Guantánamo. Dějiště tvrdých výslechů hostí už jen 39 vězňů. Kdy se dostanou ven neví

Spojené státy pokračují 20 let od útoků z 11. září ve "válce proti teroru", která se bojuje na křovinatých kopcích jihovýchodní Kuby, na místě známém jako zátoka Guantánamo. USA zajaly během několika měsíců od atentátů stovky mužů podezřelých z napojení na teroristickou organizaci Al-Káida a poslaly je na americkou námořní základnu na Kubě.

guantanamo, u.s. base

Tyto muže označily za "nepřátelské bojovníky" a zbavily je práv. Časový rámec pro jejich propuštění nebyl nikdy stanoven s výjimkou dne, kdy by skončila válka proti terorismu. Ta ovšem oficiálně dál trvá, napsala agentura AFP.

Většinu ze 780 vězňů, kteří byli nejprve zavřeni v klecích a poté ve spěšně postavených celách, už propustily. Některé po více než deseti letech od zadržení, aniž by proti nim byla vznesena obvinění. Dnes zbývá jen 39 vězňů. Někteří už získali příslib propuštění, zatímco jiní na něj stále čekají. Washington stále považuje 12 vězňů za nebezpečné, včetně údajného strůjce útoků z 11. září Chálida Šajcha Muhammada.

Z těchto 12 mužů již byli odsouzeni dva: jeden na doživotí, druhý čeká na výši trestu. Soudní procesy zbývajících deseti vězňů pokračují chaoticky a přerušovaně. V úterý pokračovalo po 17měsíční pauze, kterou si vynutila pandemie covidu-19, přípravné jednání soudu s Chálidem Šajchem Muhammadem a dalšími čtyřmi zadrženými. Neexistuje žádná záruka, že jejich rozsudek bude vynesen před 21. nebo dokonce 22. výročím útoků z 11. září.

Vojenské tribunály a výjimečné právní postupy, které byly zavedeny pro tyto soudní procesy pod záminkou exteritoriality základny Guantánamo, se ukázaly jako těžkopádný postup, který je často v rozporu s americkým právem.

Podle právníka amerického ministerstva obrany Benjamina Farleyho, který zastupuje jednoho z pěti obžalovaných, jsou tyto vojenské soudy "neúspěšným experimentem ad hoc spravedlnosti“.

Americká vláda byla obviněna ze zatajování nebo falšování vyšetřovacího materiálu a ze špehování právníků zadržených osob. Vězni navíc tvrdí, že byli brutálně mučeni, což by mohlo vést ke zrušení soudních procesů, které jsou proti nim vedeny. Poslední vězni by proto mohli opustit brány věznice Guantánamo, uvedla Shayana Kadidalová z neziskové organizace Centrum pro ústavní práva. „Myslím si, že každý ví, že tribunály jsou selháním,“ řekla.

Guantánamo je ostudou pro Washington, který čelí obvinění z porušování lidských práv. Americká vojenská věznice, vzdálená několik kilometrů od námořní základy, byla dějištěm tvrdých výslechů, při kterých se používaly metody, jako je simulace topení, takzvaný waterboarding.

Později se ukázalo, že administrativa prezidenta George Bushe mladšího neměla důkazy o propojení mnoha zadržených s Al-Káidou nebo s útoky z 11. září, a o několik let později je potichu propustila. Když převzal úřad amerického prezidenta Barack Obama v lednu 2009, ve věznici zůstávalo 240 vězňů. Guantánamo Spojené státy nejen zahanbilo, ale stalo se tím, co jeden americký úředník nazval „nástrojem propagandy“ pro džihádisty po celém světě.

Jedním z prvních Obamových rozhodnutí bylo nařídit uzavření Guantánama do jednoho roku. Americký Kongres, ve kterém tehdy měli většinu republikáni, tomu ale zabránil. Demokrat Obama přesto prosazoval propuštění většiny vězňů, a když po něm úřad přebíral Donald Trump, ve věznici jich zbývalo jen 41. Trump propouštění zastavil a vyloučil úplné uzavření vězení. Místo toho navrhnul, aby se do věznice posílali bojovníci Islámského státu (IS), zajatí v Iráku a na severu Sýrie.

Současný americký prezident Joe Biden, který byl viceprezidentem Baracka Obamy, je pro uzavření vojenské věznice, ale analytici tvrdí, že se pokusí vyhnout jakékoli konfrontaci s Kongresem. Rozšíření vakcín proti covidu-19 umožnilo obnovení činnosti vojenských soudů v květnu. Šéf Bílého domu mezitím začal diskrétně propouštět ty, kteří nejsou obviněni.

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Další útok akustickou zbraní? Ambasáda v Kolumbii hlásí případy …

13.10.2021 15:02 Velvyslanectví Spojených států v Kolumbii zaznamenalo několik případů záhadného onemocnění…

Harrisová: USA by se měly postavit čelem k násilí vůči původním kmenům

12.10.2021 21:06 Spojené státy by se měly vyrovnávat se svou "ostudnou minulostí" spočívající v počátečním páchání…

Související:

Právě se děje

reklama