Dezinformacím v Africe přeje rozvoj internetu na kontinentu

Úmyslně nepravdivě šířené informace na sociálních sítích jsou problémem v mnoha zemích napříč celým světem. Situace v Evropě i Spojených státech je častým tématem výzkumníků, naopak některé jiné oblasti jsou vědci mnohem méně sledované. Jedním z takových případů je Afrika.

Africké země přitom zaznamenali velký růst počtu uživatelů internetu, díky čemuž mohou tamní uživatelé jednoduše sdílet informace, zároveň se k nim stejně rychle mohou dostat také dezinformace.

Proto se tým výzkumníků rozhodl zaměřit na tři země – Keňu, Nigérii a Jižní Afriku a analyzovat, jakým způsobem místní pracují s informacemi. Zjistili přitom, že uživatelé v těchto zemích měli větší pravděpodobnost, že budou sdílet dezinformace nežli uživatelé v referenčních Spojených státech.

Studie se přitom zaměřovala pouze na vysoce vzdělané osoby. I tak došli výzkumníci k závěru, že důvěra v národní média je velmi nízká a respondenti téma dezinformací vnímali jako významný problém.

Server The Conversation se rozhodl na tento výzkum navázat a mluvil proto se studenty ze šesti afrických zemí: Keni, Nigérie, Jižní Afriky, Ghany, Zambie a Zimbabwe. Ukazovali jim přitom hoaxy týkající se zdraví i politiky.

Nejčastější motivací pro sdílení informací podle respondentů bylo dát vědět rodině a přátelům pro případ, že by se informace nakonec potvrdila. V jejich očích by případná zdrženlivost mohla vést k narušení přátelských vztahů.

Druhým důvodem byla snaha o humor a využití parodie. Naopak politické motivace se napříč zeměmi významně lišily a do značné míry zrcadlily situaci na lokální mediální scéně.

Nástroje pro rozpoznání dezinformací

Oproti americkým a evropským průzkumům se liší také strategie, které lidé běžně používají pro ověření pravdivosti informací. Podle výzkumu BBC News zaměřeného na Keňu a Nigérii například většina lidí nevyužívá funkce různých platforem, které upozorňují na „přeposílaný“ obsah nebo online factcheckery.

Tamní uživatelé se zaměřují spíše na zdroj obsahu a osobu, která obsah sdílí. Uživatelé v obou zemích si přitom rizika spojená s dezinformacemi uvědomují a aktivně se snaží dezinformace sami identifikovat. Podle průzkumů ale často svoje schopnosti v posouzení pravdivosti obsahu přeceňují.

Typické podle průzkumu také je, že uživatelé neověřují informace skrze zavedené mediální zdroje, místo toho používají svoje sociální sítě.

Dezinformace o pandemii COVID-19

Další průzkum The Conversation se zaměřil na dezinformace ohledně pandemie v Jižní Africe a Keni. Podle jejich zjištění většina dotazovaných nevěřila hoaxům a naopak měla důvěru ve vědce. Přesto velká část z nich vyjádřila ochotu sdílet hoaxy nebo drby, přestože jim často sami nevěřili.

Dotazovaní opět považovali za svou morální povinnost se o informaci podělit a zvýšit tak povědomí o problematice. Chtěli také podnítit debatu a zjistit pohled ostatních.

Dezinformace o pandemii přitom měly především na vrcholu první vlny velký dopad na vnímání Číny. Dotazovaní sice připouštěli pozitivní vliv ekonomického působení v Africe, vyjadřovali se ale velmi kriticky k jejímu řízení, respektu k lidským právům, ochraně životního prostředí nebo mediální svobodě v Číně.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news afrika internet fake news

Aktuálně se děje

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

včera

včera

včera

F-16 thajské armády

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo v přímý vojenský střet. Thajská armáda podnikla letecké údery na kambodžské cíle poté, co při výbuchu miny utrpěl vážné zranění její voják. Obě země si stáhly velvyslance a vztahy se ocitly na bodu mrazu. Za eskalací stojí nejen spory o území a chrámy, ale i kyberkriminalita, čínský tlak a slabá domácí legitimita obou vlád. Mezinárodní společenství zůstává pasivní a situace se dál vyhrocuje. „Ani jedna ze stran si nemůže dovolit vypadat slabá,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz analytik David Hutt.

včera

Pásmo Gazy

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné

Od začátku nového systému distribuce humanitární pomoci v pásmu Gazy, který od konce května společně provozují Spojené státy, Izrael a nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), přišlo podle OSN o život již přes 1 000 Palestinců. Ti byli zabiti při pokusu získat potravinovou pomoc. Celkem má jít o nejméně 1 054 obětí. Dalších 766 lidí zemřelo v okolí stanovišť GHF a 288 při čekání u konvojů OSN a dalších organizací, uvádí zpráva OSN k 21. červenci.

včera

včera

Bouřky

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami, které by měly během odpoledne a večera zasáhnout jihovýchodní část Moravy. Očekávají se přívalové deště a silné nárazy větru. Výstraha platí od čtvrtečních 16 hodin až do páteční jedné hodiny ranní.

včera

Daniela Ostrá

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty

Politoložka Daniela Ostrá exkluzivně pro EuroZprávy.cz razantně kritizovala spojení Sociální demokracie s koalicí STAČILO! pro podzimní sněmovní volby. Označila ho za zradu tradic a varovala před proruskými tendencemi. Podle ní tím strana ztrácí nejen důvěryhodnost, ale i šanci na návrat mezi relevantní levicové síly. „Bohužel, čas dal mému rozhodnutí opustit stranu za pravdu. Necítím však zadostiučinění. Cítím frustraci, hněv a zklamání,“ řekla.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii

Zatímco Ukrajina už více než tři roky vzdoruje ruské agresi, v posledních dnech vyvolalo mezinárodní pobouření dění na domácí scéně. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil kontroverzní zákon, který podle kritiků fakticky likviduje nezávislost dvou klíčových protikorupčních institucí — Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP). Tento krok vyvolal první celostátní protesty od začátku ruské invaze v roce 2022.

Aktualizováno včera

An-24

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.

včera

Thajské stíhací letouny F-16

Thajsko zaútočilo na Kambodžu

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou výrazně eskalovalo poté, co thajská armáda nasadila stíhací letouny F-16 proti kambodžským vojenským cílům podél dlouho sporné hranice. Vzdušné útoky následovaly jen několik hodin poté, co v oblasti došlo k pozemním střetům mezi jednotkami obou zemí. Kambodža podle CNN varovala, že na útoky „rozhodně odpoví“.

včera

23. července 2025 21:47

23. července 2025 21:02

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

23. července 2025 20:41

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy