Washington - Počet amerických vojáků v zahraničí se poprvé po více než 60 letech snížil pod 200 000. Tento pokles se projevil mimo jiné v Jižní Koreji, která slouží jako nárazníkové pásmu případného vojenského konfliktu mezi USA a Severní Koreou. Data přinesla výzkumná agentura Pew Research Center.
V roce 2016 bylo přibližně 1,3 amerických milionu vojáků v činné službě. Z toho okolo 15% - 193 442 – bylo nasazeno do zahraničí. To je nejmenší počet a podíl aktivních členů v zahraničí od roku 1957, nejranějšího roku se srovnatelnými údaji podle analýzy údajů získaných z Defense Manpower Data Center, statistického útvaru ministerstva obrany.
Zeměmi s největší americkou vojenskou přítomností v roce 2016 bylo Japonsko (38 818), Německo (34 602), Jižní Korea (24 189), Itálie (12 088) a Afghánistán (9 023). Z těchto zemí jen Afghánistán se nachází v otevřeném konfliktu. V Iráku, v jehož druhém největším městě Mosulu donedávna sídlil IS, jehož zničení považují USA za svou prioritu, jsou 4 626 vojáků.
USA měly v Německu a Jižní Koreji vojenské posádky po desetiletí, v současnosti je zde působící počet vojáků v činné službě na nejnižší úrovni v novodobé historii. Americká vojenská přítomnost v Německu zahrnovala 274 119 lidí v roce 1962, což je téměř osmkrát více než je počet vojáků v minulém roce. V roce 1957 bylo v Jižní Koreji umístěno 71 043 osob, což je téměř trojnásobek vojenské přítomnosti z roku 2016.
70% americké vojenské přítomnosti v činné službě v zahraničí se vyskytovalo v roce 2016 v Asii a Evropě. Asijské země měly nejvyšší podíl zahraničních vojsk (38%). Třetina jich byla nasazena v Evropě (32%). Téměř jeden ze sedmi vojáků v činné službě působil na Středním východě a v severní Africe (13%) a 3% byli v subsaharské Africe nebo v Americe (s výjimkou USA a jejich území). Zbytek (14%) se nacházel na jiných místech, například na moři nebo mezi teritorii.
Uvedené vojenské síly se týkají čtyř vojenských poboček ministerstva obrany: armády, námořnictva, námořní pěchoty a letectva. Nezahrnují pobřežní hlídku, která je součástí ministerstva vnitřní bezpečnosti, stejně jako národní gardu a rezervní a civilní personál. Jejich data nejsou k dispozici.
Historie americké vojenské přítomnosti v zahraničí
Během posledních 60 let měly USA nejvíce vojáků v zahraničí během války ve Vietnamu. V roce 1967 působil 1 228 538 vojáků v činné službě v zahraničí (36% z celkové počtu vojáků v činné službě), z toho více než 450 000 jen ve Vietnamu. Následující rok měl Vietnam největší americkou vojenskou přítomnost ze všech zemí v posledních šesti desetiletích s počtem 537 377 vojáků, což představovalo téměř 45% všech vojáků v činné službě působcích v zahraničí v té době.
To je výrazně více než jaké jsou maximální hodnoty pro nejnovější konflikty. Celková aktivita amerických vojenských sil v Afghánistánu byla nejvyšší v roce 2011, kdy v zemi působilo 82 174 činných vojáků. V Iráku a v jeho okolí byla přítomnost amerických vojsk nejvyšší v roce 2007 s 218 500 vojáky.
Jak je tomu v roce 2017?
Co se týče letošního roku, k dispozici jsou zatím předběžná data z března a června 2017. Podle údajů z června 2017 v zahraničí působí 199 005 vojáků v činné službě (údaje zahrnují i pobřežní hlídku). V Japonsku se jedná o 39 623, v Německu 34 399, v Jižní Koreji 23 297, v Itálii 11 806 a v Afghánistánu 10 107 vojáků v činné službě. Ve srovnání s údaji z roku 2016 došlo k navýšení vojáků v aktivní službě v Japonsku a Afghánistánu, naopak došlo ke snížení počtů vojáků v Německu, Jižní Koreji a v Itálii. Celkově se počet vojáků aktivní služby působících v zahraničí v červnu 2017 v porovnání s rokem 2016 snížil.
Americký prezident Donald Trump se v pondělí vyjádřil k otázce řešení vojenské situace v Afghánistánu. Trump uvedl, že mu jeho prvotní instinkt říkal, aby se Spojené státy z Afghánistánu, kde američtí vojáci bojují již šestnáct let, co nejrychleji stáhly. Po nástupu do funkce změnil názor. Takový krok by byl podle něj „nepřijatelný“ protože by to pouze vedlo k posílení moci radikálů v oblasti. Proto navrhuje poslat do země více vojáků, ačkoliv o přesném počtu se odmítl bavit. „Od nynějška nebudou naši strategii určovat svévolné časové plány, ale podmínky v terénu,“ řekl.
V souvislosti s Afghánistánem se mluvilo též o možnosti nahrazení amerických vojenských sil žoldáky. Autorem návrhu je Erik D. Prince, bratr Betsy DeVosové, ministryně školství Spojených států, a zakladatel soukromé bezpečnostní firmy Blackwater Worldwide. V roce 201675% amerických bezpečnostních sil tvořeno žoldnéřskými skupinami. Kritici však namítají, že přesazování odpovědnosti na externí síly se doposud příliš nevyplatilo a posílení jejich pravomocí by mohlo situaci spíše zhoršit než vylepšit.
Související
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě