CNN: Mor se vrátil. Po Mongolsku se objevil i v USA. WHO eviduje každoročně tisíce případů

Zatímco svět je zaneprázdněn neutuchajícím bojem s novým typem koronaviru, na pozadí probíhající pandemie se hovoří o další možné hrozbě. Mongolsko ohlásilo několik případů nákazy morem a podle CNN se nyní tato nemoc objevila i ve Spojených státech. Televize s odkazem na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) dodává, že každoročně se objeví tisíce případů, což znamená, že se nemoc stojící za nejsmrtelnější pandemií v historii lidstva vrátila.

Dýmějový mor
doporučujeme

Mor se před několika dny objevil v Mongolsku, kde mu podlehl patnáctiletý chlapec. Ten se bakteriální chorobou nakazil poté, co ulovil a snědl sviště. Nyní hlásí pozitivní test na tuto nemoc i Spojené státy.

Podle zprávy Jefferson County Public Health (JCPH) byla 11. července ve městě Morrison na mor pozitivně testována veverka. Po nedávné zkušenosti s nemocí covid-19, která také podle dosavadních vědeckých zkoumání pravděpodobně pochází z jednoho zvířete, se JCPH rozhodlo vydat varování.

Lékaři a vědci upozornili veřejnost, že mor se přenáší skrze blechy, ale i kašlem nebo kousnutím od infikovaného zvířete. Ohroženy jsou zejména kočky, které jsou k této nemoci náchylné, může se ale lehce přenést i na člověka.

JCPH proto nabádá ke včasnému přijetí opatření, aby se zabránilo potenciálnímu šíření nemoci. Moderní antibiotika sice proti nemocí zabírají, léčba ale musí být zahájena co nejdříve.

Mor je jednou z nejhorších nemocí v historii lidstva. Choroba, která způsobuje bolestivé vředové otoky lymfatických uzlin, horečku, zimnici, kašel, má na svědomí největší pandemii v historii lidstva. Odhaduje se, že během několika vln Černé smrti na ni zemřelo v Evropě 50 milionů lidí.

Televize CNN ale připomíná, že navzdory svému středověkému původu je mor dodnes hrozbou. "Mor se nedávno vrátil a Světová zdravotnická organizace jej klasifikovala jako znovu se objevující nemoc," píše na svém webu televize.

Každoročně se vyskytuje přibližně 1 000 až 2 000 případů nákazy, ale podle WHO je skutečné číslo pravděpodobně vyšší, protože existuje řada neohlášených případů.

CNN s odkazem na zprávy Centra pro kontrolu nemocí uvádí, že v USA každoročně onemocní až několik desítek lidí. Někteří z nich zemřou.

Témata: nemoci | mor | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl

13.08.2020 16:13 Ve Spojených státech si minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnanosti dalších zhruba 963.000…

Americká vláda chce změnit zákon o sprchách. Trump chce, aby v nich bylo…

13.08.2020 13:44 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhla změnit právní definici sprchových hlavic, aby z…

Argentina a Mexiko budou vyrábět oxfordskou vakcínu proti covidu

13.08.2020 11:30 Argentina a Mexiko budou vyrábět vakcínu proti nemoci covid-19 vyvinutou britskou firmou…

Kvůli dezinformacím o covidu už zemřely stovky lidí. Pijí chemikálie a…

13.08.2020 09:14 Kvůli dezinformacím okolo koronaviru za první tři měsíce tohoto roku zemřelo po celém světě nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama