Slova, kterými americký prezident Donald Trump ponechal rozhodnutí o navýšení počtu amerických vojsk v Afghánistánu na Pentagonu, přišla téměř ve stejnou chvíli jako zpráva, že bojovníci Islámského státu (IS) obsadili pevnost Tora Bora, starou baštu al-Káidy na východě země, připomíná vojenský historik Max Boot v komentáři pro server Commentary Magazine. Vysvětluje v něm, že obě záležitosti jsou ve skutečnosti spojené, přičemž situace kolem Tora Bora podle něj nabízí další důkaz, proč je posílení americké vojenské přítomnosti v Afghánistánu nezbytné.
Spojené státy nevyhrávají
Ministr obrany USA tento týden v senátu přiznal, že Američané v Afghánistánu nevyhrávají, poukazuje Boot. Dodává, že Taliban a další militantní skupiny jako klan Hakkání a IS ve skutečnosti dobyly zpět většinu území, o které přišly během krátkodobého osmnáctiměsíční navýšení americké vojenské přítomnosti, k němuž došlo v roce 2010 za prezidenta Baracka Obamy.
„Rozhodnutí svrhnout v dubnu na východě Afghánistánu 21000 liber vážící bombu známou jako matka všech bomb nikterak nezměnilo trajektorii konfliktu, který se - z americké perspektivy – ubírá špatným směrem,“ píše historik. Připomíná, že generál John W. Nicholson Jr., velitel mezinárodní vojenské mise v Afghánistánu, již v únoru uvedl, že tamní vláda nekontroluje okolo dvou třetin obyvatel, což podle experta na terorismus Petera Bergena znamená, že Taliban buď kontroluje či ovlivňuje na 10 milionů lidí, tedy více než kdy ovládal IS v Sýrii a Iráku v době svého vrcholu v létě 2014.
Nicholson doporučil vyslání několika tisíc amerických vojáků, kteří by vyztužili afghánské bezpečnostní složky, přičemž se uvádí, že Pentagon je pro rozmístění 3-5 tisíc mužů, kteří by doplnili přibližně 8400 Američanů, kteří momentálně v Afghánistánu slouží, poukazuje odborník. Dodává, že se objevují zprávy o odporu uvnitř Bílého domu, především ze strany Steva Bannona a dalších Trumpových poradců, podle nichž by USA neměly rozšiřovat své závazky na úroveň nějaké formy „státotvorné“ operace, proti níž Trump brojil ve své kampani.
„Pokud Trump nyní ponechal rozhodnutí o vojácích na Pentagonu, jak se uvádí, naznačovalo by to, že Bannon utrpěl politickou porážku na úkor H. R. McMastera a Jima Mattise, dvou generálů, kteří v Afghánistánu sloužili a jsou odhodlaní zabránit Talibanu a dalším extremistickým skupinám získat moc,“ konstatuje Boot. To je podle něj dobrá zpráva, jelikož Trumpův Bílý dům se tím fakticky odmítl ujmout role podrobného řízení vojenských operací, která byla typická pro Baracka Obamu.
Odpovědnost nese vrchní velitel
Všichni Obamovi ministři obrany si stěžovali na tendence relativně nízko postavených pracovníků Bílého domu hlasitě mluvit do vojenských rozhodnutí a na sklony samotného Obamy vyhrazovat si rozhodovací pravomoc i v poměrně nepodstatných otázkách, vysvětluje historik. Doplňuje, že jedním z důsledků tohoto přístupu byl rigidní strop 100 tisíc vojáků uplatněný během navýšení sil v Afghánistánu, který nutil vojenské velitele rozdělovat jednotky, ponechávat je doma namísto toho, aby plnily svou práci, zatímco se silně spoléhalo na civilní kontraktory.
Trump podle Boota činí dobře, když poskytuje vojenským velitelům více autonomie, avšak není jasné, zda v případě ponechání rozhodnutí o navýšení vojsk na Pentagonu nezašel příliš daleko. Expert odkazuje na názor komentátora listu New York Times Michaela Gordona, který soudí, že nechat rozhodnout ministerstvo obrany dle zastánců Trumpova kroku umožní Pentagonu vést nerušeně tažení proti nepřátelům USA a rychle reagovat na situaci na bojišti, avšak riziko spočívá v tom, že prezident může být od vývoje na bojišti natolik odříznut, že mu to nakonec umožní distancovat se od rozhodnutí, která mohou být politicky nepopulární, jak tvrdí kritici.
„To druhé nebezpečí – že se prezident bude distancovat od nepopulárních rozhodnutí – bylo evidentní v únoru po nespěšné razii speciálních jednotek v Jemenu, kterou prezident Trump schválil jen po letmém zvážení,“ soudí odborník. Připomíná, že když během mise zahynul americký voják, Trump neustále opakoval, že za jeho ztrátu mohou „generálové“.
Nezbývá než doufat, že pokud se situace v Afghánistánu nebude ubírat dobře, jak Boot ostatně očekává s odkazem na nedávnou vraždu tří amerických vojáků příslušníkem afghánských bezpečnostních složek, Trump se znovu nepokusí vinit „generály“, ale raději přijme plnou zodpovědnost coby vrchní velitel, píše expert. Dodává, že to platí i o rozhodnutích, která v rámci velitelského řetězce deleguje na někoho níže postaveného.
Související
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY) , Afghanistán , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 1 hodinou
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 1 hodinou
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
Od chvíle, kdy byly zveřejněny výsledky amerických voleb, bylo jasné, že zvolení Donalda Trumpa zkomplikuje klimatické rozhovory COP29 v Baku. Co však nikdo nepředpokládal, byl vnitřní chaos, který způsobí hostitel summitu, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Informoval o tom server CNN.
Zdroj: Libor Novák