Mike Pence se měl připravit na možné převzetí úřadu místo Trumpa, tvrdí novinář

Novinář deníku New York Times a dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny Michael Schmidt ve své připravované knize tvrdí, že viceprezident Mike Pence byl loni v listopadu uveden v pohotovost. O možnosti dočasného převzetí úřadu byl prý informován po nečekané návštěvě prezidenta v nemocnici. O doposud neuveřejněné pasáži ze Schmidtovy knihy informovalo CNN.

Donald Trump, Mike Pence a John Kelly

O loňské návštěvě prezidenta Trumpa v marylandské nemocnici Waltera Reeda se objevila řada spekulací. Dle tehdejších zdrojů se nejednalo o běžnou rutinní prohlídku, jak později uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. Vyšetření prý nebylo předem domluvené, dle personálu nemocnice navíc není obvyklé, aby se konalo v sobotu. 

Bílý dům tehdy potvrdil, že se prezident podrobil krátké prohlídce a laboratornímu vyšetření. Mělo se tak jednat o součást jeho každoroční prohlídky s ohledem na to, že Trumpa čeká „náročný rok“. V oficiálním prohlášení rovněž stojí, že prezidentův zdravotní stav je zcela v pořádku. 

Schmidt ve své knize dle CNN ale uvádí, že několik hodin před prezidentovým odjezdem do nemocnice měl být viceprezident Pence informován o možné nutnosti dočasně převzít úřad, pokud by Trump musel podstoupit proceduru vyžadující celkovou anestezii. Schmidt bližší informace o zdroji prý neuvádí. 

Sám viceprezident toto tvrzení v úterý odmítl. Na dotaz Breta Baiera z Fox News ohledně oné noci odpověděl slovy: ,,O prezidentových krocích jsem vždy informován. Ať už je to v ten samý den nebo jakýkoli jiný den, ale nevybavuji si, že by se tehdy odehrálo něco mimořádného.“ 

Pence popřel i údajná tvrzení o tom, že by byl uveden do „stavu pohotovosti“. ,,Na to si nevzpomínám. O prezidentově prohlídce jsem věděl,“ uvedl Pence. Zároveň dodal, že hlavním smyslem role viceprezidenta je být ve „stavu pohotovosti“ každý den. 

Dle Schmidta je ale tato skutečnost dalším důvodem k pochybám. Běžně se totiž nestává, aby personál nemocnice nebyl o prezidentově návštěvě informován s dostatečným předstihem. Za normálních okolností by tak došlo k uzavření celého areálu. I to tak nasvědčuje tomu, že ono vyšetření bylo domluveno na poslední chvíli. 

Prezident Trump na nejnovější spekulace ohledně jeho zdraví a důvodu loňské prohlídky ve Walter Reed zareagoval na twitteru. Ve svém příspěvku spekulace označil za fake news a popřel, že „by se za jeho návštěvou Walter Reed skrývala série menších mozkových příhod, jak tvrdí Schmidt.“ Prezidentův tweet však vyvolal ještě více dohadů, neboť ve Schmidtově knize se zmínka o tom, že by prezident mozkovou příhodu prodělal, vůbec nevyskytuje.

Trumpův osobní lékař Dr. Sean Conley v reakci na nedávná tvrzení potvrdil, že se prezident těší skvělému zdraví. Conley uvedl, že netrpí žádnou kardiovaskulární chorobou a spekulace o několika mozkových příhodách, které měl údajně prodělat, označil za klamavé zprávy médií.

Sám Donald Trump, který se několikrát pokusil napadnout zdravotní stav jeho vyzyvatele Joe Bidena, se poslední dobou stal středem pozornosti veřejnosti. Obavy o prezidentovo zdraví se objevily po jeho vystoupení na Vojenské akademii West Point, kde k uchopení sklenice vody použil dvě ruce a poté těžkopádně sešel rampu vedoucí z pódia.

Dle Conleyho je prezident ale dostatečně zdráv na to, aby nadále vykonával své povinnosti v úřadu. Lékařská zpráva z ledna roku 2019 uvádí pouze lehce zvýšený cholesterol a nadváhu. Závažnější zdravotní komplikace Bílý dům popírá.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama