Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

Trump na pozici ministra obrany nominoval moderátora stanice Fox News a armádního veterána Peta Hegsetha, informovala o tom americká stanice CNN. Zvolený prezident má s Hegsethem dobrý a dlouhodobý vztah, uvádějí různé zdroje. Údajně ho vždy považoval za „chytrého“ a jeho kariéra na Trumpa udělala dojem. 

Jeho volba je velmi překvapivá, neboť do své první administrativy na post ministr obrany jmenoval nejprve čtyřhvězdičkového generála Jamese Mattise a později vojenského velitele Marka Espera. Podle CNN si je ale následně „znechutil“ a ostře kritizoval. 

Napříč kruhy budoucího amerického prezidenta se kvůli nominaci Hegsetha vyrojily obavy a nepochopení. Tento nominant na šéfa Pentagonu může vyvolat nevoli v Senátu, který ho má schválit. Republikánská strana zde má těsnou většinu a je tak nutné, aby se našlo co nejméně oponentů tohoto výběru. 

Trump plánuje v amerických ozbrojených silách změny, o čemž EuroZprávy.cz psaly v úterý. Podle expertů se mohou negativně projevit na jejich efektivitě a operacích.

Budoucí prezident navrhuje rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) či omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech.

NOAA je klíčový v tom, že provozuje 18 satelitů sledujících atmosférické jevy a tyto hrají klíčovou roli při podpoře amerických vojenských operací. Armáda bez satelitů přijde o možnost sledovat vývoj počasí a tento plán podle expertů způsobí „slepé místo“ ve schopnosti armády informovat velitele o aktuálních rizicích. 

Odklon od snah o snížení závislosti Pentagonu pak může vést ke ztrátě energetické nezávislosti ozbrojených sil a udržitelnosti vojenských operací. Trump je ale k ekologickým technologiím v armádě silně skeptický. 

Asistent šéfa Pentagonu pro energetiku Brendan Owens tento postup považuje za vážnou chybu. Je přesvědčen, že praktické výhody obnovitelných zdrojů v armádě by mohly být dostatečně přesvědčivé, aby vedly k jejich pokračujícímu využívání. 

Owens doufá, že vojenské velení bude i nadále podporovat program elektrických vozidel a že se ukáže nápomocnost této technologie v krizových situacích, bok po boku se strategickou výhodou, jakou poskytují.

Už začátkem letošního roku stanice NBC psala o obavách, že Trump využije armádu „diktátorským způsobem“, pokud se vrátí do Bílého domu. Lidé blízcí fungování Pentagonu se obávají, že budoucí prezident může využít nestranickou armádu jako „svalnatou ruku svého politického programu“. 

Trumpova protikandidátka z prezidentských voleb Kamala Harrisová během kampaně varovala, že si republikán vytvoří „seznam nepřátel“. „Trump chce využít americkou armádu proti občanům, kteří s ním jednoduše nesouhlasí. Proti lidem, které označuje za vnitřní nepřátele. To není kandidát na prezidenta, který myslí na to, jak zlepšit váš život,“ prohlásila s tím, že Trump je „nestabilní, posedlý pomstou“.

Zhruba týden před prezidentskými volbami se objevila tvrzení o tom, že má Trump blízko k fašismu. „Lidi, zábrany jsou pryč. Trump se řítí do tohoto šílenství – bývalý prezident Spojených států a kandidát na prezidenta Spojených států říká, že chce generály, jaké měl Adolf Hitler,“ rozčiloval se demokratický kandidát na viceprezidenta Tim Walz.

Harrisová republikánského exprezidenta vylíčila jako stále více „labilnějšího a nestabilnějšího“ a podle ní bude vyžadovat, aby mu americká armáda byla osobně loajální, i kdyby v průběhu druhého funkčního období nedodržoval zákony. Během kampaňového setkání s americkou stanicí CNN prohlásila, že Trump „představuje hrozbu pro základní principy národa“.

Harrisová se obávala, že tentokrát už v Trumpově týmu nebudou „lidé jako John Kelly (bývalý personální šéf Bílého domu, pozn. red.), kdo ho hlídali před jeho sklony a činy“. Dodala, že je „hluboce znepokojující“ a „neuvěřitelně nebezpečné“, že se Trump odvolává na Hitlera, který „je zodpovědný za smrt 6 milionů Židů a statisíců Američanů“. „Víme, co Donald Trump chce. Chce nekontrolovanou moc.“

Související

Více souvisejících

Pete Hegseth Donald Trump vláda USA Pentagon Americká armáda (U.S. ARMY) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

včera

včera

Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy