"Floyd neměl být mrtvý." Aktivista Al Sharpton vyzval k novému pochodu na Washington

Vlivný černošský aktivista Al Sharpton vyzval na pietní akci za George Floyda k novému pochodu na Washington. Uskutečnit by se měl 28. srpna, tedy 57 let od slavného pochodu, který zorganizoval Martin Luther King. Informovala o tom dnes stanice CNN. Smrt černocha Floyda vyvolala v USA rozsáhlé demonstrace proti rasismu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

George Floyd
doporučujeme

"Osmadvacátého srpna, na 57. výročí pochodu na Washington se zase vydáme do Washingtonu," řekl dle CNN reverend Sharpton na čtvrteční pietní akci. "Vrátíme se tam osmadvacátého srpna, abychom obnovili sen a znovu se mu zavázali," dodal.

Na konci května 1963 se ve Spojených státech konala jedna z největších manifestací za lidská práva v dějinách země. Zúčastnilo se jí téměř čtvrt milionu lidí. Takzvaný pochod na Washington za práci a svobodu zorganizoval černošský aktivista Martin Luther King, který u Lincolnova památníku v hlavním městě pronesl svůj slavný projev "I have a dream ..." (Mám sen). Vykreslil v něm sen o Spojených státech jako zemi bez rasových předsudků.

zdroj: YouTube

Sharpton vyzval ve čtvrtek k novému pochodu na Washington na pietní akci za George Floyda, které se zúčastnil i Martin Luther King mladší, syn někdejšího černošského pastora a bojovníka za rasovou rovnoprávnost.

Podle Sharptona se plánovaného pochodu zúčastní Floydova rodina i příbuzní dalších černochů, kteří "znají tuto bolest". Zapojit by se měla i rodina Erika Garnera, jnež zemřel při zatýkání policií v roce 2014 v New Yorku. Také on si stejně jako Floyd při zatýkání marně stěžoval, že "nemůže dýchat".

"George Floyd by neměl být mrtvý. Nezemřel na běžné zdravotní obtíže. Zemřel na běžné selhání amerického systému vymáhání práva," uvedl Sharpton na pietě. "Je načase, abychom se postavili v Georgově jménu a řekli: 'Dejte své koleno z našich krků'," dodal černošský aktivista.

Šestačtyřicetiletý černoch George Floyd zemřel 25. května při zatýkání v Minneapolisu. Zasahující bělošský policista mu klečel osm minut a 46 vteřin na krku i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Nyní již bývalý policista Derek Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy.

Také ve čtvrtek večer se proti rasismu protestovalo v řadě amerických měst včetně Washingtonu, New Yorku, Atlanty, Denveru, Detroitu či Los Angeles. Z valné většiny byly demonstrace pokojné. V uplynulých dnech se protesty několikrát zvrhly ve střety s policií a rabování.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masivní ohňostroj i protesty. USA letos čeká bouřlivý Den nezávislosti

02.07.2020 15:05 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá na letošní oslavy Dne nezávislosti ve…

Napětí uvnitř Facebooku. Zuckerberg čelí kritice, navíc prodělává miliardy

02.07.2020 14:45 V souvislosti s blížícími se volbami v USA zkritizovala většina zaměstnanců a předních vědců…

Biden válcuje Trumpa. Již dva měsíce po sobě vybral na kampaň víc peněz

02.07.2020 13:36 Kandidátovi Demokratické strany na prezidenta USA Joeovi Bidenovi se už dva měsíce po sobě podařilo…

Pandemie covid-19 se v USA prudce zhoršuje. Trump otočil, je pro nošení…

02.07.2020 10:59 Aktualizováno Denní počet nových případů koronavirové nákazy ve Spojených státech ve středu překonal hranici 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy