Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy

Nedávné protesty v Los Angeles podle expertů poukázaly na tři zásadní poznatky, které mohou zlepšit práci policie, aniž by byla ohrožena veřejná bezpečnost.

V krizových chvílích lidem často nezáleží na tom, kdo drží hasicí přístroj – hlavní je, že hasí. Stejně tak se málokdo pozastavuje nad tím, že v Kalifornii slouží zhruba 1 750 vězňů jako hasiči. A podobně se i veřejnost málokdy trápí právními nuancemi nasazení Národní gardy nebo dokonce aktivní armády k potlačení nepokojů, jako byly ty nedávné v LA.

Pokud Američané uvěří, že mají na výběr jen mezi anarchií a represí, většina zvolí to druhé. Jenže to je falešná volba. S kvalitním výcvikem, správnými interními pravidly a profesionálním přístupem mohou policisté současně chránit svobodu projevu i veřejný pořádek.

Události v Los Angeles, kde se demonstranti snažili zablokovat deportace nelegálních migrantů vedené imigrační službou ICE, ukázaly, jak důležité je rozlišovat mezi impulzivní a efektivní reakcí. V duchu varování prezidenta Geralda Forda, že vláda dostatečně silná na to, aby vám dala vše, co chcete, je také dost silná na to, aby vám to vzala, si musíme dávat pozor, jaké precedenty vytváříme.

Ačkoliv se situace v LA nevyhrotila do ozbrojeného střetu mezi policií, armádou a demonstranty, tři klíčové poučení zůstávají. Pro web National Interest to uvedli Marc Levin, hlavní právní poradce Rady pro trestní spravedlnost a zakladatel iniciativy Right on Crime, a Khalil Cumberbatch, expert na otázky reforem trestní politiky a veřejné bezpečnosti. 

1. Deeskalační výcvik snižuje riziko

Investice do výcviku zaměřeného na deeskalaci napětí se vyplácí. Přestože policie v LA čelila provokacím a použila různé formy neletální síly (od gumových projektilů po slzný plyn), neexistují zprávy o jediném výstřelu z palné zbraně.

Zatímco armáda je trénována pro maximální smrtící sílu, policie má jiný úkol – chránit život a veřejný pořádek prostřednictvím důvěry a odpovědnosti. Šéf policie v Knoxville, Paul Noel, ve své reakci na dění v LA uvedl, že „měřítkem našich služeb nebude to, jak hlasitě poroučíme, ale jak věrně dodržujeme zákon – obzvlášť když je to nejtěžší.“

Deeskalační výcvik není v USA plošně vyžadován, ale většina velkých a středně velkých měst, včetně LAPD, ho zařadila mezi své hlavní priority. Výzkumy opakovaně potvrzují jeho přínosy. Například zpráva Niskanen Center ukázala, že města jako Tempe (Arizona) nebo Louisville (Kentucky) díky tomuto výcviku zaznamenala méně zranění civilistů, aniž by klesla schopnost policie řešit bezpečnostní hrozby.

2. Obnovení pořádku není jen o zastavení násilí

Zatímco levice zdůrazňuje, že většina protestujících v LA byla pokojná, pravice upozorňuje na pět zraněných policistů a zapálené autonomní vozy Waymo. Obě strany mají pravdu – většina protestů byla nenásilná, ale i omezené násilnosti nelze ignorovat.

Je důležité si uvědomit, že nezákonné chování – například blokování dálnice nebo neuposlechnutí výzvy k rozpuštění – sice nemusí být násilné, ale pořád je nezákonné a má své důvody.

V roce 2022 se situace obrátila: tehdy krajně pravicoví řidiči kamionů zablokovali silnice v Kanadě během protestu proti vakcínám. Nešlo o násilí, ale ekonomické škody byly enormní – jen automobilový průmysl přišel o 300 milionů dolarů. Výuka, práce i pohyb občanů byly paralyzovány.

Policie v těchto případech musí postupovat s rozvahou, ale veřejnost má oprávněný nárok na bezpečný přístup k práci, škole či službám.

3. Stírá-li se hranice mezi policií, imigračním úřadem a armádou, vzniká chaos

Spojování pravomocí v oblasti trestního práva, imigrace a obrany státu přináší závažné problémy. Pro mnoho Američanů je znepokojivé, když ICE agenti v kuklách bez varování odvádějí podezřelé z restaurací či soudních budov. Veřejnost (a někdy i zadržený) pak těžko pozná, zda jde o legální zatčení, nebo o únos.

Podobně i přítomnost aktivních vojáků v ulicích vyvolává obavy. Tito vojáci nemají výcvik pro civilní zásahy a jejich nasazení podkopává důvěru v armádu jako v jednu z nejdůvěryhodnějších institucí země. Vojáci i veteránské organizace varují, že takové kroky ohrožují morálku i nábor nových příslušníků.

Otázkou zůstává: Jak zabráníme tomu, aby se výjimečná opatření nestala normou?

Z historie známe případy, kdy vlády zneužily výjimečná oprávnění proti svým občanům. Během pandemie Čína tvrdě potlačovala porušování restrikcí, kanadský premiér Trudeau zase čelil kritice za zneužití zákona o výjimečném stavu při potlačení konvoje truckerů – později byl tento krok označen za nezákonný.

Po nepokojích v roce 2020 po smrti George Floyda provedl LAPD sebehodnotící zprávu, která odhalila slabiny a možnosti zlepšení. Podobná analýza by měla následovat i nyní.

Avšak zásadní lekce nejsou taktické, ale systémové. Pokud se rozostří hranice mezi funkcemi policie, imigrační správy a armády, hrozí, že každá z těchto institucí ztratí důvěru veřejnosti a účinnost v tom, co má chránit – zákon, bezpečnost a ústavní práva.

Prevence chaosu neznamená potlačení práv. Znamená, že budeme mít připravené nástroje – včetně vzdělaných, profesionálních policistů – které dokážou ochránit zároveň pořádek i svobodu.

Související

Prezident Trump

Má Putina za přítele nebo protivníka? Trumpovy snahy ukončit válku selhaly na všech frontách

Po hrozbách, že přeruší vojenskou pomoc Ukrajině, se zdá, že prezident USA Donald Trump změnil svůj postoj. Původně se administrativa domnívala, že její proruská rétorika, signály a diplomacie vyvolají reciprocitu v Moskvě a otevřou cestu k ukončení rusko-ukrajinské války. Nyní se však zdá, že Trump pochopil, že tento přístup není jen slepou uličkou, ale že vedl k opačnému efektu — ruské útoky na ukrajinská města a vesnice jen eskalovaly.
Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu Původní zpráva

Trump tu nebude navždy, říká expertka. EU čelí tlaku obchodnímu tlaku USA a hledá cestu ven

Evropská unie čelí vážné obchodní výzvě. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zvýšit cla na evropské zboží, Brusel proto připravuje odvetná opatření. Hrozí další eskalace vztahů s USA, zatímco sílí snahy o nalezení alternativních partnerů. O možných dopadech, strategických směrech a varováních před Čínou promluvila pro EuroZprávy.cz výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Demonstrace v USA policie

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Hasiči v Řecku, ilustrační fotografie.

Řeckem se šíří ničivé požáry. Kouř už se dostal až do Atén

Letní počasí v Česku je pro mnoho lidí zklamáním, ale v některých částech Evropy se potýkají s vlnami veder a zuřícími lesními požáry. Hned s pěti požáry bojují hasiči v Řecku, kde již bylo nutné přistoupit k evakuaci lidí z oblasti, která je vzdálená jen 30 kilometrů od Atén. Uvedla to BBC.  

před 1 hodinou

Jiří Krampol, herec a moderátor

Zemřel legendární herec Jiří Krampol

Českou hereckou obec zasáhla o víkendu nesmírně smutná zpráva. Zemřel herec a bavič Jiří Krampol, který v červenci oslavil 87. narozeniny. Krampol se v posledních měsících potýkal se zdravotními potížemi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Deštivé počasí

Česko zasáhne deštivé počasí. Existuje několik scénářů

Meteorologové již dnes očekávají na východě Česka trvalé a vydatné srážky, které zapříčiní tlaková níže postupují přes Maďarsko a Slovensko do Polska. Platí i příslušná výstraha. Podle expertů ale není zcela jasné, kolik srážek a kam přesně přinese. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Plzně trápila koncovka. Ženevě stačila k vítězství jedna akce

Jako první z českých klubů do nové sezóny evropských pohárů vstoupila v úterý na svém hřišti Viktoria Plzeň, jejímž prvním soupeřem v bojích o účast v Lize mistrů byla Servette Ženeva, která ji byla vylosována pro 2. předkolo této nejprestižnější evropské soutěže. Úvodní domácí zápas s tímto soupeřem však svěřencům kouče Miroslava Koubka nevyšel, neboť vyhořeli na špatné koncovce. Šancí ke skórování měli mnoho, ale jediný gól vsítil nakonec hostující Samuel Mráz z jediné akce švýcarského klubu ze 13. minuty.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Chceme-li chránit demokracii, musíme chránit i její jazyk. S označením „dezolát“ by se mělo šetřit

Označení „dezolát“ se z okrajového výrazu stalo běžnou nálepkou i ve vážně míněné publicistice. Když ho v titulku použije nejčtenější české médium, nejde už jen o slang nebo bezpředmětné urážky napříč běžnými občany, ale o dehonestaci. Případ filmu Velký vlastenecký výlet, který zachycuje cestu tří Čechů na Ukrajinu, ukazuje, jak se jazyk může stát nástrojem rozdělování. A jak největší médium v zemi, místo ochrany svobodné diskuse, podkopává její základy.

Aktualizováno včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Anonym vyhrožoval bombou v obchodních centrech v Praze

Zatím neznámý anonym se rozhodl zkomplikovat poslední červencovou sobotu lidem, kteří se v Praze vydali na nákupy. Policie prověřovala výhrůžku týkající se několika obchodních center v hlavním městě. Na místech zasahovali pyrotechnici. Bomba se nenašla.

včera

včera

včera

včera

Američané v Sýrii zlikvidovali vysoce postaveného teroristu Islámského státu

Američané v Sýrii zlikvidovali jednoho z vysoce postavených vůdců Islámského státu. Za poslední dobu jde již o několikátou úspěšnou operaci, při které došlo k usmrcení či zadržení některého z teroristů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy