Tanzánie vyhání kvůli turismu Masaje z jejich domovů, tvrdí výzkumníci

Dáresalám - Z porušování lidských práv příslušníků etnika Masajů obvinil vládu Tanzanie a některé zahraniční firmy z turistického sektoru nezávislý výzkumný ústav Oakland Institute se sídlem v Kalifornii. Dnes zveřejnil zprávu, podle níž kvůli rozvoji lukrativního turistického sektoru přišly o domov desetitisíce původních obyvatel severu Tanzanie. Tam se nachází národní park Serengeti nebo vyhledávaná oblast Ngorongoro.

Nová obvinění vůči Tanzanii vycházejí ze svědectví Masajů, kteří popisují zatýkání, vysídlování či bití členů svého etnika. Mnoho jejich obydlí bylo údajně vypáleno. V uplynulém roce byli Masajové vystěhováni z oblasti Loliondo, kde jim byl znemožňován přístup k nezbytným pastvinám a zdrojům vody, uvádí Oakland Institute. Mladí pastevci z řad Masajů prý mají z úřadů tak velký strach, že "prchají, kdykoli vidí blížící se vozidlo".

Utlačování Masajů má podle autorů zprávy za cíl uvolnit jejich tradiční pastviny pro turistický sektor. Ten už několik let představuje největší položku v zahraničních příjmech tanzanského rozpočtu a ročně z něj do státní kasy podle BBC plynou průměrně dvě miliardy dolarů (téměř 43 miliard Kč).

"S tím, jak se turismus stává jedním z nejrychleji rostoucích sektorů tanzanské ekonomiky, safari a lovecké zájezdy rozvracejí životy a živobytí Masajů," poznamenala ředitelka Oakland Institute Anuradha Mittalová. "Není to ale o konkrétní společnosti, je to skutečnost, která je až příliš dobře známá komunitám původních obyvatel po celém světě," dodala.

Agentura AP v souvislosti s novými nařčeními zmiňuje skupinu Tanzania Conservation Limited, která je partnerem americké Thomson Safaris, a společnost Ortello, která organizuje lovecké výpravy pro královskou rodinu Spojených arabských emirátů.

Vláda Tanzanie odmítá obvinění, že využívá zákony o ochraně životního prostředí k utlačování Masajů. Ministr turismu Gaudence Milanzi agentuře AP řekl, že vláda pracuje na zlepšení jejich životní situace zaváděním moderních metod chovu dobytka. "Neexistuje určitá skupina lidí, například Masajové, která by byla zastrašována, zatýkána, bita či vytlačována ze svého území," uvedl.

Podle šéfky tanzanské organizace na ochranu lidských práv Legal and Human Rights Centre Hellen Kijo-Bisimbaové ale vláda upřednostňuje turismus na úkor původního obyvatelstva. "Vláda reviduje hranice a následně vyhošťuje obyvatele ve jménu ochrany přírody. (...) Komunita Masajů doopravdy trpí," řekla.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.
Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

afrika Tanzánie

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 10 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy