Bílý dům se mstí. Poradce, který svědčil proti Trumpovi, dostal padáka

Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při vyšetřování amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes přišel o práci v poradním orgánu Bílého domu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

V prohlášení o tom informoval Vindmanův právní zástupce David Pressman. Podle něj nemůže být pochyb o tom, že jeho klient byl vyzván k odchodu z Národní bezpečnostní rady (NSC) "za to, že říkal pravdu".

Vindman je expertem na Ukrajinu a v listopadu ve Sněmovně mimo jiné označil za "nepatřičné", že Trump v červencovém telefonátu tlačil svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského do ohlášení vyšetřování, které by se týkalo jeho politického rivala Joea Bidena. Důstojník byl u rozhovoru dvou prezidentů osobně přítomen a z telefonátu podle něj vyplývalo, že Ukrajina nemá v této záležitosti na výběr.

Obsah tohoto rozhovoru a jeho okolnosti vedly Sněmovnu k podání ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) na Trumpa za zneužití funkce. Senát ovládaný republikány nicméně ve středu prezidenta osvobodil, což platilo i o druhém bodu obžaloby, který se týkal obstrukce Kongresu. Šéf Bílého domu později naznačil, že Vindmana už v NSC dlouho nebude.

"Podplukovníka Alexandera Vindmana dnes vyprovodili z Bílého domu, kde svědomitě sloužil své zemi a svému prezidentovi. (...) Žádný Američan nemůže pochybovat o tom, proč tento muž o práci přišel... Vindman byl vyzván k odchodu za to, že říkal pravdu," uvedl právník Pressman, přičemž propuštění svého klienta označil za pomstu "nejmocnějšího muže na světě".

Vindman před Kongresmany svědčil proti vůli prezidenta, který dnes uvedl, že s ním není spokojený. Pressley ovšem uvádí, že bezpečnostní poradce "činil to, co mu ukládal zákon", neboť si jej Sněmovna v rámci svého vyšetřování předvolala.

Podle dvou nejmenovaných zdrojů agentury Bloomberg se Vindman z Bílého domu přesune na ministerstvo obrany.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v Milwaukee: Střelec v pivovaru zabil pět lidí a sebe

27.02.2020 06:25 Aktualizováno Jeden ze zaměstnanců pivovaru Molson Coors v americkém Milwaukee ve státě Wisconsin ve výrobním…

Obří výletní loď v Karibiku hledá kvůli strachu z koronaviru přístav

26.02.2020 23:14 Obří výletní loď MSC Meraviglia, která je s více než 4500 pasažéry na okružní plavbě Karibikem,…

Kampaň za Trumpovo znovuzvolení zažalovala deník The New York Times

26.02.2020 23:02 Kampaň za znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zažalovala deník The New York Times …

Brazílie hlásí případ nového koronaviru, první v Latinské Americe

26.02.2020 16:53 Aktualizováno V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem, který se od prosince šíří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama