Haftar odmítá příměří v Libyi navrhované Ruskem a Tureckem. mělo platit od 12. ledna

Polní maršál Chalífa Haftar, který se svými jednotkami samozvané Libyjské národní armády (LNA) ovládá východ Libye, odmítl příměří navrhované Tureckem a Ruskem. Prezidenti těchto zemí ve středu navrhli, aby boje mezi Haftarem a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Faíze Sarrádže obě strany ukončily 12. ledna.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Chalífa Haftar
doporučujeme

K mírovému řešení vyzvali i zástupci evropských zemí a institucí Evropské unie, píše AFP.

Haftar v prohlášení uvedl, že stability a znovuzavedení politického systému nelze dosáhnout dříve, než budou "vymýceny teroristické skupiny" a rozpuštěny a odzbrojeny milice, které podle něj ovládají hlavní město Tripolis. V metropoli sídlí Sarrádžův kabinet.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily ofenzívu na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se ve středu v Istanbulu shodli, že by se zástupci Haftarových a Sarrádžových sil měli sejít k jednání "s cílem ukončit utrpení libyjského lidu".

Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám tento týden začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara. Ačkoliv to Moskva popírá, podle Turecka po Haftarově boku bojuje 2500 ruských žoldáků. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka u Kanárských ostrovů? Mezi Španělskem a Marokem vypukl vážný spor

24.01.2020 16:40 Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal…

Šíří se virus podobný ebole. Zemřelo už 24 lidí, desítky nakažených

24.01.2020 10:15 Nákaze krvácivé horečky lassa podlehlo v Nigérii od začátku roku nejméně 24 lidí. Virus podobný…

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama