Pompeo jednal v Súdánu, ten zatím nehodlá normalizovat vztahy s Izraelem

Přechodná vláda, která nyní řídí Súdán, nemá pravomoci k tomu, aby po vzoru Spojených arabských emirátů normalizovala vztahy své země s židovským státem. S odkazem na prohlášení kabinetu to dnes napsala agentura Reuters poté, co se v Chartúmu s premiérem Abdallou Hamdúkem setkal americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo přitom na twitteru vyzdvihl, že do Súdánu se přesunul přímým letem z Izraele.

Podle serveru BBC tím chtěl udělat narážku právě na možné budoucí zlepšení vztahů těchto dvou zemí, které od sebe dělí Rudé moře.

Spojené arabské emiráty v srpnu jako teprve třetí z arabských zemí ohlásily ochotu normalizovat vztahy s Izraelem. Mírové dohody s Izraelem dosud uzavřely jenom Egypt a Jordánsko. Pompeo po svém pondělním jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem řekl, že je optimista a doufá, že k normalizaci přistoupí i další arabské státy.

Hamdúk podle agentury AFP vysvětlil, že cílem přechodné súdánské vlády, která byla v zemi ustanovena na tříleté období po pádu prezidenta Umara Bašíra v roce 2019, je pouze zajistit mír a stabilitu v zemi až do svobodných voleb v roce 2022. Kabinet přitom nemá mandát na kroky přesahující tento úkol.

Súdánský premiér také na dnešním jednání se šéfem americké diplomacie vyjádřil přání, aby USA odstranily africkou zemi ze svého seznamu států, které financují terorismus. USA by přitom podle Hamdúka měly status Súdánu změnit nezávisle na tom, zda dojde ke zlepšení vztahů s Izraelem.

Mike Pompeo je, jak připomíná BBC, první vysoce postavený americký představitel, který se do Súdánu od svržení prezidenta Umara Bašíra vydal. Proti Bašírově třicetileté vládě vypukly na konci roku 2018 protesty, pod jejichž tlakem nakonec politik rezignoval. Právě za Bašírovy éry zastával Súdán ve vztahu k Izraeli tvrdou pozici. Ta se začala postupně zmírňovat od doby, kdy zemi řídí přechodná vláda.

Šéf americké diplomacie se na své pětidenní regionální cestě chystá navštívit také Spojené arabské emiráty a Bahrajn.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právníci OSN vyzývají Nigérii, aby nepopravila zpěváka kvůli "rouhačské…

28.09.2020 18:26 Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který…

U Libye se převrátil člun s migranty, 16 lidí zemřelo

25.09.2020 20:02 Nejméně 16 migrantů směřujících do Evropy utonulo ve Středozemním moři, když se u libyjského…

Čad pozastavil žádost o zapsání Čadského jezera do UNESCO, dá přednost ropě

24.09.2020 14:08 Čad stáhl svou žádost o zařazení Čadského jezera na seznam světového dědictví UNESCO. Země se totiž…

Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná,…

24.09.2020 10:21 Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama