Jak by Trump reagoval na smrt Kima? Politolog naznačil možné scénáře

NÁZOR - Je Kim Čong-un smrtelně nemocen? Byl v posledních týdnech blízko smrti? A co by se v Severní Koreji stalo, pokud by její nejvyšší vůdce zemřel, aniž aby položil rámec pro spořádané nástupnictví? Tyto otázky pokládá v komentáři pro server National Interest politolog Peter Harris z Coloradské státní univerzity.

Luxus, který si Spojené státy nemohou dovolit

Uplynulý týden ukázal, že na tyto otázky zní z různých míst ve Spojených státech odlišné odpovědi, poukazuje akademik. Zdůrazňuje, že bez přístupu ke klíčovým informacím ale i ty nejlepší americké analýzy pouze načrtávají paletu scénářů, které by mohly nastat.

"Pochopitelně, americká vláda si nemůže dovolit luxus a pouze vědět, co se může stát v případě neočekávané krize, jakou je údajná Kimova indispozice," píše Harris. Deklaruje, že představitelé Spojených států musí plánovat, jak země odpoví na případný rychlý sled událostí.

V posledních týdnech tak americké tajné služby i experti na Koreu z amerického ministerstva zahraničí zajisté tvrdě pracovali na tom, aby získali informace o dění v KLDR a připravili Spojené státy na patřičnou reakci, nepochybuje politolog. Dodává, že v běžné době by se Američané mohli spoléhat na to, že jejich prezident si s potenciální krizí v Severní Koreji poradí na základě na základě rad expertů, ale doba není běžná a Donald Trump není běžným prezidentem.

Trump nemá trpělivost s pečlivým politickým procesem a často spoléhá na poradce, kteří nemají žádné mimořádné znalosti, například dceru Ivanku a zetě Jareda Kushnera, nastiňuje odborník. Podotýká, že z toho důvodu je těžké předvídat, jak by prezident reagoval na bouřlivý vývoj v Pchjongjangu.

Zaujal by Trump vyčkávací přístup a sledoval, jak se věci v KLDR vyvinou? Nabídl by přátelství komukoliv, kdo by na pozici nejvyššího vůdce nahradil Kima? Pokusil by se zasáhnout do severokorejských záležitostí, například upřednostněním jednoho uchazeče o moc před jiným? Naslouchal by radám těch, kteří stále prosazují vojenskou akci proti tamnímu režimu? "S Trumpem v čele nelze žádnou z těchto možností bezpečně vyloučit," uvádí Harris.

Odměřenou odpověď nelze očekávat

Předvídat další postup je těžké především z důvodu, že Trump je motivován primárně krátkodobými politickými zisky, vysvětluje politolog. Připomíná, že v posledních dvou letech se prezident stylizoval do potenciálního mírotvůrce na Korejském poloostrově, ale nemělo by se zapomínat, že na počátku svého mandátu hrozil Pchjongjangu "ohněm a zlobou".

"Bez okolků, Trump bude prosazovat jakoukoliv zahraniční politiku, o které si myslí, že mu momentálně dobře poslouží," deklaruje odborník. Tvrdí, že proto lze jen hádat, jak by šéf Bílého domu přistoupil ke krizi v Severní Koreji.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V roce 2011, kdy zemřel Kim Čong-il, zaujala tehdejší Obamova administrativa obezřetný přístup a omezila veřejná prohlášení na adresu KLDR na minimum a pouze se snažila potvrdit závazky vůči americkým spojencům v regionu, poukazuje Harris. Doplňuje, že Severní Koreji kondoloval pouze bývalý americký prezident Jimmy Carter - téměř jistě se souhlasem Obamova týmu -, který zároveň popřál úspěch nástupci, Kim Čong-unovi.

Šlo o model odměřené odpovědi, která měla za cíl vyvarovat se zhoršení již tak nebezpečné situace, upozorňuje politolog. Za uklidňující by považoval, pokud by se dalo věřit, že Trump by kráčel stejnou cestou, pokud by čelil smrti dalšího severokorejského vůdce.

Je však jen málo důvodů domnívat se, že současný americký prezident by jednal - nebo alespoň tweetoval - s takovou zdrženlivostí a obezřetností, varuje expert. Za ironii považuje to, že pozorovatelé často ztotožňují severokorejské jednání s excentrickým vystupováním vůdců země, ačkoliv zahraniční politika Pchjongjangu je ve skutečnosti výsledkem strukturálního procesu, nikoliv vrtochů tamního vůdce. "To samé nelze říct o Spojených státech pod prezidentem Trumpem," kritizuje Harris.   

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Kim Čong-un Donald Trump

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 43 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy