CNN: Řada vládních činitelů v USA tajně jedná s Bidenovým týmem

Ve snaze odblokovat povolební situaci v USA začali někteří činitelé administrativy Donalda Trumpa tajně komunikovat s týmem demokrata Joea Bidena, který podle amerických médií v lednu Trumpa nahradí ve funkci. Reagují tím na naléhání bezpečnostních a zdravotnických expertů, kteří varují, že prezidentova neochota uznat porážku a zahájit přechod k další administrativě staví USA do zranitelné pozice, píše server CNN.

Joe Biden

CNN na základě svědectví několika nejmenovaných zdrojů z vlády a Bidenova štábu píše, že u řady činitelů současné administrativy roste frustrace. Správa obecných služeb (GSA) kvůli Trumpově postoji stále neuznává Bidena "zvoleným prezidentem". Demokrat proto nemá přístup k federálním financím a nemůže ani oficiálně jednat s úřady ohledně převzetí agendy.

Řada vládních činitelů sice na veřejnosti Bidenovu výhru neuznává, v zákulisí však již s jeho týmem komunikují, ačkoliv jen v omezené míře. Někteří z nich to přitom vnímají jako svou občanskou povinnost, která je nadřazena stranickým třenicím. "Nic, co by nás dostalo do problémů," popsal jednání s Bidenovým štábem nejmenovaný činitel administrativy. "Jen se nabízíme ku pomoci. Vědí, co tím myslíme, a co smíme či nesmíme udělat nebo říct," dodal.

Takový postup přitom svým pracovníkům výslovně zakazuje například ministerstvo zdravotnictví. Tamní zaměstnanci dostali ve středu pokyn, že nesmí odpovídat na žádné dotazy členů Bidenova týmu a pokud by od nich dostali zprávu, musí ihned upozornit vedení úřadu. Ministr zdravotnictví Alex Azar pak řekl, že s Bidenem nebude spolupracovat, dokud jej neprohlásí za příští hlavu státu GSA, jejíž šéfku však jmenoval Trump.

Americké asociace lékařů, zdravotních sester a nemocnic v úterý vyzvaly Trumpa ke spolupráci s týmem zvoleného prezidenta při boji s pandemií, aby tak "zachránil nespočet životů". Biden již dříve prohlásil, že neochota spolupracovat by mohla zpozdit distribuci vakcíny proti covidu-19 až o několik měsíců.

Server Politico rovněž upozornil, že prezidentův postoj v současné chvíli v podstatě paralyzuje konzervativní hnutí v USA. Jelikož Trump jako lídr republikánské strany odmítá označit Bidena za příštího prezidenta, nemohou američtí konzervativci útočit na demokratovy politické plány, ani kritizovat osoby, které jmenoval do svého týmu v Bílém domě. Některé konzervativní skupiny se rovněž z obav z možných následků zdráhají přijímat zaměstnance současné administrativy, kteří brzy přijdou o práci.

Republikánům nakloněné organizace si totiž například musí dávat pozor, aby Bidenovo nastávají prezidentství nikde veřejně nezmínili. V opačném případě jim podle zdrojů Politico začnou přicházet naštvané e-maily od dárců, kteří je například obviňují z toho, že se staví na stranu "liberálních médií".

Podle senátora Bena Sasseho, který jako jeden z mála republikánů popřál Bidenovi k vítězství, se tím však konzervativci vystavují nebezpečí, že demokrat situace využije a po nástupu do funkce se bude snažit rychle prosadit určitá opatření, na něž republikáni nebudou připraveni reagovat. Biden přitom v minulosti opakovaně prohlásil, že se hned v první den po vstupu do funkce chystá přijmout řadu exekutivních příkazů, jež zvrátí některá dřívější Trumpova rozhodnutí. "Republikáni si nemohou dovolit zůstat zaseknuti ve fázi popírání. Máme před sebou velké souboje a pro republikány by bylo prozíravé, aby se soustředili na výzvy související s vládnutím," míní Sasse.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje