Covid: Nákaz a úmrtí v USA po dlouhém svátečním víkendu opět přibývá

Spojené státy zažívaly od čtvrtečního Dne díkůvzdání pokles denních statistik o vývoji epidemie covidu-19. Analytici však předem upozorňovali, že zpracovávání údajů během prodlouženého svátečního víkendu nebude plnohodnotné a čísla o nákazách a úmrtích tak nebudou příliš spolehlivá. Nyní jsou denní bilance opět na vzestupu a panují obavy z dosažení nových smutných rekordů.

Policie USA, autor: Richard Goff
doporučujeme

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) v úterý zaznamenala 2597 nově nahlášených úmrtí, což je v její databázi druhý nejvyšší přírůstek po rekordu z 15. dubna. Podle listu The New York Times (NYT) dokonce za den přibylo lehce přes 2600 případů. Oba zdroje registrovaly přes 180.000 nových infekcí, tedy více než za předchozí úterý.

I tyto součty je potřeba brát s rezervou, neboť je v nich zřejmě zahrnuto mnoho starších případů, které se v předchozích dnech nedostaly do evidence. Podle agentury Reuters mnozí zdravotničtí činitelé avizovali, že kvůli komplikacím spojeným s Dnem díkůvzdání budou tento týden statistiky situaci zkreslovat opačným směrem.

Na konci minulého týdne některé laboratoře omezily či přerušily provoz, mnohá odběrová centra zůstala zavřená a na některých místech nastaly výpadky v hlášení denních čísel. Iniciativa The COVID Tracking Project, která vývoj monitoruje podobně jako JHU a NYT, v úterý večer vysvětlovala, že z některých států nově přišly údaje za období delší než 24 hodin.

Úterní údaje tedy nelze brát jako potvrzení obav, že oslavy jednoho z nejdůležitějších amerických svátků zrychlí šíření viru SARS-CoV-2, zdravotničtí činitelé se nicméně na začátku týdne připravovali na pokračování nepříznivých trendů z většiny listopadu.

V návaznosti na podobné apely spojené se Dnem díkůvzdání nyní přicházejí i výzvy, aby Američané omezili vánoční a novoroční oslavy. "Tím nejlepším, co mohou Američané během období svátků udělat, je zůstat doma a necestovat," řekl dnes Henry Walke, který řídí postup amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v boji proti pandemii. Dodal, že USA potřebují "zastavit exponenciální nárůst".

I o uplynulém svátečním víkendu evidovali analytici z The COVID Tracking Project pokračování růstu počtu hospitalizací spojených s covidem-19. V úterý bylo údajně v amerických nemocnicích už skoro 99.000 pacientů s koronavirem. Při předchozích vrcholech epidemie v USA se tento údaj nedostal nad 60.000.

Obsazenost nemocnic nyní rychle narůstá i v nejlidnatějším americkém státě Kalifornie a místní guvernér Gavin Newsom tento týden varoval, že systém zdravotní péče by se do Vánoc mohl dostat na hranici svých možností. Okres Los Angeles County už svým deseti milionům obyvatel nařídil omezení pohybu na veřejnosti, jinde platí mimo jiné zákazy nočního vycházení.

Kalifornie se při zohlednění velikosti populace řadí mezi americké státy s nejmenším počtem nemocničních lůžek a navíc se potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, uvádí v novém článku NYT. Ve státě se 40 miliony obyvatel je aktuálně hospitalizováno asi 9000 pacientů s covidem-19, přičemž nákazy přibývají tempem okolo 14.000 za den.

Od začátku šíření koronaviru se podle JHU nákaza v USA potvrdila u 13,7 milionu lidí a bilance obětí už přesáhla 270.000. Statistiky o celkovém počtu úmrtí za letošní rok nicméně naznačují, že v důsledku pandemie v USA zemřel mnohem větší počet lidí.

Zdravotnickou krizi provází i hluboká krize ekonomická, jejíž dopady na domácnosti a podniky jsou o to citelnější, že federální vláda od léta neschválila žádný balíček opatření na oživení hospodářství. Složitá vyjednávání mezi lídry v Kongresu a Bílým domem tento týden pokračují, zatímco v zemi roste nervozita, neboť s koncem roku vyprší další programy federální podpory schválené na jaře.

Na začátku týdne se postupně objevily tři návrhy krizových balíčků, jeden od lídrů Demokratické strany, druhý od lídra republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella a třetí od skupiny složené ze zákonodárců z obou hlavních stran. Kompromis, který by mohl projít celým legislativním procesem, se ale bezprostředně po jejich předložení nerýsoval.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama