Alžírsko vyhazuje migranty uprostřed Sahary. Organizace IOM je zděšena

Alžír - Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) varuje před rodící se krizí na hranicích Alžírska s Nigerem poté, co Alžír začal do pouštní oblasti odvážet migranty přicházející od jihu. Následný návrat do obydlených míst řada z nich nepřežila. Zpravodajský web BBC dnes napsal, že Alžírsko vyhazuje migranty uprostřed Sahary.

IOM uvedl, že od září pomáhal již skoro 10.000 migrantům, kteří zůstali opuštění v poušti. Některé zde zanechali převaděči, další ale deportovaly alžírské úřady s tím, že do nejbližšího města mají dojít pěšky. Pochodnapříč řídce zalidněnou oblastí v teplotách přesahujících 40 stupňů Celsia nepřežily desítky lidí, napsal web televize BBC.

Alžírsko začalo loni tvrdě potlačovat nelegální imigraci přes svou jižní hranici a v pouštním regionu na jihu země posílilo hlídky. Úřady deportují tisíce migrantů ze subsaharské Afriky, nejčastěji z Mali, Kamerunu nebo Nigérie, kteří v zemi žijí bez povolení. Alžírsko se hájí, že nová opatření jsou nezbytnou prevenci a že nechce, aby kdokoli vstupoval do země, aniž by úřady znaly jejich totožnost.

IOM ovšem mezi běženci směřujícími zpět do Nigeru našel i osoby s uprchlickými dokumenty vydanými v Alžírsku. Do nejbližšího města Agadez je pak čeká cesta dlouhá asi 400 kilometrů.

"Většina z nich nemá žádné peníze, doklady totožnosti, jídlo nebo vodu. Jsou traumatizovaní. V některých případech se jim nepodařilo zajistit dopravu a šli pěšky, nebo byli opuštěni převaděči a netuší, kde jsou," řekl šéf mise IOM v Nigeru Giuseppe Loprete.

"Vzali nám všechny věci: peníze, mobily, všechno. Zacházeli s námi špatně. Vysadili nás v saharské poušti," řekl o svém vyhoštění z Alžírska migrant z Mali. "Pak jsme museli ujít desítky kilometrů do hraniční osady Assamakka. Bylo to jako projít skrz peklo. (...) Neměli jsme nic k jídlu a slyšeli jsme, že v dunách zemřeli aspoň dva lidé," citovala Malijce BBC.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy