Spojené státy zažívaly od čtvrtečního Dne díkůvzdání pokles denních statistik o vývoji epidemie covidu-19. Analytici však předem upozorňovali, že zpracovávání údajů během prodlouženého svátečního víkendu nebude plnohodnotné a čísla o nákazách a úmrtích tak nebudou příliš spolehlivá. Nyní jsou denní bilance opět na vzestupu a panují obavy z dosažení nových smutných rekordů.
Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) v úterý zaznamenala 2597 nově nahlášených úmrtí, což je v její databázi druhý nejvyšší přírůstek po rekordu z 15. dubna. Podle listu The New York Times (NYT) dokonce za den přibylo lehce přes 2600 případů. Oba zdroje registrovaly přes 180.000 nových infekcí, tedy více než za předchozí úterý.
I tyto součty je potřeba brát s rezervou, neboť je v nich zřejmě zahrnuto mnoho starších případů, které se v předchozích dnech nedostaly do evidence. Podle agentury Reuters mnozí zdravotničtí činitelé avizovali, že kvůli komplikacím spojeným s Dnem díkůvzdání budou tento týden statistiky situaci zkreslovat opačným směrem.
Na konci minulého týdne některé laboratoře omezily či přerušily provoz, mnohá odběrová centra zůstala zavřená a na některých místech nastaly výpadky v hlášení denních čísel. Iniciativa The COVID Tracking Project, která vývoj monitoruje podobně jako JHU a NYT, v úterý večer vysvětlovala, že z některých států nově přišly údaje za období delší než 24 hodin.
Úterní údaje tedy nelze brát jako potvrzení obav, že oslavy jednoho z nejdůležitějších amerických svátků zrychlí šíření viru SARS-CoV-2, zdravotničtí činitelé se nicméně na začátku týdne připravovali na pokračování nepříznivých trendů z většiny listopadu.
V návaznosti na podobné apely spojené se Dnem díkůvzdání nyní přicházejí i výzvy, aby Američané omezili vánoční a novoroční oslavy. "Tím nejlepším, co mohou Američané během období svátků udělat, je zůstat doma a necestovat," řekl dnes Henry Walke, který řídí postup amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v boji proti pandemii. Dodal, že USA potřebují "zastavit exponenciální nárůst".
I o uplynulém svátečním víkendu evidovali analytici z The COVID Tracking Project pokračování růstu počtu hospitalizací spojených s covidem-19. V úterý bylo údajně v amerických nemocnicích už skoro 99.000 pacientů s koronavirem. Při předchozích vrcholech epidemie v USA se tento údaj nedostal nad 60.000.
Obsazenost nemocnic nyní rychle narůstá i v nejlidnatějším americkém státě Kalifornie a místní guvernér Gavin Newsom tento týden varoval, že systém zdravotní péče by se do Vánoc mohl dostat na hranici svých možností. Okres Los Angeles County už svým deseti milionům obyvatel nařídil omezení pohybu na veřejnosti, jinde platí mimo jiné zákazy nočního vycházení.
Kalifornie se při zohlednění velikosti populace řadí mezi americké státy s nejmenším počtem nemocničních lůžek a navíc se potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, uvádí v novém článku NYT. Ve státě se 40 miliony obyvatel je aktuálně hospitalizováno asi 9000 pacientů s covidem-19, přičemž nákazy přibývají tempem okolo 14.000 za den.
Od začátku šíření koronaviru se podle JHU nákaza v USA potvrdila u 13,7 milionu lidí a bilance obětí už přesáhla 270.000. Statistiky o celkovém počtu úmrtí za letošní rok nicméně naznačují, že v důsledku pandemie v USA zemřel mnohem větší počet lidí.
Zdravotnickou krizi provází i hluboká krize ekonomická, jejíž dopady na domácnosti a podniky jsou o to citelnější, že federální vláda od léta neschválila žádný balíček opatření na oživení hospodářství. Složitá vyjednávání mezi lídry v Kongresu a Bílým domem tento týden pokračují, zatímco v zemi roste nervozita, neboť s koncem roku vyprší další programy federální podpory schválené na jaře.
Na začátku týdne se postupně objevily tři návrhy krizových balíčků, jeden od lídrů Demokratické strany, druhý od lídra republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella a třetí od skupiny složené ze zákonodárců z obou hlavních stran. Kompromis, který by mohl projít celým legislativním procesem, se ale bezprostředně po jejich předložení nerýsoval.
Související

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
před 1 hodinou

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
před 2 hodinami

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
před 2 hodinami

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
před 3 hodinami

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 4 hodinami

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 4 hodinami

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
před 4 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem
před 6 hodinami

Tropické počasí po víkendu ukončí studená fronta. Přinese změnu
včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
včera

Tragédie na Chrudimsku. Srazila se čtyři auta, jeden ze řidičů nepřežil
včera

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia
včera

Španělsko zasáhlo zemětřesení. Jen štěstím se nikomu nic nestalo
včera

Léto pokračuje. Dny bez deště budou spíše výjimkou, avizují meteorologové
včera

Vyhledávaná restaurace v kempu u Máchova jezera lehla popelem
včera

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu
včera

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska
včera

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo
včera

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky
včera
Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit
Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?
Zdroj: Libor Novák