USA stahují své vojenské síly. Amerických vojáků v zahraničí je nejméně za posledních 60 let

Washington - Počet amerických vojáků v zahraničí se poprvé po více než 60 letech snížil pod 200 000. Tento pokles se projevil mimo jiné v Jižní Koreji, která slouží jako nárazníkové pásmu případného vojenského konfliktu mezi USA a Severní Koreou. Data přinesla výzkumná agentura Pew Research Center.

V roce 2016 bylo přibližně 1,3 amerických milionu vojáků v činné službě. Z toho okolo 15% - 193 442 – bylo nasazeno do zahraničí. To je nejmenší počet a podíl aktivních členů v zahraničí od roku 1957, nejranějšího roku se srovnatelnými údaji podle analýzy údajů získaných z Defense Manpower Data Center, statistického útvaru ministerstva obrany.

Zeměmi s největší americkou vojenskou přítomností v roce 2016 bylo Japonsko (38 818), Německo (34 602), Jižní Korea (24 189), Itálie (12 088) a Afghánistán (9 023). Z těchto zemí jen Afghánistán se nachází v otevřeném konfliktu. V Iráku, v jehož druhém největším městě Mosulu donedávna sídlil IS, jehož zničení považují USA za svou prioritu, jsou 4 626 vojáků.

USA měly v Německu a Jižní Koreji vojenské posádky po desetiletí, v současnosti je zde působící počet vojáků v činné službě na nejnižší úrovni v novodobé historii. Americká vojenská přítomnost v Německu zahrnovala 274 119 lidí v roce 1962, což je téměř osmkrát více než je počet vojáků v minulém roce. V roce 1957 bylo v Jižní Koreji umístěno 71 043 osob, což je téměř trojnásobek vojenské přítomnosti z roku 2016.

70% americké vojenské přítomnosti v činné službě v zahraničí se vyskytovalo v roce 2016 v Asii a Evropě. Asijské země měly nejvyšší podíl zahraničních vojsk (38%). Třetina jich byla nasazena v Evropě (32%). Téměř jeden ze sedmi vojáků v činné službě působil na Středním východě a v severní Africe (13%) a 3% byli v subsaharské Africe nebo v Americe (s výjimkou USA a jejich území). Zbytek (14%) se nacházel na jiných místech, například na moři nebo mezi teritorii.

Uvedené vojenské síly se týkají čtyř vojenských poboček ministerstva obrany: armády, námořnictva, námořní pěchoty a letectva. Nezahrnují pobřežní hlídku, která je součástí ministerstva vnitřní bezpečnosti, stejně jako národní gardu a rezervní a civilní personál. Jejich data nejsou k dispozici.

Historie americké vojenské přítomnosti v zahraničí

Během posledních 60 let měly USA nejvíce vojáků v zahraničí během války ve Vietnamu. V roce 1967 působil 1 228 538 vojáků v činné službě v zahraničí (36% z celkové počtu vojáků v činné službě), z toho více než 450 000 jen ve Vietnamu. Následující rok měl Vietnam největší americkou vojenskou přítomnost ze všech zemí v posledních šesti desetiletích s počtem 537 377 vojáků, což  představovalo téměř 45% všech vojáků v činné službě působcích v zahraničí v té době.

To je výrazně více než jaké jsou maximální hodnoty pro nejnovější konflikty. Celková aktivita amerických vojenských sil v Afghánistánu byla nejvyšší v roce 2011, kdy v zemi působilo 82 174 činných vojáků. V Iráku a v jeho okolí byla přítomnost amerických vojsk nejvyšší v roce 2007 s 218 500 vojáky.

Jak je tomu v roce 2017?

Co se týče letošního roku, k dispozici jsou zatím předběžná data z března a června 2017. Podle údajů z června 2017 v zahraničí působí 199 005 vojáků v činné službě (údaje zahrnují i pobřežní hlídku). V Japonsku se jedná o 39 623, v Německu 34 399, v Jižní Koreji 23 297, v Itálii 11 806 a v Afghánistánu 10 107 vojáků v činné službě. Ve srovnání s údaji z roku 2016 došlo k navýšení vojáků v aktivní službě v Japonsku a Afghánistánu, naopak došlo ke snížení počtů vojáků v Německu, Jižní Koreji a v Itálii. Celkově se počet vojáků aktivní služby působících v zahraničí v červnu 2017 v porovnání s rokem 2016 snížil.

Americký prezident Donald Trump se v pondělí vyjádřil k otázce řešení vojenské situace v  Afghánistánu. Trump uvedl, že mu jeho prvotní instinkt říkal, aby se Spojené státy z Afghánistánu, kde američtí vojáci bojují již šestnáct let, co nejrychleji stáhly. Po nástupu do funkce změnil názor. Takový krok by byl podle něj „nepřijatelný“ protože by to pouze vedlo k posílení moci radikálů v oblasti. Proto navrhuje poslat do země více vojáků, ačkoliv o přesném počtu se odmítl bavit. „Od nynějška nebudou naši strategii určovat svévolné časové plány, ale podmínky v terénu,“ řekl.

V souvislosti s Afghánistánem se mluvilo též o možnosti nahrazení amerických vojenských sil žoldáky. Autorem návrhu je Erik D. Prince, bratr Betsy DeVosové, ministryně školství Spojených států, a zakladatel soukromé bezpečnostní firmy Blackwater Worldwide. V roce 201675% amerických bezpečnostních sil tvořeno žoldnéřskými skupinami. Kritici však namítají, že přesazování odpovědnosti na externí síly se doposud příliš nevyplatilo a posílení jejich pravomocí by mohlo situaci spíše zhoršit než vylepšit.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy