Američtí senátoři vyzvali k uplatnění sankcí vůči Nord Stream 2

Dva američtí senátoři vyzvali ministerstvo zahraničí Spojených států, aby zajistilo, že budou uplatněny sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí americké diplomacie v pátek zopakoval názor, že dohoda o výstavbě plynovodu mezi Ruskem a Německem je pro Evropu špatná.

Jim Risch
doporučujeme

Republikánský senátor Jim Risch a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová vyzvali americké ministerstvo zahraničí, aby neodkládalo zveřejnění zprávy o sankcích proti Nord Stream 2. Tu by podle nich měl Kongres dostat v úterý.

Sněmovna reprezentantů a Senát v prosinci schválily zákon o obranném rozpočtu, který obsahoval mimo jiné možnost uvalení sankcí vůči podnikům spojeným s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Plynovod má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

Spojené státy - stejně jako některé země střední a východní Evropy - plynovod dlouhodobě kritizují. Podle nich bude kvůli němu Evropa příliš závislá na ruských surovinách. Za kritikou je ale podle analytiků i snaha Spojených států uplatnit se na evropském trhu se svým zkapalněným zemním plynem (LNG).

Zpráva, jejíž vydání Risch a Shaheenová požadují, by měla obsahovat seznam společností, které se podílejí na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Na základě zákona o obranném rozpočtu mají být poté na tyto firmy uvaleny sankce.

"Těšíme se, že s vámi budeme spolupracovat na ukončení tohoto nebezpečného projektu," uvádějí senátoři v dopise zaslaném ministerstvu zahraničí, z něhož citovala agentura Reuters.

Ministerstvo zahraničí neuvedlo, kdy zprávu se seznamem firem zveřejní. Jeho mluvčí nicméně projekt v pátek opět kritizoval. "Je to špatná dohoda, protože rozděluje Evropu, vystavuje Ukrajinu a střední Evropu ruské manipulaci, je v rozporu s energetickými a bezpečnostními cíli, které si sama Evropa stanovila," řekl mluvčí Ned Price.

Mluvčí dodal, že sankce jsou jen jedním z mnoha nástrojů, které má americká diplomacie k dispozici. Podle něj budou Spojené státy spolupracovat s evropskými partnery, aby zajistily jejich energetickou bezpečnost a ochranu před "predátorským chováním".

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve čtvrtek uvedla, že počítá se spuštěním plynovodu Nord Stream 2 ještě v letošním roce. Projekt je podle ní hotov z 94 procent. Práce byly pozastaveny v prosinci 2019, když švýcarská firma Allseas, která pokládala potrubí, kvůli hrozbě amerických sankcí od účasti ustoupila. Loni v prosinci ale pokládku obnovila společnost Nord Stream 2 AG.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

26.02.2021 12:23 Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další…

Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

26.02.2021 11:47 Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v…

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

26.02.2021 10:37 V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových…

Při nepokojích proniklo do Kapitolu asi 800 výtržníků

25.02.2021 20:46 Dovnitř budovy amerického Kongresu se při nepokojích 6. ledna dostalo asi 800 příznivců tehdejšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama