Krize v Salvadoru vyvolává obavy, prezident poslal do parlamentu vojáky

V Salvadoru se vyhrotil spor mezi prezidentem Nayibem Bukelem a parlamentem této středoamerické země, který ovládá opozice. Za přítomnosti vojáků uvnitř parlamentu dal prezident poslancům týden na to, aby schválili záměr vlády získat půjčku od středoamerické rozvojové banky na boj s kriminálními gangy. Na výzvu prezidenta se také v neděli před parlamentem sešly tisíce Bukeleho příznivců. Obavy z vývoje v Salvadoru vyjádřily mimo jiné USA i Evropská unie.

zbraně
doporučujeme

"Nayib Bukele v Salvadoru zastrašuje parlament, posílá k němu i do něj armádu. To ohrožuje demokracii," komentoval nedělní události regionální šéf organizace Human Rights Watch (HRW) José Miguel Vivanco a vyzval k mimořádnému zasedání Organizace amerických států (OAS). Také EU vyjádřila znepokojení z ohrožení ústavního pořádku v Salvadoru a vyzvala k "pokojnému řešení".

Přítomnost vojáků kolem i uvnitř parlamentu připomněla některým dobu občanské války z let 1979 až 1992, v níž bojovali proti vládě povstalci z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN). Ta je nyní opoziční politickou stranou v parlamentu.

Salvadorská opozice je proti návrhu vlády na půjčku 109 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč) od Středoamerické banky pro ekonomickou integraci (BCIE) mimo jiné proto, že vláda nevysvětlila přesně, na co mají být peníze použity. Podle vlády mají jít finance na modernizaci vybavení armády a policie, aby mohla lépe bojovat s kriminálními gangy. Ty stojí z velké části za násilím v zemi, která je v první desítce zemí světa v počtu vražd na počet obyvatel (loni to bylo 36 vražd na 100.000 obyvatel).

Právě snížení kriminality slíbil Bukele voličům v kampani, než se stal loni v červnu prezidentem. Po nástupu do úřadu se těšil v průzkumech až 80procentní přízni obyvatel. V parlamentu ale čelí osmatřicetiletý prezident silné opozici.

Na mimořádném zasedání parlamentu, které prezident na neděli svolal a které opozice bojkotovala, se Bukele posadil do křesla pro předsedu parlamentu. "Je jasné, kdo tady má kontrolu," prohlásil prezident. Poté dal hlavu do dlaní a pomodlil se, zatímco proti němu hlídkovalo v sále několik vojáků.

zdroj: YouTube

"Zeptal jsem se boha a on mi řekl: Buď trpělivý," prohlásil Bukele v neděli před svými příznivci u parlamentu. "Za pár měsíců budeme mít v parlamentu většinu," dodal s odkazem na parlamentní volby, které se v Salvadoru konají za rok v únoru. Opozici Bukele v neděli obvinil i ze spolupráce s kriminálními gangy kvůli tomu, že mu nechce schválit půjčku pro vybavení armády a policie.

Před parlamentem se sešlo podle BBC několik desítek tisíc lidí a Bukele je vyzval, aby zůstali týden v ulicích, pokud parlament nezačne o příslušném zákonu jednat. Opozice prezidenta obvinila z vyhrožování a autoritářství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 12:10 Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Koronavirus: Denní počet zemřelých v USA překonal jarní maximum

03.12.2020 10:59 Do statistik úmrtí spojených s covidem-19 v USA přibylo za středu dalších 3157 lidí, což je…

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 21:59 Aktualizováno Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama