Konec pandemie na obzoru? Politolog naznačil, jak vyřešit nejpalčivější problém

NÁZOR - Všichni vidíme obrysy post-pandemického světa, uvádí optimisticky Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Komentátor a politolog z think tanku Berggruen Institute poukazuje, že akceleruje vakcinace ve Spojených státech či Velké Británii, zatímco Izrael nebo Spojené arabské emiráty se řítí k dosažení kolektivní imunity, tudíž je snadné domnívat se, že návrat do normálu je na obzoru.

Jsme v tom spolu

"Zdá se, že jediná otázka zní: Jak dlouho to potrvá?" píše Zakaria. Varuje ovšem, že se možná upínáme k falešnému úsvitu, jelikož navzdory úžasnému progresu, kterého dosáhly vakcíny, současná trajektorie garantuje, že ve skutečnosti koronavirus nikdy neporazíme.

Koronavirus přežije, bude mutovat a šířit se světem, obává se politolog. Varuje, že i za dlouhé roky můžou jednotlivé země čelit novým vlnám a těžkému rozhodnutí, zda vyhlásit další lockdown, nebo zvolit příval nemocných a mrtvých.

Za základní problém Zakaria označuje stávající distribuci vakcín ve světě, která se neřídí principem potřebnosti, ale penězi. "Nejbohatší země si zaplatily stovky milionů dávek, často mnohem více, než potřebují," upozorňuje autor komentáře. Jako příklad dává Kanadu, která si objednala pětinásobný počet dávek, než je třeba k naoočkování její 38 milionů obyvatel, zatímco Nigérie s 200 miliony obyvatel dosud neobdržela jedinou vakcínu.

Na bohaté země připadá 16 % světové populace, ale rezervovaly si na 60 % světových dodávek vakcín, nastiňuje politolog. Odkazuje na nedávný článek ekonomů Thomase Bollykyho a Chada Bowna v časopise Foreign Affairs, který poukázal na skutečnost, že na Austrálii, Kanadu a Japonsko připadá méně než 1 % světových koronavirových nákaz, ale tyto státy si zajistily více očkovacích dávek než všechny státy jižní Ameriky a Karibiku, na které připadá 17 % nákaz.  

Ačkoliv zkoušky vakcín probíhají v mnoha afrických zemích, téměř žádný stát subsaharské Afriky tyto vakcíny nedostal v podstatnějším množství, zatímco do bohatých zemím dosud putovalo na 40 milionů dávek, uvádí Zakaria. Zmiňuje závěry odborníků z Duke University, že mnoho rozvojových zemí bude proočkováno až v roce 2024, což znamená, že virus se zde bude šířit a mutovat.

Manželé Gatesovi v každoroční zprávě své nadace varují, že v nízkopříjmových a středněpříjmových zemích bude do konce roku 2021 naočkováno pouze 20 % obyvatel, poukazuje politolog a zmiňuje jejich poselství: "Ať se vám to líbí, nebo ne, jsme v tom všichni spolu."

Očkovací nacionalismus

Problém přesahuje zdravotní aspekty, podotýká Zakaria. Zmiňuje studii Mezinárodní obchodní komory (ICC), která ukazuje, že takto nevyvážená vakcinace ve světě bude stát globální ekonomiku mezi 1,5 - 9,2 biliony dolarů, přičemž polovina těchto ztrát připadne na bohaté země.

Data z 35 odvětví v 65 zemích vedou ICC k závěru, že světová ekonomika je natolik provázaná, že pokud budou její velké části nadále zasažené koronavirem, vytvoří se "špunty" a  napětí, což povede ke ztrátě poptávky, která ovlivní všechny, vysvětluje autor komentáře. Zmiňuje i další studii, která odhaduje, že každý dolar, který investují bohaté země do očkování v rozvojovém světě, se pětinásobně vrátí ve vyšším výkonu ekonomiky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Navzdory těmto skutečnostem v reálu očkovací nacionalismus sílí spolu s tím, jak pomalé dodávky a byrokratické průtahy v bohatých zemích vedou politiky k požadavkům na urychlenou akci ve prospěch jejich obyvatelstva," pokračuje komentátor. Připomíná, že země EU hrozí omezením vývozu vakcíny od Pfizeru a právními kroky proti společnosti AstraZeneca, kterou podezírají z upřednostňování dodávek vakcín do Británie.    

Desítky států světa také omezily vývoz zásob léčiv a zdravotnického materiálu, což zásadně limituje snahy celosvětově vymýtit covid-19, uvádí Zakaria. Chápe, že bohaté země chtějí prioritně proočkovat vlastní obyvatelstvo, ale tvrdí, že je možné jednat i racionálně a citlivě, bez hromadění vakcín, a nastavit taková opatření, která zajistí co nejrychlejší celosvětové potlačení nemoci.

Zmínění ekonomové Bollyky a Bown nastínili plán, podle kterého by Spojené státy měly využít zkušeností z operace Warp Speed - vývoje očkovací látky proti covidu-19 - ve prospěch urychlení výroby a distribuce vakcín po celém světě, uvádí politolog. Soudí, že by mohlo dojít k vytvoření podobné mezinárodní koalice, která bojovala proti AIDS v Africe.

Momentálně pomáhá rozvojovým zemím s očkováním projekt COVAX, který poskytuje silný rámec a sdružuje na 180 zemí, ale předchozí americký prezident Donald Trump se k němu odmítal připojit, upozorňuje Zakaria. Konstatuje, že Trumpův nástupce Joe Biden toto změnil, ale měl by jít dál a využít program k demonstraci mimořádné schopnosti Spojených států sjednotit země při řešení obecného problému, pomoci navýšit potřebné zdroje a vyřešit nejpalčivější otázku, které svět dnes čelí.

Související

Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.
Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) očkování

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Prezident Trump

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům

Americký prezident Donald Trump oznámil plán zavést nová cla na všechny státy podporující skupinu BRICS, kterou Spojené státy vnímají jako rostoucí hrozbu pro své zájmy. Dodatečná cla mají bez výjimek zasáhnout desítky zemí a mohou výrazně zdražit dovoz zboží do USA. Trump varoval, že pokud nedojde k dohodám, opatření vstoupí v platnost 1. srpna. 

před 1 hodinou

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry

Od nástupu Donalda Trumpa do druhého funkčního období se schůzky světových státníků v Oválné pracovně Bílého domu proměnily v nepředvídatelnou přehlídku, připomínající spíše televizní show než tradiční diplomacii. Poslední případy, kdy Trump veřejně napomenul ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a obvinil jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu z genocidy, zanechaly zahraniční lídry v nejistotě a v obavách, co mohou od amerického prezidenta očekávat.

včera

včera

Povodně v Texasu

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít

V centrálním Texasu pokračují rozsáhlé záchranné a pátrací operace poté, co oblast zasáhly ničivé bleskové povodně. Podle nejnovější bilance si katastrofa vyžádala už nejméně 67 obětí. Příčinou byla prudká dešťová smršť, která během pátku způsobila extrémní nárůst hladin řek – ty se od té doby vrátily téměř na normální úroveň, uvedla Národní agentura pro oceány a atmosféru (NOAA).

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis

Itálie, Francie a Německo se spojily v úsilí o zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie a plánují v příštích týdnech zaslat předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen společný dopis s konkrétními požadavky na posílení investic a podpory klíčových odvětví, zejména automobilového průmyslu. Informoval o tom v neděli deník La Repubblica.

včera

Prezident Trump

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům

Přestože prezident Donald Trump dlouhodobě prosazuje tvrdou imigrační politiku a odmítá nadnárodní spolupráci, v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale mění přístup. Kvůli přípravám na tuto největší sportovní událost světa jeho administrativa činí výjimky z politiky „America First“ a vytváří prostor pro příchod milionů fanoušků, sportovců a týmů z celého světa.

včera

Alergie, ilustrační foto

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli

Jarní a letní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy rekordní koncentrace pylu, které způsobily zdravotní potíže nejen u alergiků, ale i u lidí, kteří dosud žádnými reakcemi netrpěli. Podle nejnovější zprávy monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů, byly letošní hodnoty v některých oblastech natolik vysoké, že u části obyvatel vyvolaly příznaky senné rýmy, kašle, pálení očí či potíže s dýcháním.

včera

Donald Trump

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucí kritice kvůli svému postoji k válce na Ukrajině. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin po jejich telefonátu odpověděl nejmasivnějším útokem bezpilotních letounů a raket na ukrajinské území od počátku konfliktu, se zvedla vlna nevole vůči americkému váhání pomáhat napadené zemi. Podle komentáře Trumpovy oblíbené redakce New York Post je třeba jasně říct, kdo za válku nese odpovědnost — a že jím není Kyjev.

včera

AC Sparta Praha

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur

Do nadcházející sezóny 2025/26 nastoupí fotbalová Sparta už bez jednoho ze svých obránců Martina Vitíka. Tento dvaadvacetiletý reprezentant totiž téměř s jistotou míří do italské Boloni, která minulou sezónu skončila na deváté příčce Serie A a která ale zároveň ovládla Italský pohár. Pokud se potvrdí, že do sparťanské kasy za Martina Vitíka přistane téměř 15 milionů eur (v přepočtu zhruba 370 milionů korun), stane se z tohoto berounského rodáka nejdražší český fotbalový obránce v historii.

včera

Cyklistika, ilustrační fotografie.

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner

Je červenec a to pro sportovní svět znamená jednu jistotu. Tento měsíc se pojede opět další, tentokrát v pořadí již 112. ročník slavné cyklistické Tour de France. Na loňskou účast Jana Hirta, který byl loni prvním českým cyklistou na Tour po třech letech, totiž naváže svým startem na Staré dámě dvaadvacetiletý člen stáje Picnic PostNL a olomoucký rodák Pavel Bittner. Půjde pro něj o druhý závod Grand Tour, kterého se v kariéře zúčastní, jelikož už loni absolvoval Vueltu. V rámci Tour de France se ale představí poprvé.

včera

Povodně, ilustrační fotografie

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány

Centrální Texas zasáhly ničivé povodně, které si podle nedělní bilance vyžádaly nejméně 51 životů. Záchranné týmy dál pátrají po 27 pohřešovaných dětech, které se ztratily z křesťanského dívčího tábora Camp Mystic v okrese Kerr. Tábor leží u řeky Guadalupe, která během dvou hodin stoupla o více než šest metrů – právě v noci před svátkem 4. července.

včera

včera

Koalice ochotných

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny

Spojené království uspořádá ve čtvrtek klíčové jednání „koalice ochotných“, volného uskupení západních států poskytujících pomoc Ukrajině. Summit se uskuteční na okraj britsko-francouzského setkání a iniciativu vedou francouzský prezident Emmanuel Macron a nový britský premiér Keir Starmer.

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?

Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.

včera

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů

Česko si příští týden odpočine od tropického počasí. Teploty se jen málokdy přehoupnou přes třicítku, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy