Kolik šlo zachránit životů? Otázka pro právníky a soudy, tvrdí profesor

NÁZOR - Minulý týden uplynul rok od chvíle, kdy Světová zdravotnická organizace oznámila, že nemoc covid-19 přerostla v globální pandemii, poukazuje politolog Graham Allison v komentáři pro server National Interest. Profesor z Harvardské univerzity v této souvislosti připomněl, že ve Spojených státech žijí pouhá 4 % ze 7,7 miliard lidí na planetě, avšak Američané tvoří pětinu všech obětí viru.

Zarážející rozdíly

Počet úmrtí spojených s covidem-19 překročil ve Spojených státech počet amerických obětí v první a druhé světové válce a vietnamské válce dohromady, upozorňuje profesor. Pokládá otázku, jakému množství těchto úmrtí šlo zabránit.  

"Konkrétněji, kolik z půl milionu Američanů, kteří zemřeli na koronavirus v posledním roce, by nezemřelo, pokud by americká federální vláda, guvernéři jednotlivých států a zdravotnická zařízení jednali stejně efektivně jako jejich protějšky v jiných zemích?" píše Allison. Jako příklad dává Tchaj-wan, který má o čtvrtinu více obyvatel než americký stát New York - 23 milionů -, ale od počátku pandemie lze počet obětí na ostrově spočítat na prstech dvou rukou, je jich deset.

Singapur s počtem obyvatel, který odpovídá státu Massachusetts, eviduje 29 obětí, zatímco v americkém státě viru podlehlo více než 16 tisíc lidí, upozorňuje autor komentáře. Dodává, že v Jižní Koreji žije 52 milionů lidí, mezi které padá i 28 tisíc amerických vojáků, ale poměr úmrtí v přepočtu na hlavu je padesátkrát nižší než ve Spojených státech.

Politolog se obává, že tento neúspěch může výrazně ovlivnit pohled ostatních zemí na Spojené státy. "Poslední průzkum Pew (Research Center) zjistil, že pouze 15 % (lidí) ve světě dává Spojeným státům dostatečnou známku za zvládání této nemoci," píše Allison.

Zarážející jsou i rozdíly v počtu obětí mezi jednotlivými americkými státy, poukazuje politolog. Tvrdí, že mohlo být zachráněno 42 tisíc životů, pokud by úřady a zdravotnická zařízení v New Yorku jednaly stejně účinně jako ty na Havaji či ve Vermontu. A pokud by  desítka nejvíce zasažených států vykazovala stejný poměr úmrtí na počet obyvatel jako desítka států, které si vedou nejlépe, na letošní jaro by se mohlo těšit o 100 tisíc Američanů více, míní autor komentáře.

Tvrzení, že desítky tisíc lidí zemřely kvůli nedostatečné akci federální vlády, guvernérů a zdravotnických zařízení, je velmi závažné, deklaruje profesor. Dokonce naznačuje, že je otázkou pro právníky a soudce, zda naplňuje skutkovou podstatu trestného činu zabití z nedbalosti.

Zachránit život může jedna očkovací dávka

"Ale pro ty, kdo ztratili příbuzné a přátele, je to zajisté legitimní důvod hněvu," pokračuje emotivně Allison. Volá po tom, aby ve chvíli, kdy očkování ve Spojených státech koronavirus porazí, Kongres zřídil nadstranickou a vědeckou komisi, podobné té, které vyšetřovala útoky z 11. září 2001. Cílem by mělo být posoudit, kdo co učinil a naopak neučinil, apeluje politolog s tím, že zajisté existuje mnoho viníků, kteří by neměli jen tak vyváznout.

Momentálně zůstává covid-19 "smrtící hrozbou" pro většinu Američanů, tvrdí autor komentáře. Za hlavní imperativ současné doby označuje poznání, že aktuální rozhodnutí a kroky jednotlivých guvernérů a jejich podřízených nadále vedou ke zbytečným úmrtím a bude tomu tak dlouho, dokud jednotlivé státy nedostanou od federální vlády vakcíny a nepodají je těm nejohroženějším.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ví se, že 80 % z půl milionu amerických obětí koronaviru připadá na lidi starší 65 let, kteří tvoří 15 % americké populace, upozorňuje Allison. Domnívá se, že pokud by New York následoval příklad Západní Virginie a aplikoval všechny vakcíny, které má ve skladech, mohlo být naočkováno 1,6 dosud neočkovaných seniorů v tomto státě. Profesor v této souvislosti zmiňuje názor, že i jedna dávka vakcíny snižuje riziko úmrtí na covid-19 o 60 %.

Pokud se budou všichni američtí guvernéři soustředit na rychlé naočkování nejohroženějších skupin tak, jako by byl v sázce jejich vlastní život, lze zachránit velký počet Američanů, kteří nyní čelí statisticky velké šanci úmrtí, tvrdí závěrem politolog.

Související

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) očkování

Aktuálně se děje

včera

Lewis Hamilton poprvé ve voze Ferrari Prohlédněte si galerii

Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi

Lewis Hamilton, hvězda Formule 1, poprvé zažil atmosféru stáje Ferrari. Na soukromém okruhu Fiorano usedl do vozu SF-23 z ročníku 2023, přičemž jeho jízda byla sledována věrnými fanoušky Tifosi. Tento okamžik znamenal začátek nové etapy v jeho závodní kariéře. 

včera

včera

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

včera

včera

včera

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

včera

včera

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

včera

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

včera

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

včera

včera

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

včera

včera

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

včera

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy