Konec americké dominance? USA hrozí tvrdá vojenská porážka, varuje důstojník

NÁZOR - Spojené státy momentálně dráždí Čínu, když podstupují zbytečné riziko, provokují Rusko vojenskými akcemi u jeho hranic, které nikterak neposilují americkou bezpečnost, poskytují vojenské garance malým státům, které mohou Ameriku zatáhnout do války, v níž by nikdy neměla bojovat, a navíc vedou bojové operace v mnoha zemích, kde nejsou nikterak ohrožené americké bezpečnostní zájmy. S tímto názorem vystoupil v komentáři pro server National Interest Daniel L. Davis, bývalý podplukovník U.S Army, který nyní působí v think tanku Defense Priorities.

Víra ve vlastní neporazitelnost

"Urgentní, rozsáhlá a bezodkladná reforma způsobu, jakým vedeme americkou politiku, je nezbytná," deklaruje vysloužilý důstojník. Vzpomíná, že sám vstoupil do americké armády v polovině 80. letech a sloužil v ní až do roku 2015, přičemž bojoval v několika tvrdých tankových bitvách, podílel se na protipovstaleckých operacích, cvičil zahraniční vojáky a zažil dobu studené války.

Davis rovněž studoval vojenskou historii, navštívil mnoho bojišť v Evropě, Rusku, Asii a na Blízkém východě a zabýval se bitvami a válkami od současnosti do doby 400 let před naším letopočtem. Konstatuje, že jejich společným znakem je to, že pád velmocí často způsobila víra ve vlastní neporazitelnost.

USA mají bez debat nejsilnější letectvo a námořnictvo, jaké kdy svět viděl, představují dominantní globální sílu - vojenskou i ekonomickou -, přičemž většina této dominance je založena na moderních zbraních a technologiích, které využívají, podotýká bývalý plukovník. Varuje však, že spoléhání se na technologii je dvousečné.

Americký protivník může jednoho dne využít vesmírné zbraně a vyřadit americké navigační a zpravodajské satelity, což by vedlo k zásadní a okamžité ztrátě vojenských schopností Spojených států, jelikož mnoho jejich přesných zbraní by se stalo nepoužitelných a došlo by k dočasnému ochromení pozemní, vzdušné i námořní navigace, vysvětluje Davis. Dodává, že narušena by byla i komunikace a i na taktické úrovni je většina americké pozemní bojové síly postavená na schopnosti rozptýlit jednotky a vést masivní palbu, což závisí právě na zachování komunikace na velké vzdálenosti.      

"Víme, že Čína a Rusko roky pracují na vývoji prostředků k oslepení, oklamání či zničení amerických družic," pokračuje bývalý důstojník. Znepokojuje ho především počínání Ruska, o němž není k dispozici mnoho informací, ale může se ukázat jako velký problém.

Dominance je vždy dočasná

Od pokročilých fází druhé světové války si Spojené státy držely primát ve vývoji nových zbraní a vždy přišly s novější generací těch existujících, aby zůstaly před všemi soupeři, uvádí Davis. Tvrdí však, že tisíciletá historie vojenství dokazuje, že toto je pouze dočasné a země musí očekávat, že jednoho dne jiná světová velmoc vyvine nový typ zbraně či dosud nevídaného systému, který jí umožní neutralizovat nejlepší útočné americké zbraně a proti němuž bude i ta nejlepší americká obrana nedostatečná.

"Toho dne můžeme náhle zjistit, že schopnosti, na kterých jsme stavěli naši národní identitu, náhle nejsou tak dominantní, jak byly v uplynulém století," varuje bývalý příslušník U.S. Army. Pro zachování postavení Spojených států coby dominantní globální velmoci proto doporučuje dvě okamžité změny.

Zaprvé, USA si musejí uvědomit limity své moci, apeluje Davis. Deklaruje, že Spojené státy nemohou neustále vyhrožovat vojenskou silou ve snaze přimět své konkurenty a nepřátele k podvolení se každému americkému požadavku - který by měl být vždy jasně odůvodnitelný -, protože takový přístup pouze posiluje strach z Ameriky a pobízí její nepřátele k intenzivnějšímu výzkumu a vývoji protiopatření.

Zadruhé, Spojené státy si musejí zachovat svou sílu, nabádá ex-důstojník. Připomíná, že země strávila dvě dekády tříštěním svých vojenských schopností, když se přestala zaměřovat na potenciálně existenční bitvy a snažila se ovládnout malé konflikty a protipovstalecký boj, což vedlo k zastarání americké vojenské techniky, bilionovým dluhům k financování bezvýznamných a zbytečných bojových operací a skutečnému úpadku konvenčních bojových dovedností amerických jednotek, které jsou potřeba k boji se schopným, tradičním protivníkem.       

"Nadužívání naší armády a nedostatečný rozvoj jejích schopností v uplynulých dvou dekádách nahlodal naší kdysi zdrcující světovou vojenskou dominanci," kritizuje někdejší plukovník U.S. Army. Soudí, že k překonání této propasti a posílení celkové bezpečnosti USA je potřeba více šetřit silou a okamžitě začít omezovat americké aktivity, především z velké časti zbytečné bojové nasazení amerických vojsk ve světě.

Realizace těchto kroků podle Davise posílí americkou bezpečnost. Naopak, udržování stávajícího stavu povede k pokračování eroze síly Spojených států a zvýšení šance, že země jednoho dne utrpí skutečnou vojenskou porážku.  

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy