a to i za porušení mezinárodního práva, kdy jsou popravčí vysíláni na území cizího státu.

Už od březnového útoku v Salisbury se objevovaly zprávy, že stopa vede přímo do Kremlu. Abychom ale Putinovi třeba nekřivdili, je možné, že neví vše o akcích rozvědky a že jdou mimo jeho kontrolu?

Putinova kontrola je absolutní. Pokud si vzpomínáte na předávání funkce prezidenta Ruské Federace panu Medveděvovi, tak pan Putin mu tuto funkci nepředal se všemi pravomocemi. Klíčové a silové pravomoci si převedl na funkci premiéra a tím de facto zůstal vládcem Ruska z pozice předsedy vlády.

Jestli si někdo myslí, že doby samoděržaví patří do minulosti a že Rusko se stává demokratickým státem, ať se zamyslí nad těmito mechanizmy. A v takovém systému aplikace státní moci je nemyslitelné, že by pan Putin, coby bývalý šéf ruské zpravodajské služby, nevěděl o nejdůležitějších akcích výkonu státní moci porušující mezinárodní právo.

Když se vrátíme k samotnému novičoku. To je vlastně zbraň hromadného ničení, když nepatrné množství postačí k otrávení/umrcení tisíců lidí. Nebyl takový útok už hodně přes čáru, ať už ho provedl kdokoli? A měli bychom se bát, že nás může kdokoli zabít „lahvičkou od parfému“?Rozhodně se nebojte. Celá příprava byla určitě velmi nákladná a museli na ní spolupracovat toxikologové, plánovači, propagandisté a v konečném důsledku i diplomaté. Pokud si vyčíslíte peněžní hodnotu celé akce, pak jedna obyčejná kulka za pár centů z kradené pistole by Rusy přišla mnohem levněji.

Celá akce měla utužit disciplínu ve vlastních řadách a rozesít strach a respekt napříč celým západním světem. Ale podívejte se na konečný výsledek. Tato vyumělkovaná akce se nepovedla. Pan Skripal a jeho dcera žije. A to se počítá. 

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.

Více souvisejících

Novičok (nervový plyn) Sergej Skripal Vladimír Putin Rusko Velká Británie rozhovor Jan Österreicher (plukovník AČR)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy