Haftar odmítá příměří v Libyi navrhované Ruskem a Tureckem. mělo platit od 12. ledna

Polní maršál Chalífa Haftar, který se svými jednotkami samozvané Libyjské národní armády (LNA) ovládá východ Libye, odmítl příměří navrhované Tureckem a Ruskem. Prezidenti těchto zemí ve středu navrhli, aby boje mezi Haftarem a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Faíze Sarrádže obě strany ukončily 12. ledna.

Chalífa Haftar
doporučujeme

K mírovému řešení vyzvali i zástupci evropských zemí a institucí Evropské unie, píše AFP.

Haftar v prohlášení uvedl, že stability a znovuzavedení politického systému nelze dosáhnout dříve, než budou "vymýceny teroristické skupiny" a rozpuštěny a odzbrojeny milice, které podle něj ovládají hlavní město Tripolis. V metropoli sídlí Sarrádžův kabinet.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily ofenzívu na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se ve středu v Istanbulu shodli, že by se zástupci Haftarových a Sarrádžových sil měli sejít k jednání "s cílem ukončit utrpení libyjského lidu".

Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám tento týden začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara. Ačkoliv to Moskva popírá, podle Turecka po Haftarově boku bojuje 2500 ruských žoldáků. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama