"Floyd neměl být mrtvý." Aktivista Al Sharpton vyzval k novému pochodu na Washington

Vlivný černošský aktivista Al Sharpton vyzval na pietní akci za George Floyda k novému pochodu na Washington. Uskutečnit by se měl 28. srpna, tedy 57 let od slavného pochodu, který zorganizoval Martin Luther King. Informovala o tom dnes stanice CNN. Smrt černocha Floyda vyvolala v USA rozsáhlé demonstrace proti rasismu.

"Osmadvacátého srpna, na 57. výročí pochodu na Washington se zase vydáme do Washingtonu," řekl dle CNN reverend Sharpton na čtvrteční pietní akci. "Vrátíme se tam osmadvacátého srpna, abychom obnovili sen a znovu se mu zavázali," dodal.

Na konci května 1963 se ve Spojených státech konala jedna z největších manifestací za lidská práva v dějinách země. Zúčastnilo se jí téměř čtvrt milionu lidí. Takzvaný pochod na Washington za práci a svobodu zorganizoval černošský aktivista Martin Luther King, který u Lincolnova památníku v hlavním městě pronesl svůj slavný projev "I have a dream ..." (Mám sen). Vykreslil v něm sen o Spojených státech jako zemi bez rasových předsudků.

Sharpton vyzval ve čtvrtek k novému pochodu na Washington na pietní akci za George Floyda, které se zúčastnil i Martin Luther King mladší, syn někdejšího černošského pastora a bojovníka za rasovou rovnoprávnost.

Podle Sharptona se plánovaného pochodu zúčastní Floydova rodina i příbuzní dalších černochů, kteří "znají tuto bolest". Zapojit by se měla i rodina Erika Garnera, jnež zemřel při zatýkání policií v roce 2014 v New Yorku. Také on si stejně jako Floyd při zatýkání marně stěžoval, že "nemůže dýchat".

"George Floyd by neměl být mrtvý. Nezemřel na běžné zdravotní obtíže. Zemřel na běžné selhání amerického systému vymáhání práva," uvedl Sharpton na pietě. "Je načase, abychom se postavili v Georgově jménu a řekli: 'Dejte své koleno z našich krků'," dodal černošský aktivista.

Šestačtyřicetiletý černoch George Floyd zemřel 25. května při zatýkání v Minneapolisu. Zasahující bělošský policista mu klečel osm minut a 46 vteřin na krku i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Nyní již bývalý policista Derek Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy.

Také ve čtvrtek večer se proti rasismu protestovalo v řadě amerických měst včetně Washingtonu, New Yorku, Atlanty, Denveru, Detroitu či Los Angeles. Z valné většiny byly demonstrace pokojné. V uplynulých dnech se protesty několikrát zvrhly ve střety s policií a rabování.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Demonstrace v USA Washington, D.C., USA USA (Spojené státy americké) lidská práva

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy