Pobouření v Egyptě: Předseda parlamentu vychvaloval Adolfa Hitlera

Předseda egyptského parlamentu Alí Abdal Ál vyvolal pobouření Egypťanů, když ocenil Adolfa Hitlera za jeho projekty budování infrastruktury v Německu. Použil toto tvrzení k obhajobě rozvojových plánů egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího a vysokých vládních výdajů. Zejména uživatelé sociálních sítí Ála rozhořčeně kritizují. Poškodil podle nich celý Egypt, kde se nedávno konaly protesty namířené proti Sísímu.

"Hitler měl své chyby, ale to, co mu umožnilo rozšíření na východ a na západ, bylo vytvoření silné infrastruktury," řekl sedmdesátiletý Ál, který je profesorem práva. Nyní prohlašuje, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu.

Při svém projevu požádal poslance, aby drželi minutu ticha na podporu prezidentova úsilí vybudovat moderní Egypt. Prohlásil, že infrastruktura, kterou vybudovalo Německo za Hitlera, může být příkladem pro celý svět.

Egypt začal před několika lety s ekonomickými úsporami a více než 30 procent obyvatel se potýká s chudobou. Nedávné protesty byly namířeny proti korupci, která panuje ve vládních a armádních kruzích a která se týká hlavně projektů výstavby. Policisté pozatýkali stovky demonstrantů.

Ál podle uživatelů sociálních sítí svými výroky a přirovnáním Sísího k Hitlerovi poškodil postavení Egypta ve světě. Předseda parlamentu později řekl, že se Hitler dopustil "mnoha zločinů, které nelze schvalovat".

Související

Více souvisejících

Egypt Adolf Hitler

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy