USA povedou nekonečnou válku po celém světě? Z Washingtonu zaznělo varování

NÁZOR - Smrt čtyř amerických vojáků v Nigeru vzedmula vlnu otázek v americké společnosti i americkém Kongresu ohledně vojenských operací Spojených států v této zemi a Africe obecně, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm deklaruje, je povinností zákonodárců, aby tyto vojenské operace posvětil.

Užitečná debata

Mnozí zákonodárci byli údajně špatně informováni, připomíná Washington Post s odkazem na protesty několika senátorů, kteří údajně neměli ponětí o rozsahu amerického angažmá v západní Africe, pravidelným zprávám a brífinkům Pentagonu navzdory.

Další  otázky pak zřejmě vycházejí z nepodložených spekulací, připouští editorial. Poukazuje, že zatímco incident, při kterém zahynuli zmínění vojáci, se stále vyšetřuje, představitelé Pentagonu tvrdí, že nejde o výsledek či negativní důsledek rozšiřování amerických bojových misí v Nigeru a Africe obecně.

V Nigeru momentálně působí zhruba 800 z celkového počtu 6000 amerických vojáků nasazených v Africe, uvádí washingtonský deník. Připomíná, že většina z nich se nachází na druhém konci světadílu, v Džibutsku, ale pouze v případě Somálska a Libye disponují americké jednotky povolením vést přímé akce proti teroristickým skupinám.

Předseda sboru náčelníků štábů, generál Joseph F. Dunford Jr., ujišťoval, že nebude docházet k žádným "tajným misím", konstatuje prestižní server. Dodává, že Trumpova administrativa navíc oznámila, že Spojené státy sice podporují armády pěti západoafrických států v boji s extremisty, ale budou pokračovat pouze v jejich výcviku, případně ve zpravodajských misích.  

"Administrativa zdědila tento opatrný přístup od Obamovy administrativy a učinila jen málo pro jeho změnu," pokračuje vlivný deník. Deklaruje, že debata rozvířená incidentem v Nigeru může být užitečná, pokud přiměje Kongres k tomu, aby realizoval dlouho odkládaný úkol a aktualizoval zákonné zmocnění amerických ozbrojených sil k boji s teroristickými skupinami.

Americké drony a komanda stále útočí v Somálsku, Libyi, Jemenu, Sýrii a dalších vzdálených místech na základě zmocnění k použití vojenské síly, které Kongres schválil v roce 2001 po útocích z 11. září, podotýká Washington Post. Odkazuje na stanovisko několika senátorů během nedávného slyšení výboru pro zahraniční vztahy, že jen málo zákonodárců, kteří tehdy pro daný zákon hlasovali, si dokázalo představit, že bude používán k ospravedlnění operací daleko od Afghánistánu, tehdejší základny al-Káidy.

Hrozí nekonečná globální válka   

Právní experti se rozcházejí v názoru na výklad Trumpovy i Obamovy administrativy, podle něhož se zákon vztahuje i na akce proti Islámskému státu, který však v roce 2001 neexistoval, píše americký server. Zmiňuje, že i někteří čelní představitelé Trumpovy administrativy během zmíněného senátního slyšení připouštěli, že je třeba nového zákona, který by alespoň rozšířil politický mandát k boji s islámským terorismem.

Problémem, na který upozornil předseda výboru pro zahraniční vztahy, republikán Bob Corker, je spor mezi zákonodárci, kteří chtějí poskytnout jasný souhlas s vojenskými operacemi, a těmi, kteří je chtějí omezit, zdůrazňuje Washington Post.

Zákon, který prosazuje demokratický senátor Tim Kaine a jeho republikánský kolega Jeff Flake by sice nahradil legislativu z roku 2001, ale zároveň zúžil její působnost, uvádí editorial. Vysvětluje, že Pentagon by nemohl útočil na nově vznikající odnože al-Káidy a Islámského státu, dokud ty nenapadnou americké vojáky, Kongres by prostřednictvím jednotlivých hlasování mohl blokovat další operace, navíc by platnost mandátu po pěti letech vypršela a zákonodárci by ji museli obnovit.    

Trumpova administrativa tvrdí, že navrhovaný proces pro definování nových teroristických skupin je příliš omezující, byť podle prestižního deníku není jasné, že by skutečně zablokoval expanzi protiteroristických operací, k níž od roku 2001 dochází.

Administrativě se rovněž nelíbí časově omezený mandát, poukazuje Washington Post. "Ale absence časového limitu by exekutivě umožnila vést po desetiletí válku po celém světě bez opětovného souhlasu Kongresu," kritizuje editorial. Dodává, že bez ohledu na ústavnost takového postupu, nejde o moudrý přístup.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Kongres USA Terorismus Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy