Hurikán Ida má dvě oběti, už ale zeslábl na tropickou bouři

Hurikán Ida, který v neděli dorazil nad americký stát Louisiana jako hurikán čtvrté kategorie, si vyžádal nejméně jednu oběť. Druhou možnou obětí je utonulý řidič, přesnou příčinu jeho úmrtí stanoví pitva. Po šestnácti hodinách od prvního úderu na kontinent zeslábl na tropickou bouři, provázenou větrem o rychlosti 95 kilometrů za hodinu, uvedla dnes agentura AP.

Hurikán Ida zasáhl jih USA

Mezitím se bez dodávek elektřiny podle televize CNN ocitlo ve státech Mississippi a Louisiana více než milion odběratelů, včetně celého města New Orleans. Úřady ve státu Tennessee podle televize CNN radí obyvatelům připravit se na řádění živlů, až s Idou dorazí prudké lijáky a možné povodně; dít by se tak mohlo již dnes večer a v úterý.

Policie v New Orleans dnes přijala velké množství hovorů, které upozorňovaly na rabování a krádeže. Několik lidí bylo zatčeno. "Nebudeme to tolerovat. (Rabování) je závažný trestný čin a budete podle toho potrestáni," uvedl šéf místní policie Shaun Ferguson. Bouře podle jeho slov způsobila rozsáhlé škody všichni jsou teď velmi zranitelní.

Ida zasáhla Louisianu v neděli kolem poledne místního času jako hurikán druhé nejvyšší kategorie na pětibodové škále. Provázel ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině. Stala se pátým nejsilnějším hurikánem, jaký kdy zasáhl pevninu, poznamenala agentura AP. Ve čtvrté kategorii se Ida udržela nad pevninou asi šest hodin, což je podle CNN relativně dlouho. Například loňský hurikán Laura, jenž zasáhl rovněž Louisianu, se v téže kategorii udržel tři hodiny. Později Ida slábla, zatímco postupuje dál na sever, v dalších dnech se má stočit na severovýchod.

Kvůli silnému větru zůstalo už bez proudu více než milion odběratelů v Louisianě a dalších 80.000 pak ve státu Mississippi. V Louisianě oznámily úřady i první úmrtí v důsledku pádu stromu. Výpadek proudu v New Orleansu zvýšil zranitelnost města vůči záplavám a ponechal statisíce lidí v letním dusnu bez klimatizace, poznamenala AP. V ohrožení jsou podle ní dva miliony lidí v New Orleans, Baton Rouge a jejich okolí. Technické potíže postihly i nouzovou linku 911 v New Orleansu. Úřady doporučily všem, kdo potřebují naléhavou pomoc, aby se obrátili na nejbližší služebnu hasičů. Armádní ženisté podle svého mluvčího Rickyho Boytta zaznamenali, že se pod náporem živlů obrátil tok řeky Mississippi.

"Nikdy v životě jsem nic tak velkého nezažil," prohlásil sedmadvacetiletý Robert Owens, který v Baton Rouge sledoval oblohu ozářenou výbuchem transformátoru, zatímco poryvy větru lomcovaly okny jeho příbytku.

Guvernér Louisiany John Bel Edwards řekl, že záchranáři nebudou s to okamžitě pomoci všem, kdo uvízli v bouři. A varoval obyvatele, že může trvat týdny, než se podaří odstranit škody. "Po tmě ale vždy přichází světlo a mohu ujistit, že se přes to dostaneme," dodal.

Silný vítr poničil dvě nemocnice v okrese Lafourche Parish na jihu Louisiany, v nichž jsou i pacienti s covidem-19. Podle agentury AP vichr v nemocnici v obci Cut Off na jihu způsobil značné škody, poškodil střechu, ale nikomu z pacientů ani personálu se nic nestalo. V témže okrese je také poškozeno hlavní vodovodní potrubí, takže některé lokality jsou bez dodávek vody.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil v zasažených oblastech stav velké katastrofy, což umožní úřadům čerpat federální pomoc.

Na stát Louisiana udeřil přesně před 16 lety hurikán Katrina, který si tehdy na jihovýchodě USA vyžádal na 1840 obětí, z toho většinu právě v Louisianě. Katrina značně poničila New Orleans a jeho okolí. Místní úřady nyní doufají, že větším škodám zamezí protipovodňové zábrany, které po Katrině vybudovaly.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama