Covid: Nákaz a úmrtí v USA po dlouhém svátečním víkendu opět přibývá

Spojené státy zažívaly od čtvrtečního Dne díkůvzdání pokles denních statistik o vývoji epidemie covidu-19. Analytici však předem upozorňovali, že zpracovávání údajů během prodlouženého svátečního víkendu nebude plnohodnotné a čísla o nákazách a úmrtích tak nebudou příliš spolehlivá. Nyní jsou denní bilance opět na vzestupu a panují obavy z dosažení nových smutných rekordů.

Policie USA, autor: Richard Goff

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) v úterý zaznamenala 2597 nově nahlášených úmrtí, což je v její databázi druhý nejvyšší přírůstek po rekordu z 15. dubna. Podle listu The New York Times (NYT) dokonce za den přibylo lehce přes 2600 případů. Oba zdroje registrovaly přes 180.000 nových infekcí, tedy více než za předchozí úterý.

I tyto součty je potřeba brát s rezervou, neboť je v nich zřejmě zahrnuto mnoho starších případů, které se v předchozích dnech nedostaly do evidence. Podle agentury Reuters mnozí zdravotničtí činitelé avizovali, že kvůli komplikacím spojeným s Dnem díkůvzdání budou tento týden statistiky situaci zkreslovat opačným směrem.

Na konci minulého týdne některé laboratoře omezily či přerušily provoz, mnohá odběrová centra zůstala zavřená a na některých místech nastaly výpadky v hlášení denních čísel. Iniciativa The COVID Tracking Project, která vývoj monitoruje podobně jako JHU a NYT, v úterý večer vysvětlovala, že z některých států nově přišly údaje za období delší než 24 hodin.

Úterní údaje tedy nelze brát jako potvrzení obav, že oslavy jednoho z nejdůležitějších amerických svátků zrychlí šíření viru SARS-CoV-2, zdravotničtí činitelé se nicméně na začátku týdne připravovali na pokračování nepříznivých trendů z většiny listopadu.

V návaznosti na podobné apely spojené se Dnem díkůvzdání nyní přicházejí i výzvy, aby Američané omezili vánoční a novoroční oslavy. "Tím nejlepším, co mohou Američané během období svátků udělat, je zůstat doma a necestovat," řekl dnes Henry Walke, který řídí postup amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v boji proti pandemii. Dodal, že USA potřebují "zastavit exponenciální nárůst".

I o uplynulém svátečním víkendu evidovali analytici z The COVID Tracking Project pokračování růstu počtu hospitalizací spojených s covidem-19. V úterý bylo údajně v amerických nemocnicích už skoro 99.000 pacientů s koronavirem. Při předchozích vrcholech epidemie v USA se tento údaj nedostal nad 60.000.

Obsazenost nemocnic nyní rychle narůstá i v nejlidnatějším americkém státě Kalifornie a místní guvernér Gavin Newsom tento týden varoval, že systém zdravotní péče by se do Vánoc mohl dostat na hranici svých možností. Okres Los Angeles County už svým deseti milionům obyvatel nařídil omezení pohybu na veřejnosti, jinde platí mimo jiné zákazy nočního vycházení.

Kalifornie se při zohlednění velikosti populace řadí mezi americké státy s nejmenším počtem nemocničních lůžek a navíc se potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, uvádí v novém článku NYT. Ve státě se 40 miliony obyvatel je aktuálně hospitalizováno asi 9000 pacientů s covidem-19, přičemž nákazy přibývají tempem okolo 14.000 za den.

Od začátku šíření koronaviru se podle JHU nákaza v USA potvrdila u 13,7 milionu lidí a bilance obětí už přesáhla 270.000. Statistiky o celkovém počtu úmrtí za letošní rok nicméně naznačují, že v důsledku pandemie v USA zemřel mnohem větší počet lidí.

Zdravotnickou krizi provází i hluboká krize ekonomická, jejíž dopady na domácnosti a podniky jsou o to citelnější, že federální vláda od léta neschválila žádný balíček opatření na oživení hospodářství. Složitá vyjednávání mezi lídry v Kongresu a Bílým domem tento týden pokračují, zatímco v zemi roste nervozita, neboť s koncem roku vyprší další programy federální podpory schválené na jaře.

Na začátku týdne se postupně objevily tři návrhy krizových balíčků, jeden od lídrů Demokratické strany, druhý od lídra republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella a třetí od skupiny složené ze zákonodárců z obou hlavních stran. Kompromis, který by mohl projít celým legislativním procesem, se ale bezprostředně po jejich předložení nerýsoval.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

06.12.2021 16:57 Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla tvůrkyně…

06.12.2021 11:39 Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla v přednášce vysílané stanicí BBC…

USA oznámily diplomatický bojkot olympiády v Číně kvůli lidským právům

06.12.2021 20:35 Aktualizováno Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA.…

Republikáni s vazbami na Trumpa se spojují s táborem odpůrců vakcín

06.12.2021 17:17 Ve Spojených státech rok před novými volbami do Kongresu sílí partnerství mezi spojenci někdejšího…

V USA se očekává ohlášení diplomatického bojkotu olympiády v Číně

06.12.2021 12:30 Aktualizováno Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena tento týden oznámí, že nadcházející zimní…

Ve 98 letech zemřel bývalý senátor a kandidát na prezidenta USA Bob Dole

05.12.2021 21:54 Aktualizováno Ve věku 98 let zemřel dnes ve Spojených státech bývalý senátor a neúspěšný kandidát na amerického…

Zájem o očkování proti covidu-19 v USA dál roste

05.12.2021 13:26 Řada očkovacích klinik a úřadů ve Spojených státech hlásí zvýšený zájem o očkování proti covidu-19…

Biden a Putin si v úterý promluví přes videohovor, hlavně o Ukrajině

04.12.2021 19:22 Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné…

Policie zadržela rodiče pachatele střelby ve škole v Michiganu

04.12.2021 11:20 Policie v Detroitu zadržela rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého považuje za pachatele úterní…

Policie kvůli ozbrojenému muži uzavřela budovu OSN

02.12.2021 20:54 Aktualizováno Ozbrojený muž, který se dnes pohyboval před sídlem OSN, přičemž měl patrně přiložené ústí hlavně ke…

USA zpřísní podmínky pro turisty, test před odletem nesmí být starší než…

02.12.2021 12:42 Spojené státy od příštího týdne zpřísní podmínky pro cestovatele, kteří se před odletem do USA…

Spojené státy hlásí první případ nákazy variantou omikron

01.12.2021 21:17 Spojené státy dnes oznámily první případ nákazy novou variantou koronaviru omikron. Jde o člověka v…

Související:

Právě se děje

reklama