V Libyi zuří nové boje: Haftarova armáda zaútočila na přístav Misuráta

Armáda libyjského maršála Chalífy Haftara dnes letadly zaútočila na přístav Misurátu. Mířila podle svého oznámení na obrněná vozidla dodaná Tureckem a rovněž na muniční sklad. Několik hodin před tímto útokem se stala terčem náletu továrna na pečivo v Tripolisu, kde zemřelo deset lidí. Zmocněnec OSN se domnívá, že tento nálet lze řadit k válečným zločinům.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Chalífa Haftar
doporučujeme

Agentura Reuters napsala, že pondělní a dnešní útoky svědčí o dalším vyhrocování konfliktu v Libyi, jejíž západní část kontroluje mezinárodně uznávaná vláda, zatímco v té východní působí instituce, jež tuto vládu neuznávají. Tyto instituce podporuje právě Haftar, který v dubnu se svou Libyjskou národní armádou (LNA) začal bojovat o Tripolis. Původně rychlý postup LNA se zastavil a obě strany při sporadických útocích začaly používat kromě letectva i bezpilotní letadla.

Misuráta leží necelých 200 kilometrů východně od Tripolisu a tamní oddíly se podílejí na obraně metropole. Po Tripolisu je to druhé největší město libyjského západu. Svědci o dnešním náletu tvrdí, že byl mimořádně silný a následovaly po něm opakované exploze.

Chaos v Libyi trvá od roku 2014 a v poslední době se do konfliktu zapojily i cizí země. Haftara podporují Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko, zatímco vláda v Tripolisu má na své straně Turecko.

LNA ve svém prohlášení uvádí, že při dnešním náletu mířila na automobily z Turecka, které do misurátského přístavu dorazily v pondělí spolu se zbraněmi a municí. Turecké ministerstvo zahraničí ale oznámilo, že o věci nemá informaci. Oficiální stanovisko Ankary je, že Turecko podporuje mezinárodní úsilí o mír v Libyi.

Úřady ve východní Libyi už v neděli upozornily na vyhrocování situace, protože se Misuráta zmocnila letadla libyjských aerolinek, které operovalo z východolibyjského Benghází.

zdroj: YouTube

Protože letiště v Tripolisu je po četných zásazích zavřeno, je nyní jediným funkčním letištěm určeným pro civilisty v západní Libyi to v Misurátě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nairobi se zřítil šestipodlažní dům, lidé jsou uvězněni pod sutinami

06.12.2019 12:30 V keňském hlavním městě Nairobi se dnes zřítil šestipodlažní dům, v jehož troskách jsou zřejmě…

Zkáza lodi s uprchlíky: U Mauretánie se utopilo téměř 60 lidí

05.12.2019 07:48 Nejméně 58 migrantů zahynulo ve středu v Atlantickém oceánu u západoafrické Mauritánie, když se…

Přiřítí se další uprchlíci? Španělsko sundává ostnaté dráty kolem enkláv v…

04.12.2019 22:01 Aktualizováno Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a…

Policie v Maroku a Španělsku rozprášila buňku džihádistů, přijímali…

04.12.2019 16:49 Marocká protiteroristická policie rozbila džihádistickou skupinu napojenou na teroristickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama