Co se stane, když se změny počasí střetnou s násilím? 17 států čelí zásadnímu problému

Změna klimatu je sama o sobě devastující silou, která způsobuje záplavy, sucho a zvyšuje teploty po celém světě. Pro země již destabilizované konflikty však tato krize prohlubuje humanitární potřeby a zhoršuje nebezpečné situace. Tato realita dopadá na komunity, které se nacházejí na rozhraní klimatické zranitelnosti a pokračujících konfliktů.

Mezinárodní záchranný výbor (IRC) identifikoval 17 zemí, které čelí brutálním konfliktům, zatímco stojí v první linii globální klimatické krize, kterou samy nezpůsobily. Tyto země nesou nepřiměřené břemeno dopadů změny klimatu, varují ochránci přírody.

Těchto 17 států, mezi nimiž jsou například Afghánistán, Somálsko, Sýrie a Jižní Súdán, tvoří 10,5 % světové populace a podílí se jen 3,5 % na globálních emisích skleníkových plynů. Tento střet změny klimatu a konfliktů představuje obrovskou výzvu, ale řešení jsou možná.

Komunity v těchto oblastech prokázaly mimořádnou odolnost, ale potřebují více podpory pro adaptaci, obnovu a budování udržitelné budoucnosti. IRC spolupracuje s těmito komunitami, aby zmírnil okamžité dopady změny klimatu.

Změna klimatu v konfliktních zónách vede k přesídlení, nedostatku zdrojů a násilí. V zemích, kde již probíhá konflikt, klimatické šoky, jako sucho či povodně, zhoršují destabilizaci. Nedostatek klíčových zdrojů, jako je voda a obdělávaná půda, vytváří napětí mezi skupinami, což vede k dalšímu násilí a komplikuje obnovu komunit.

Navzdory těmto výzvám je možná obnova díky smysluplným investicím do klimatické odolnosti a budování míru.

Sýrie je příkladem, jak změna klimatu komplikuje situaci. Desetiletí násilí zničilo infrastrukturu včetně vodovodů a kanalizací, což zvyšuje zranitelnost vůči nemocem. Kvůli suchu a poklesu hladiny řeky Eufrat jsou lidé odkázáni na kontaminované zdroje vody.

Výsledkem je cholera, jejíž vypuknutí v roce 2022 se dosud nepodařilo dostatečně zvládnout. IRC poskytuje hygienické služby a obnovuje zdravotní infrastrukturu, což pomáhá komunitám přizpůsobit se klimatickým změnám.

Somálsko trpí přímými i nepřímými dopady změny klimatu. Prodloužená období sucha a změny dešťových vzorců způsobují katastrofální neúrodu, úhyn dobytka a rostoucí potravinovou nejistotu. IRC zde pomáhá rodinám prostřednictvím programů, které podporují udržitelnou zemědělskou výrobu a odolnost vůči budoucím klimatickým otřesům.

Klimatické finance jsou klíčovým nástrojem pro zmírnění rizik změny klimatu a ochranu živobytí. IRC pracuje s komunitami v oblastech, jako je Sahel, Sýrie nebo Nigérie, kde podporuje projekty zaměřené na vodní bezpečnost, potravinové systémy a zdravotnickou infrastrukturu. Příklady zahrnují varovné systémy proti povodním a projekty zajišťující semenný materiál.

Investice do těchto projektů umožní komunitám nejen čelit aktuálním výzvám, ale také se připravit na budoucnost.

Data jsou jasná: Země nejvíce zasažené klimatickou a konfliktovou krizí patří mezi nejchudší a nejzranitelnější. Potřebují větší podporu pro přizpůsobení se změně klimatu a překonání extrémní chudoby, vysídlování a politické nestability.

Mezinárodní komunita musí zvýšit investice do programů zaměřených na klimatickou odolnost a prevenci konfliktů. Integrovaná řešení, která kombinují klimatickou adaptaci a budování míru, zajistí, že tyto země budou schopny nejen přežít, ale i prosperovat.

Související

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

Více souvisejících

Klimatické změny afrika

Aktuálně se děje

včera

Meghan Markleová a princ Harry

Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice

Vévodkyně Meghan se rozhodla, že pro tento rok poupraví svou veřejnou prezentaci. Jak už jsme informovali, poprvé od roku 2020 se vrátila na sociální síti Instagram, kde propaguje svou práci pro streamovací platformu Netflix. Jedna věc je ale tentokrát jinak. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách

Když s příchodem nového roku vstoupili fotbalisté Slovácka do zimní přípravy, seznámili se zároveň s novým asistentem trenéra Ondřeje Smetany Tomášem Poláchem. Ten se tak vrací do fotbalového kolotoče poté, co byl loni dubnu odvolán z pozice hlavního trenéra druholigové Zbrojovky Brno. Tento sedmačtyřicetiletý kouč v Uherském Hradišti nahrazuje Jana Baránka, který v klubu skončil po dvou letech na vlastní žádost.

včera

včera

včera

včera

Tottenham byl založen již roku 1882 a sídlí v severním Londýně.

Potvrzeno. Ze Slavie do Tottenhanu přestoupil brankář Antonín Kinský

Hotovo. Už je ruka v rukávě. Brankář Antonín Kinský definitivně patří londýnskému Tottenhamu, který konečně našel tolik kýženého gólmana. Vedení klubu, jenž se aktuálně nachází na 12. místě tabulky anglické Premier League, uvedlo, že s jednadvacetiletým Čechem uzavřelo smlouvu až do roku 2031. Podle televize BBC pak měl Kinský do anglické metropole přijít za zhruba 12,5 milionu liber (v přepočtu zhruba 379 milionů korun).

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Mladíkům finále i tentokrát uniklo. Po prohře s USA si po roce opět zahrají o bronz

Nabuzeni dalším senzačním čtvrtfinálovém vyřazení Kanady, které přišlo od českých hokejových juniorů do 20 let na světovém šampionátu opět po roce, chtěli čeští junioři překvapit dalšího zámořského favorita, tedy Spojené státy. Ty svěřenci kouče Patrika Augusty sice sympaticky také trápili, ale nakonec odešli po výsledku 1:4 jako poražení. Stejně jako loni si i letos Češi na turnaji zahrají o bronz, tentokrát však nikoli proti Finsku, ale proti jinému severskému soupeři Švédsku (dnes 21:30).

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Na Ukrajině zemřel ruský novinář, tvrdí Moskva. Útočily ukrajinské drony

Ve válce na Ukrajině zemřel další novinář. Alexander Martemyanov, který psal pro ruský státní deník Izvestija, zemřel při dronovém útoku nedaleko okupovaného Doněcku na východě Ukrajiny. Moskva podle BBC obvinila ukrajinské vojáky z toho, že vědomě cílili na novináře. Kyjev se k události nevyjádřil. 

včera

Zima, ilustrační fotografie.

V Česku hrozí kvůli ledovce kalamita. Na problémy už se připravují na železnici

Lidé by v neděli, kdy končí dlouhé vánoční prázdniny, měli počítat s kalamitou kvůli ledovce, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli ráno. Počasí bude způsobovat značné komplikace, zejména v dopravě a pravděpodobně i v energetice. Například České dráhy už v sobotu večer avizovaly, že jsou na situace připraveny. 

včera

4. ledna 2025 22:00

4. ledna 2025 21:12

Ve středu už za Tottenham? V Anglii mají přestup Kinského ze Slavie do Londýna za hotový

S největší pravděpodobností už se bude muset fotbalová Slavia ve zbytku sezóny obejít bez brankáře Antonína Kinského. Zásluhou podzimních výkonů měl zaujmout vedení londýnského Tottenhamu a v nejbližších hodinách by se tak měl stát dalším českým fotbalistou, který kdy okusí anglické ligové fotbalové trávníky. Jako o hotovém přestupu, jakkoli to ještě obě strany nepotvrdily, informují v tomto případě anglická média The Athletic a Sky Sports.

Zdroj: David Holub

Další zprávy