Americké státy chtějí od ICC reakci na situaci ve Venezuele

Podle Organizace amerických států (OAS), která sdružuje státy Severní, Střední a Jižní Ameriky, se hlavní prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaová dostatečně nezabývá obviněními z porušování lidských práv ve Venezuele.

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

OAS dnes podle agentury AP uvedla, že prokurátorka nezahájila formální vyšetřování obvinění ze zločinů proti lidskosti, která organizace vznesla proti vládě autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Skutečnost, že Bensoudaová nezahájila formální vyšetřování obvinění, označila OAS v prohlášení za "šokující" a "nevysvětlitelnou". Organizace viní soud z toho, že nepodnikl žádné kroky poté, co od ní v roce 2018 obdržel zprávu upozorňující na údajné vraždy, mučení, znásilňování, perzekuce a nucená zmizení ve Venezuele.

Dnešní zpráva OAS hovoří o údajných více než 18.000 vraždách včetně mimosoudních poprav a usmrcení protestujících, kterých se měly dopustit v letech 2014-2020 venezuelské bezpečnostní síly a paramilitární skupiny. Zpráva také upozornila na 653 zdokumentovaných případů mučení.

Vedení 35členné organizace podotklo, že pomalé tempo, kterým ICC přezkoumává situaci ve Venezuele, se zdá "naprosto neovlivněno probíhajícími rozsáhlými a závažnými zločiny se zničujícím účinkem". Podle OAS pak "režim toto ve výsledku chápe jako povzbuzení k páchání dalších zločinů a nabývá přesvědčení, že může jednat zcela beztrestně".

V čele OAS stojí generální tajemník Luis Almagro, jeden z nejotevřenějších Madurových kritiků v Latinské Americe. Almagro se nyní ve svém tlaku na Bensoudaovou připojil k USA, které se dříve vymezily proti jejímu vyšetřování údajných válečných zločinů ze strany amerických občanů v Afghánistánu a dalších zemích. USA v září uvalily na Bensoudaovou a dalšího vysokého činitele soudu sankce, což odsoudilo přes 70 států včetně Kanady, Británie, Německa a Francie, podle kterých by neměly být "pokusy o podrytí nezávislosti soudu tolerovány".

ICC dnes na výhrady ze strany OAS zatím nereagoval, začátkem listopadu ale informoval, že Bensoudaová se setkala s venezuelským generálním prokurátorem Tarekem Williamem Saabem a hovořila s ním o existenci "opodstatněných důvodů" pro předpoklad, že ve Venezuele byly spáchány zločiny. Saab podle prohlášení nabídl ve věci součinnost. Žalobci ICC také uvedli, že věc předběžně přezkoumávají, aby určili, zda zahájit formální vyšetřování.

Madurovu vládu ze závažných zločinů včetně mučení, zabíjení a používání technik, jako jsou elektrické šoky, dušení nebo mrzačení pohlavních orgánů, v září obvinili také nezávislí odborníci po vyšetřování pro Radu OSN pro lidská práva, připomněla AP.

V neděli se ve Venezuele uskuteční parlamentní volby, které ale velká část tamní opozice považuje za nesvobodné a hodlá je bojkotovat. Opoziční lídr Juan Guaidó, kterého šest desítek zemí uznává jako prozatímního venezuelského prezidenta, místo toho pořádá internetové referendum o setrvání Madura u moci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odkaz Donalda Trumpa: Jaké zanechal na Americe šrámy?

20.01.2021 16:55 Prezidentství Donalda Trumpa bude známo především pro svůj dramatický konec. Během čtyř let v úřadu…

ŽIVĚ: Biden se po inauguraci stane oficiálně prezidentem. Trump v čele USA…

20.01.2021 16:25 Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci dnes krátce po 08:00 místního…

Náročné stěhování v Bílém domě. Hotovo musí být za pět až šest hodin

20.01.2021 13:03 Pouhých několik hodin mají dnes zaměstnanci Bílého domu na to, aby vystěhovali z prezidentského…

Washington je před inaugurací plný vojáků, Trump odlétá na Floridu

20.01.2021 12:52 Hlavní město Spojených států je před dnešní inaugurací nového amerického prezidenta v podstatě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama