Kanada a Austrálie nadále očkují vakcínou on firmy AstraZeneca

Kanadské a australské úřady v noci na dnešek oznámily, že považují vakcínu proti covidu-19 vyráběnou společností AstraZeneca za bezpečnou a budou s ní nadále očkovat.

AstraZeneca
doporučujeme

Prohlášení učinily poté, co Dánsko, Norsko a Island ve čtvrtek uvedly, že pozastaví očkování tímto přípravkem kvůli zprávám o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika naočkovaných osob. Používání jedné šarže vakcíny zakázala po úmrtí člověka krátce po vakcinaci rovněž Itálie.

"(Státní zdravotní agentura) Health Canada ví o zprávách o nepříznivých událostech, jež nastaly po imunizaci vakcínou proti covidu-19 od (firmy) AstraZeneca, a chtěla by ujistit Kanaďany, že přínos očkovací látky převažuje nad riziky," uvedlo ve vyjádření místní ministerstvo zdravotnictví. "V tuto chvíli nejsou známky toho, že by tyto události způsobila vakcína," dodalo.

Kanada obdržela zatím půl milionu dávek této vakcíny vyrobených v závodě v Indii a do konce května očekává dodávku dalšího 1,5 milionu dávek. Dohromady si jich objednala 20 milionů a 1,9 milionu jich má získat prostřednictvím iniciativy COVAX Světové zdravotnické organizace (WHO), který má zajistit rovnoměrný přístup k vakcínám po celém světě.

Ačkoliv si Kanada objednala nejvíce dávek různých vakcín na jednoho obyvatele ze všech světových zemí, tamní očkovací kampaň postupuje zatím relativně pomalu, zejména kvůli výpadkům v dodávkách preparátů od firem Moderna a Pfizer.

"Pokračujeme s touto vakcínou, pokračujeme s její distribucí," řekl o přípravku místopředseda australské vlády Michael McCormack. Hlavní vládní epidemiolog Paul Kelly pak prohlásil, že neexistují žádné důkazy o tom, že vakcína způsobuje sraženiny. "Bereme je vážně a prověřujeme je," řekl ke zprávám o možných nežádoucích účincích očkovací látky.

Austrálie si podle Reuters zajistila asi 54 milionů dávek vakcíny společnosti AstraZeneca, tamní očkovací kampaň však teprve začíná. Naočkovaných je v této 25 milionové zemi zatím 150.000 lidí, kvůli čemuž čelí vláda premiéra Scotta Morrisona rostoucí kritice. Austrálie je však pod menším tlakem než řada jiných států, protože tam již téměř dva týdny úřady nezaznamenaly žádný lokální přenos nákazy.

Dánsko, Norsko a Island i přes přerušení očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca uvedly, že zatím nejsou důkazy o spojitosti mezi vakcinací a tvorbou krevních sraženin, a že postupují pouze preventivně. Preparátu se následně zastala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), jež prohlásila, že přínosy látky převyšují případná rizika.

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že šarže, jimiž dočasně a preventivně přestalo očkovat Dánsko a Norsko, se v ČR nepoužívají. SÚKL pozastavení očkování touto látkou zatím nechystá, uvedla ředitelka ústavu Irena Storová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama