Pandemie v USA: Počet nových případů covidu-19 opět rekordní, situace je vážná v Texasu

Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí za sebou tak denní přírůstek případů dosáhl nového rekordu, uvedla agentura Reuters s odkazem na vlastní statistiky. Podle analýzy agentury AP přitom začíná v USA po týdnech poklesu růst také denní počet zemřelých v souvislosti s covidem-19, jak očekávala řada odborníků.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Jiné zdroje vzhledem k různé metodice přinášejí mírně odlišná čísla, která ale také potvrzují nepříznivý trend. Podle Univerzity Johnse Hopkinse přibylo do pátečního večera během 24 hodin 66.600 nových případů covidu-19, což je pro JHU rovněž rekordní přírůstek.

Celkem devět amerických států - Aljaška, Georgia, Idaho, Iowa, Louisiana, Montana, Ohio, Utah a Wisconsin - zaznamenalo rekordní denní přírůstky infikovaných.

Guvernér tvrdě zasaženého státu Texas Greg Abbott v pátek varoval, že by mohl zavést nová omezení, pokud se šíření koronaviru nepodaří dostat pod kontrolu prostřednictvím roušek a udržováním rozestupů mezi lidmi.  "Situace se bude zhoršovat," připustil Abbott v rozhovoru s televizní stanicí KLBK. V pátek Texas poprvé překročil hranici 10.000 hospitalizovaných pacientů a hlásil dalších 95 úmrtí.

Kalifornie v pátek oznámila, že předčasně propustí až 8000 vězňů, aby zpomalila šíření koronaviru ve vězeňských zařízeních.

I přes rostoucí počty nově nakažených v USA donedávna soustavně klesal počet lidí, kteří umírali v souvislosti s covidem-19. Vědci však varovali, že tento trend nepotrvá dlouho. Mezi potvrzením nákazy u pacienta a jeho případným úmrtím s koronavirem totiž ve většině případů uplyne několik týdnů, dalo se proto očekávat, že počty zemřelých začnou růst se zpožděním.

Podle AP, jež vychází z údajů JHU, byl v pátek sedmidenní klouzavý průměr denního počtu zemřelých 664, zatímco před dvěma týdny činil 578. Nynější údaje však stále nedosahují úrovně rekordů zaznamenaných v dubnu.

Za celoamerickým nárůstem stojí především malá skupinka nejlidnatějších států. Kalifornie registruje sedmidenní průměr 91 ohlášených úmrtí, Texas 66 a znatelné nárůsty v posledních týdnech zaznamenala také Florida, Arizona, Illinois, New Jersey či Jižní Karolína.

zdroj: YouTube

U města Orlando na Floridě se dnes po téměř čtyřech měsících otevřely některé ze zábavních parků společnosti Walt Disney a další by měly následovat za několik dní. Vstup je však dovolen jen pro omezený počet návštěvníků, kteří stejně jako zaměstnanci budou muset nosit roušky a nechat si měřit teplotu. Zhruba 19.000 lidí včetně některých zaměstnanců parku přitom podepsalo petici požadující odklad otevření.

Florida zůstává jedním z amerických ohnisek koronaviru a některá města a okresy nedávno znovu zpřísnily společenské restrikce, které rušily v květnu, kdy byla nákaza na ústupu. Ve čtvrtek stát hlásil 120 úmrtí, v pátek dalších 92 a také 11.433 nově infikovaných. Ve floridských nemocnicích je téměř 7000 pacientů s těžkým průběhem covidu-19.

Mezi zahraničními studenty v USA vyvolává obavy nová imigrační politika, kvůli níž by mohli přijít o víza. Federální imigrační úřady totiž tento týden zahraničním studentům oznámily, že musí opustit USA nebo se přihlásit na jinou školu, pokud ta jejich bude na podzim fungovat výhradně v online režimu. Proti opatření se brání soudní cestou Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT) i státy Kalifornie a Washington. V pátek rozhodnutí americké vlády soudně napadla i Univerzita Johnse Hopkinse.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Trump zakázal obchodovat s vlastníky TikToku a WeChatu, Čína se ohradila

07.08.2020 15:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

FBI dopadla uprchlého vězně, na útěku byl 46 let

07.08.2020 10:22 Vězeň, kterému se podařilo uprchnout z vězení před 46 lety, je už zase zpátky v cele, ohlásil…

Demokraté chtějí, aby Fed bojoval proti rasovým nerovnostem

07.08.2020 09:10 Američtí zákonodárci z opoziční Demokratické strany představili nový návrh zákona, který by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama