Historik vyvrací mýtus: Biden nezavádí v USA socialismus

NÁZOR - Republikáni obviňují amerického prezidenta Joe Bidena, že prosazuje radikální program, který učiní ze Spojených států zkrachovalý socialistický stát, poukazuje Max Boot v komentáři pro server Washington Post. Vojenský historik a publicista z think tanku Council on Foreign Relations přiznává, že Biden sice navrhuje výraznou vlnu vládního utrácení, která může spustit inflaci, odmítá však, že by chystané investice změnily zemi v Severní Koreu, Kubu, Venezuelu či Sovětský svaz a zavedly státní vlastnictví průmyslu.

Pyšné řeči

Republikánská senátorka Marsha Blackburnová například na svém Twitteru sdílela článek z roku 1974 o školkách v Sovětském svazu a doplnila zlověstnou větu: "Víte, komu se také líbila univerzální předškolní výuka," uvádí autor komentáře.

Biden požaduje investici 2,3 bilionu dolarů do infrastruktury a dalších 1,8 bilionu na předškolní péči, rodičovskou dovolenou a bezplatné školky, a to nad rámec již schváleného stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů, nastiňuje Boot. Domnívá se, že záměr by Spojené státy pouze přiblížil standardům v jiných bohatých průmyslových demokratických zemích, mezi které patří.   

"Zdá se, že mnoho konzervativců si pochopitelně myslí, že jako 'výjimečná' země se nemáme co učit od jakékoliv jiné země," pokračuje americký komentátor. To však považuje za pyšné řeči, jelikož koronavirová pandemie by měla rozdrtit iluzi o americké všemocnosti, která není udržitelná ani ve světle rychlé očkovací kampaně ve Spojených státech. 

Brazílie či Indie dnes sice čelí větší epidemii než Spojené státy, ty ale i tak evidují více potvrzených případů úmrtí na covid-19 než jakákoliv jiná země, přes 576 tisíc, upozorňuje historik. Dodává, že Spojené státy sice zůstávají lídrem v mnoha důležitých oblastech, například technologiích, finančnictví, vysokém školství či vojenství, ale v jiných ukazatelích ve srovnání se zahraničím zaostávají.   

Nadace The Commonwealth Fund například zjistila, že Spojené státy ve srovnání s dalšími bohatými státy OECD vynakládají téměř dvojnásobný podíl HDP do zdravotnické sféry, ale vykazují nižší průměrnou délku dožití, vyšší počet sebevražd, větší počet obézních a pacientů s chronickými nemocemi i vyšší míru úmrtí, kterým šlo předejít, konstatuje Boot. Nepovažuje za náhodu, že Spojené státy jsou jedinou rozvinutou průmyslovou zemí, kde neexistuje univerzální zdravotní pojištění a univerzální rodičovská dovolená.  

Historik zmiňuje i poznatek think tanku Economic Policy Institute, že ve Spojených státech se roky prohlubuje příjmová nerovnost - mezi lety 1978 a 2018 stoupl plat vrcholových manažerů o více než 1.007 %, zatímco plat typického dělníka jen o necelých 12 %, přičemž příjmová nerovnost v zemi se nyní spíše blíží Africe či latinské Americe než Evropě.    

V jiný oblastech jsou Spojené státy spíše průměrné, deklaruje Boot. Odkazuje na statistiku OECD, že minimální mzda ve Spojených státech je až patnáctá nejvyšší na světě a silně zaostává například za minimální mzdou v Německu či Jižní Koreji. Světové ekonomické fórum zase zařadilo úroveň americké infrastruktury až na 13 místo, zatímco patnáctiletí Američané zaujali podle OECD ve srovnávacím testu všeobecných znalostí 11. místo ze 79 zemí a v testu z matematiky dokonce 30. místo, uvádí autor komentáře. 

Recept na spokojenější společnost

"V některých oblastech skutečně vedeme," pokračuje historik. Připomíná, že Spojené státy vévodí žebříčku poměru vězněných obyvatel - překonávají i autoritářské země jako Turkmenistán či Kubu -, a vykazují největší míru držení střelných zbraní i nejvyšší počet úmrtí v důsledku střelby ze všech rozvinutých průmyslových zemí.   

Spojené státy sice hojně investují do vězeňství, ale o poznání méně do sociálních služeb, poukazuje Boot. Vysvětluje, že americká vláda do této oblasti vynakládá 37,8 % HDP, což je podstatně méně než většina zemí OECD - Francie například vynakládá na sociální služby přes 55 % HDP. Přesto jsou Spojené státy sotva volnotržním rájem, upozorňuje komentátor. Zmiňuje index ekonomické svobody think tanku The Heritage Foundation, který řadí USA až na dvacáté místo, tedy za poměrně sociální státy, jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Kanada či Dánsko. 

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ano, je možné skloubit živý volný trh se štědrými sociálními výdaji. Ve skutečnosti to je správný recept na spokojenější a stabilnější společnost," píše historik. Odkazuje na index kvality života OECD, který zohledňuje například bydlení a vyváženost pracovního a volného času, v němž USA okupují nepříliš oslnivé 10. místo, například za Norskem, Austrálií, Islandem, Kanadou a Dánskem, tedy kapitalistickými státy, kde ale vlády přerozdělují větší podíl HDP.

I kdyby byly Bidenovy plány plně realizovány, Spojené státy bezprostředně nevystřelí do čela žebříčku úrovně kvality života, deklaruje Boot. Upozorňuje, že prezident nemá podporu Kongresu pro řešení palčivého problém zbraní v podobě přísnějších předpisů pro zisk patřičných oprávnění a zákazu útočných pušek, navíc se ani nesnaží zavést univerzální lékařskou péči, která je běžná v jiných vyspělých zemích, protože by to vyvolalo stejné protesty z republikánského tábora proti "socializaci zdravotnictví", jaké provázely v polovině 60. let zavedení programů Medicare a Medicaid. 

Svými návrhy dotovaných jeslí, sociální péče, rodičovské dovolené a předškolního vzdělávání, které mají být financovány mírným zvýšením daní pro firmy a bohaté Američany, tak Biden pouze přibližuje Spojené státy k úrovni vládních služeb, které jsou v jiných bohatých průmyslových demokraciích považovány za samozřejmé, tvrdí autor komentáře. Soudí, že Spojené státy by nadále měly spíše malý státní aparát a nízké daně, ale o něco silnější sociální záchrannou síť. "To není radikální. To je prostě rozumné," uzavírá Boot.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy