V Libyi zuří nové boje: Haftarova armáda zaútočila na přístav Misuráta

Armáda libyjského maršála Chalífy Haftara dnes letadly zaútočila na přístav Misurátu. Mířila podle svého oznámení na obrněná vozidla dodaná Tureckem a rovněž na muniční sklad. Několik hodin před tímto útokem se stala terčem náletu továrna na pečivo v Tripolisu, kde zemřelo deset lidí. Zmocněnec OSN se domnívá, že tento nálet lze řadit k válečným zločinům.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Chalífa Haftar
doporučujeme

Agentura Reuters napsala, že pondělní a dnešní útoky svědčí o dalším vyhrocování konfliktu v Libyi, jejíž západní část kontroluje mezinárodně uznávaná vláda, zatímco v té východní působí instituce, jež tuto vládu neuznávají. Tyto instituce podporuje právě Haftar, který v dubnu se svou Libyjskou národní armádou (LNA) začal bojovat o Tripolis. Původně rychlý postup LNA se zastavil a obě strany při sporadických útocích začaly používat kromě letectva i bezpilotní letadla.

Misuráta leží necelých 200 kilometrů východně od Tripolisu a tamní oddíly se podílejí na obraně metropole. Po Tripolisu je to druhé největší město libyjského západu. Svědci o dnešním náletu tvrdí, že byl mimořádně silný a následovaly po něm opakované exploze.

Chaos v Libyi trvá od roku 2014 a v poslední době se do konfliktu zapojily i cizí země. Haftara podporují Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko, zatímco vláda v Tripolisu má na své straně Turecko.

LNA ve svém prohlášení uvádí, že při dnešním náletu mířila na automobily z Turecka, které do misurátského přístavu dorazily v pondělí spolu se zbraněmi a municí. Turecké ministerstvo zahraničí ale oznámilo, že o věci nemá informaci. Oficiální stanovisko Ankary je, že Turecko podporuje mezinárodní úsilí o mír v Libyi.

Úřady ve východní Libyi už v neděli upozornily na vyhrocování situace, protože se Misuráta zmocnila letadla libyjských aerolinek, které operovalo z východolibyjského Benghází.

zdroj: YouTube

Protože letiště v Tripolisu je po četných zásazích zavřeno, je nyní jediným funkčním letištěm určeným pro civilisty v západní Libyi to v Misurátě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Alžírsku se hydroxychlorochin v léčbě covidu-19 osvědčil

26.05.2020 19:50 Alžírsko bude nadále pacientům s nemocí covid-19 podávat hydroxychlorochin, i když Světová…

Rusko poslalo stíhačky do Libye. Chce rozšířit vliv v Africe, varuje…

26.05.2020 16:21 Rusko rozmístilo v Libyi stíhačky na podporu maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ této…

Africe podle WHO v boji s virem pomohla i zkušenost s epidemiemi

25.05.2020 19:57 Afrika se během pandemie vyhnula zatím nejhoršímu i díky tomu, že má zkušenosti s bojem proti…

400 migrantů zachráněno u Libye, další se vylodili na italských ostrovech

25.05.2020 17:14 Libyjská pobřežní stráž zadržela ve Středozemním moři za uplynulé dva dny 400 migrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy