Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát ukrást

Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle bezohlednosti, mlčenlivosti, sklonům ke lhaní a intrikám je k němu potřeba i notná dávka štěstí. Takové štěstí měli Sověti hned dvakrát, když se dostali k nejtajnější a nejúčinnější protiletadlové zbrani Spojených států.

AIM-9 Sidewinder je protiletadlová řízená střela krátkého dosahu kategorie vzduch-vzduch. První nasazená verze AIM-9B měřila 2,9 metrů, vážila 88 kilogramů, z čehož 11 kilogramů vážila bojová hlavice a dosahovala rychlosti 1,7 machu (později 2,5 machu). Ke startu docházelo z konzole letadla a střela byla naváděna pasivním infračerveným systémem. Vývoj začal v roce 1950 a střela byla zařazena do výzbroje v roce 1955.

Ve své době se jednalo o naprostou superzbraň, proti které neměl Sovětský svaz žádnou protiváhu. Zbraň byla také přísně utajovaná a na veřejnost o ni nepronikly žádné zprávy. Američané však byli donuceni ji brzy nasadit do ostrého boje.  V roce 1958 mezi rudou Čínou a Tchaj-wanem propukly boje o souostroví Ma-cu a Ťin-men. Tchajwanci byli komunisty přečísleni a obloha byla doslova přeplněna čínskými MiGy—15 a 17. Byla potřeb tchajwanské letectvo posílit. Američané se rozhodli jim dát svoji nejúčinnější zbraň – Sidewinder. Narychlo byli na Tchaj-wan vysláni technici námořní pěchoty, kteří upravili tchajwanské F-86 Sabre k nesení AIM-9.

K prvnímu střetu došlo v 22. září 1958. 14 F-86 nečekaně udeřilo na skupinu 30 MiGů. Čínští piloti byli překvapeni, neboť byli od Tchajwanců ve větší vzdálenosti, než byl dostřel palubních zbraní Saberů. S nasazením zbraní vzduch-vzduch nepočítali. Střet skončil totálním vítězstvím Tchajwanců. Sestřelili deset MiGů, přičemž čtyři si připsaly na konto Sidewindry. Při prvním použití střel vzduch-vzduch to bylo skvělé skóre. Brzy se však triumf změnil v Pyrrhovo vítězství.  Při střetu 24. září totiž jeden Sidewider zasáhl čínský MiG-17 a nevybuchl. Pilotovi se podařilo i se střelou v trupu vrátit na základnu. Zde byla střela vyjmuta a Číňané ji okamžitě odeslali do SSSR.

Sovětští inženýři byli kusem americké techniky uchváceni. „Sidewinder byl pro nás jako univerzita nabízející kurz stavění raket vzduch-vzduch. Nás vývoj, technologie a návrhy budoucích raket to posunula do úplně jiné úrovně,“ prohlásil o mnoho let později šéfinženýr konstrukční kanceláře Vympel Genadij Sokolovský. Sověti se skutečně činili. Už o tři roky později do výzbroje zařadili svoji verzi Sidewindera s označeném Vympel K-13 (nebo také R-3, v kódu NATO AA-2 ATOLL). Do deseti let se sovětská kopie nacházela ve výzbroji 20 letectev světa včetně Československého.

Američané však také nelenili a zlepšovali především naváděcí schopnosti rakety. Sověti toužili získat nejnovější verzi a zlepšit vlastní R-13 a nalézt ochranu proti americkým zbraním. Úkolem byla pověřená obávaná KGB.  V tehdy Západním Německu se ji podařilo naverbovat jako agenta architekta Manfreda Rammingera. Tento chronicky zadlužený playboy, KGB zaujal především tím, že jeho kamarád byl podobně zadlužený pilot Luftwaffe Wolf-Diethard Knoppe. KGB nabídla za raketu Rammingerovi 250 000 marek a případné architektonické zakázky v SSSR. Ten s touto dohodou nadšeně souhlasil.

Zbytek příběhu připomíná špatnou komedii. Do akce se vydali Knoppe, Ramminger a jeho polský řidič a údržbář Josef Linowski 20. dubna 1967. Nad leteckou základnou v bavorském Neuburgu byla hustá mlha. Do základny se dostali skrze díru v plotě, který byl kolem základny postaven za 780000 marek teprve před rokem. Situaci jim usnadňovalo také to, že na základně se prováděla deratizace, a kvůli otráveným návnadám nestřežily základnu hlídky se psy. Trojice v naprostém klidu přešla startovací dráhu a vnikla do skladu zbraní. Linowski a Knoppe si dali raketu na ramena a odnesli ji k Raminngerovu autu. Ramminger ukradl ještě dva navigační přístroje LM 3 pro stihačku F-104 Starfighter. Zjistil však, že přístroje jsou poměrně těžké. Půjčil si tedy nedaleko stojící rozvrzané kolečko, na kterém je odvezl.     

U Rammingerova vozidla však nastal problém. Skoro třímetrová raketa se totiž do Rammingerova sedanu značky Mercedes nevešla. Raketu tedy zabalili do koberce a rozbitým zadním okénkem ji nacpali do auta. Na záď rakety, přesně podle předpisů pro převážení dlouhých nákladů, upevnili červený praporek. Takto, bez jakéhokoliv zajmu okolí, ujeli 500 kilometrů do Rammingerova domu v Krefeldu. Se střelou, která měla bojovou hlavici s 11 kilogramy vysoce účinné výbušniny, dokonce tankovali benzín.  

V Krefeldu zručný řemeslník Linowski střelu rozmontoval na malé části. Jak ji ovšem dostat k Sovětům? Zcela jednoduše! Poslali ji za 317 marek poštou přímo do Moskvy. Při přepravě vzácné zásilky však došlo k chybě. Takže střela s krátkým doletem nejdříve z Frankfurtu letěla do Paříže pak do Kodaně a nakonec se ocitla v Düsseldorfu. Do Moskvy doputovala teprve po deseti dnech. Potěšená KGB vyplatila Rammingerovi plných 296 000 marek. Z nich vyplatil Linowskému 76 000 a Knoppemu 29 000 marek.

Luftwaffe na vše se přišla teprve o tři dny později. Bylo zahájeno tajné vyšetřování, o kterém si brzy vyprávělo celé město Neuburg. Místní cukrář dokonce upekl dort v podobě ukradené rakety. Linowského a Rammingera policie zatkla v říjnu 1968. O navigační přístroje neměli Sověti zájem, tak se je Linowski pokusil prodat na černém trhu. K jeho smůle jej překupník, kterého kontaktoval, udal. Při dalším vyšetřování se přišlo i na Knoppeho. 

I když neuvěřil Knoppeho a Linowského obhajobě, že nevěděli, že pracují pro KGB, byl soud, který proběhl v roce 1970, poměrně shovívavý. Ramminger a Linowsky dostali čtyři roky a Knoppe tři. Protože se do trestu započítávala i vazba, Ramminger a Linowski byli již v roce 1971 na svobodě. Ramminger se vrátil k architektuře a v roce 1997 v rodném Krefeldu zemřel. Linowského další osudy jsou neznámé. Ve vězení Knoppe napsal o celém případu knihu. Po vyhození z letectva se stal pilotním instruktorem.

Špionáž během Studené války měla různé bizarní podoby, ale příběh ukradení Sidewinderu patří mezi ty nejpodivnější. Zmodernizované verze AIM-9 Sidewinder je ve službě dodnes, stejně jako její sovětská kopie K-13, i když už ne u ruského letectva. Zajímavé pro nás je, že Sidewindery má ve výzbroji i naše letectvo. Jsou jimi vybaveny stihačky JAS-39 Gripen.  Naše letectvo je tak jedno z mála, které mělo ve výzbroji jak kopii, tak originál.

Související

Více souvisejících

AIM-9 Sidewinder zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko špionáž

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 2 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy